Vivo X80 Pro: Ostatní vlajkové lodě strčí hravě do kapsy

vivo X80 Pro / Zdroj fotografie: Svět Huawei

Společnost Vivo je na našem trhu velmi krátce. Proto není divu, že řada zákazníků na jejich smartphony kouká s odstupem. Když se podíváte do nabídky smartphonů, tak zjistíte, že se doposud Vivo zaměřovalo pouze na modely nižší, případně střední třídy. Do vlajkového segmentu na našem trhu společnost zamířila až nyní, a to s modelem Vivo X80 Pro, který máme nyní v redakci na testování.

Je pravdou, že testování tohoto modelu byla skutečná výzva. Je to vůbec poprvé, co se nám do ruky dostalo zařízení, které disponuje optikou ZEISS. U tohoto smartphonu jsme to „poprvé“ zažili skutečně víckrát, proto se nyní pojďte na tohoto krasavce podívat s námi.


Specifikace Vivo X80 Pro:

Rozměry a hmotnost: 164,6 mm x 75,3 mm x 9,1 mm. Váha 215 g

Displej: 6,78 Palců, AMOLED, 120 Hz, rozlišení 3200×1440 pixelů (WQHD+)

Procesor: Qualcomm Snapdragon 8 Gen 1, CPU: 1×3 GHz + 3×2,42 GHz + 4×1,8 GHz, GPU: Adreno 730

Operační systém: Android 12 s nástavbou FunTouch OS

Interní paměť: 12 GB RAM + 256 GB

Zadní fotoaparát: 50Mpx fotoaparát (f/1.57) + 48Mpx senzor (f/2.2) + 12Mpx senzor (f/1.85) + 8Mpx senzor (f/3.4)

Videokamera: Full HD, 4K, 8K

Přední fotoaparát: 32Mpx kamera (f/2.45)

Baterie: kapacita 4700mAh, Podpora rychlého nabíjení 80W + 50W bezdrátové nabíjení

Mobilní sítě: 5G, 4G, 3G, 2G

Připojení: Wi-Fi 6, Wi-Fi 5, 2.4G/5G, Wi-Fi Display, 2×2 MIMO, MU MIMO, Bluetooth 5.2


Obsah balení: konkurence může jen tiše závidět

Žijeme v době, kdy se při koupi telefonu modlíme, aby byl v krabičce aspoň ten telefon, protože ostatní věci pomalu ubývají. Během posledních několika let si kupujeme vlajkové lodě, která nemají sluchátka, nabíječky, pouzdra, zkrátka nic. V zájmu ekologie si musí majitel nového telefonu tyto základní prvky dokoupit sám.

To naštěstí není tento případ, a u společnosti Vivo je svět ještě v pořádku. V balení totiž najdeme kvalitní pevné ochranné pouzdro, klasická pecková sluchátka (nehrají vůbec špatně), kabel a napájecí adaptér. Ještě dodám, že telefon je dodávám s nainstalovanou ochrannou fólií na displeji.

Při současné situaci na trhu se nebojím říci, že se jedná o prémiové balení, protože přibalená výbava skutečně není už zcela běžná. K tomu přidejte skutečně prémiovou krabičku produktu, a ihned víte, že máte v ruce něco neobyčejného.

Vivo X80 Pro
vivo X80 Pro / Zdroj fotografie: Svět Huawei

Vzhled a zpracování: elegán, kterého poznáte na první pohled

Novinka je po stránce designu skutečně povedená. Jako první vás do očí uhodí obří fotomodul na zadní straně, který pokrývá téměř 1/3 zadního panelu. Není divu, Vivo X80 Pro nabízí skutečně prémiové fotoaparáty, které konkurují několika klíčovým vlajkám na trhu. To celé podtrhuje sebevědomý název na horní straně telefonu „Professional Photography“.

vivo X80 Pro / Zdroj fotografie: Svět Huawei

Celá zadní strana je vyrobena ze skla, které dostalo příjemnou matnou povrchovou úpravu. Pokud nebudete na telefonu nosit ochranný kryt, tak se vám zadní část telefonu odmění krásným třpytem, který způsobují dopadající paprsky světla. Samotný fotomodul je pokryt lesklým tvrzeným sklem.

Je pravdou, že samotný design zadního fotoaparátu je velmi extravagantní, mezi uživateli totiž budí velké kontroverze. Jedni ho milují a druhým přijde až nevkusný. Až čas ukáže, jak moc byl tento design nadčasový. Já sám jsem měl spíše smíšené pocity, ale po chvilce užívání si to zamilujete. Je to takový prvek, díky kterému tento smartphone jednoduše rozpoznáte.

Celé tělo smartphonu je vyrobeno z hliníku, díky tomu je celý telefon naprosto pevný, a působí skutečně robustně. Rámeček telefonu je mírně zakulacený, díky tomu se vám bude příjemně držet. Levá strana smartphonu je naprosto čistá, a na pravé straně najdeme zapínací tlačítko spolu s kolébkou hlasitosti.

Na spodní straně telefonu najdeme už jen konektor USB-C, slot na sim kartu a reproduktor spolu s mikrofonem. Jestli vás zajímá podpora eSIM, tak tu tady bohužel nenajdete. Za zmínku také stojí už klasická ochrana IP68, která by v této cenové kategorii skutečně chybět neměla.


Bude se Vám líbit:


Displej: Vivo nám ukazuje nový standard

Když vlajku, tak pořádnou. To si zřejmě řeklo Vivo, když navrhovalo tento smartphone. Jak jinak pochopit to, že nám tu servíruje skutečný zobrazovací zázrak. Obří displej nabídne příjemných 6,78 palců, které nabídnou královské rozlišení až 3200 x 1440 px. Je pravdou, že toto rozlišení asi použije málokdo, protože si bohatě vystačíte s defaultním nastavením, kterým je 2400 x 1080 px rozlišení.

Jak jsem psal už výše, tak se jedná o LTPO panel, který vám nabídne až 120Hz obnovovací frekvenci. Hlavní výhoda je v tom, že tento panel dokáže obnovovací frekvenci adaptivně regulovat podle obsahu, který zrovna zobrazujete na vašem displeji. Takže pokud například pročítáte články na webu, tak se obnovovací frekvence sníží na 10 Hz, a pouze v případě, že posunete stránku opět dolů, tak se obnovovací frekvence navýší, a po ustálení obrazu opět klesne na 10 Hz. To samé platí například při použité funkce Always on Display (AOD), kdy se tento obraz obnovuje pouze při frekvenci 10 Hz.

Tato technologie má za cíl jediné, a to výrazně šetřit spotřebu energie. I když se to nemusí zdát, tak displeje jsou v mnoha případech největšími žrouty baterie v mobilních zařízeních. Díky této funkci je tomu však konec.

Samotný displej je skutečně překrásně ostrý a barevně skvěle odladěný. Zároveň díky ukázkové svítivosti 1500 nitů je perfektně čitelný na přímém poledním slunci. Skvělý zážitek z displeje vám také umocní funkce HDR10+, kterou oceníte při sledování videí.

Další neuvěřitelnou inovací na tomto modelu je nová ultrasonická čtečka otisků prstů. Tu najdeme ve spodní části displeje, a její snímací plocha je oproti konkurenci skutečně obří. Jde o nejnovější typ biometrického senzoru, který nabízí řadu několika klíčových aspektů. Jako první vás hlavně překvapí rychlost a přesnost samotné čtečky. Už nemusíte prst při snímání přikládat na displej například 10x pokaždé jinak. Tady ho pouze jednou přiložíte, a otisk je uložen.

Čtečka otisku prstů / Zdroj fotografie: Svět Huawei

Další zajímavostí je obří rozpoznávací plocha, kam můžete prst přiložit. Už se nemusíte trefovat do malých koleček na displeji, ale máte tu pořádný obdélník, kam můžete váš prst přiložit. Díky velikosti senzoru je možné zvolit ještě vyšší stupeň zabezpečení a vyžadovat odemknutí pomocí dvojice prstů najednou. To poté vypadá tak, že na displej přiložíte například dva palce najednou. Vivo je v tomto směru ohledně snímání otisků skutečně před konkurencí.


Něco na letní dlouhé dny:


Zvuk: Zlatá střední cesta

U tohoto modelu najdeme dvojici reproduktorů, které svým výkonem rozhodně nezklamou. Na druhou stranu jsme od tohoto modelu čekali malinko víc. Hlasitost je více než slušná, ale s vyšší hlasitostí už je znát citelné zkreslení tónů. Basová složka je o poznání lepší, než nabízí některá konkurence, takže si milovníci taneční hudby přijdou na své.

Například při sledování filmů a videí je kvalita naprosto dostačující, a vaše uši budou s výsledkem skutečně spokojené.

Baterie: Mohla být malinko větší

Vivo tady sáhlo po baterii s kapacitou 4700 mAh. V dnešní době je to takový standard, který vám poskytne dostatek energie na celý den, a večer vám zůstane ještě několik desítek procent k dobru. I když telefonu dáte slušně zabrat, tak minimálně jeden celý den vám vydrží.

Můj denní mobilní režim je stále stejný, takže si vždycky můžu krásně ověřit výdrž jednotlivých smartphonů. Každý den několik desítek minut hovorů, nebojím se říct, že stovky SMS zpráv přes různé aplikace typu Messenger, WhatsApp. Dále několik hodin na sociálních sítích jako Facebook a Instagram. Telefon jsem v tomto směru skutečně nešetřil. Vždy jsem ulehal s tím, že minimálně 20% baterie ještě zůstalo.

Na druhou stranu mě zarazil fakt, že pokud jsem neměl smartphone přes noc na nabíječce, tak jsem ráno při probuzení zjistil nemilou věc. Vivo si přes noc vezme téměř 15 – 20% kapacity baterie. Nevím, zda je to špatnou optimalizací systému, ale na pozadí mi žádné aplikace neběželi. Večer jsem ulehal, a kapacita baterie byla 75 %, následné ráno mě čekalo nemilé překvapení, když jsem zjistil, že telefon má pouhých 58 %.

Je možné, že tento nešvar opraví budoucí aktualizace, která by mohla vylepšit optimalizaci systému, a tím zlepšit i jeho úspornost.

Ještě se v rychlosti podíváme na nabíječku, která je u tohoto smartphonu skutečně rychlá. Vivo u tohoto modelu nabízí 80W nabíjecí adaptér, který vám smartphone z 0 % na 100 % nabije za pouhých 54 minut. Dále telefon nabídne bezdrátové nabíjení o výkonu 50W. Jen je potřeba zmínit, že tohoto výkonu dosáhnete pouze s originální nabíječkou, kterou si musíte dokoupit zvlášť. Jako samozřejmost už beru fakt, že telefon poskytne také reverzní nabíjení, které vám může například dobít sluchátka.

Výkon: Vivo má nejlepší procesor na trhu

Letošní rok má na poli vlajkových procesorů jednoznačně pouze jednoho krále, a to model Qualcomm Snapdragon 8 Gen 1. Pokud chcete svým zákazníkům nabídnout špičkovou vlajkovou loď, tak tento procesor tam nesmí chybět. Proto na něj sází i Vivo X80 Pro, dále je k tomu potřeba říci, že silnému procesoru asistuje 12 GB RAM. Díky těmto parametrům můžeme s klidem říci, že výkonu má telefon skutečně na rozdávání.

Vivo X80 Pro
vivo X80 Pro / Zdroj fotografie: Svět Huawei

Některé uživatele může limitovat „pouhých“ 256 GB interní paměti, a nemožnost rozšíření pomocí paměťových karet. I když v době cloudových úložišť by měla být tato kapacita pro většinu zákazníků dostatečná.

S tímto procesorem máte jistotu, že vám veškeré aplikace poběží plynule bez sebemenších problémů. Osobně jsem nenarazil na jediný problém, který by mě limitoval. Dále se sluší podotknout, že i když je tento procesor znám svým přehříváním, tak u tohoto modelu to zas tak velký problém není. Vivo X80 Pro mě překvapilo skvělým odvodem tepla, při hraní náročnějších her se záda sice zahřejí, ale není to nic nepříjemného, co by vás omezovalo v držení telefonu.


Bude se Vám líbit:


Fotoaparát: V hlavní roli ZEISS

Už od prvních úniků bylo předem jasné, že se Vivo u tohoto modelu bude soustředit hlavně na fotoaparát. Jak už jsem psal výše, tak samotný fotomodul tvoří 1/3 zadní plochy, a přitahuje pozornost okolí. Už podle fotografií je patrné, že na zadní straně najdeme celkem čtyři fotoaparáty.

Hlavní je 50Mpx fotoaparát s clonou f/1.6, který nabídne fázové i laserové ostření. U tohoto snímače nesmí chybět ani klasická optická stabilizace. Druhý důležitý snímač je 48Mpx širokoúhlý (f/2.2) s autofokusem a záběrem optimálních 114°. Dále zde najdeme12Mpx senzor (f/1.9) s 2× optickým přiblížením a gimbalovou stabilizací obrazu a jako poslední 8 Mpx senzor (f/3.4) s až 5× optickým přiblížením a optickou stabilizací.

Čínský výrobce Vivo na tomto modelu spolupracoval se společností ZEISS, což naznačuje už i samotné logo na obřím fotomodulu. Společnost ZEISS údajně poskytla některé softwarové režimy, ale také dodala speciální antireflexní film čoček u všech objektivů, které minimalizují odlesky na případných fotografiích.

Mile nás překvapilo barevné podání samotných fotografií, Vivo nám nabídlo reálně konzistentní barevné podání, které se u dnešních smartphonů moc často nevidí. Samozřejmostí jsou i kvalitní fotografie, i když nefotíte ve zrovna ideálních světelných podmínkách. I při šeru vám fotoaparát nabídne fotografie plné podrobných detailů.

Fotografování vám nabídne několik režimů. Já osobně si nejvíce oblíbil fotografování s režimem ZEISS, který nabídne skutečně reálné podání barev a optimální světlost. Oproti tomu například režim umělé inteligence snímky zbytečně přikrášluje, a díky tomu působí zbytečně uměle.

Co si ale skutečně zamilujete, tak to budou večerní, respektive noční fotky. Vivo z každého snímku dostane maximum informací. Díky tomu jsou snímky krásně ostré, a ideálně osvícené. Proto dostanete fotografie, která vám nabídne mnoho ostrých detailů. V tomto směru je noční režim velmi podobný tomu, co nabízí společnost Huawei.

Videokamera: 4K je super, ale Vivo X80 Pro nabízí 8K

Doposud platilo pravidlo, že nejlepší smartphone na natáčení videa je iPhone. Nebojíme se říci, že vivo X80 Pro mu v této kategorii slibně šlape na paty. Vivo si na natáčení videa dalo skutečně záležet, a je to velmi znát. Asi vás nepřekvapí, že v základním nastavení můžete natáčet videa v klasickém HD při 30-60 fps, poté následuje rozlišení Full HD při 30-60 fps, 4K při 30-60 fps. Pokud by tohle někomu ještě nestačilo, tak model vivo X80 Pro umí i 8K video při 30 fps.

Nejvíc nás ale zaujala samotná stabilizace, protože té tu najdeme hned několik. Najdeme tu například gimbálovou, která je dostupná jenom při rozlišení Full HD při 30 fps. Pokud si potrpíte na filmové zpracování videa, pak vás jistě potěší filmový režim. Pokud tento režim využijete, tak se natáčení samo nastaví do Full HD při 24 fps a aktivuje filmový poměr stran 21:9.

Software: FuntouchOS je velice příjemný společník

Jako první se sluší říct, že ihned po vyndání telefonu z krabičky běží Vivo X80 Pro na nejnovějším Androidu 12. Samozřejmě tady Vivo použilo vlastní grafickou nástavbu FuntouchOS. Přiznám se, že to byla moje první zkušenost s touto nástavbou, a na první pohled musím uznat, že je velmi přehledná, rychlá a intuitivní. Osobně mi sedla například mnohem lépe než například One UI od společnosti Samsung. Vivo navíc u tohoto modelu garantuje tři roky velkých systémových aktualizací, takže do tohoto krasavce dostanete i pozdější Android 15.

Telefon s Androidem 12 pracuje velmi svižně, a uživatelé si jeho ovládání a chytrá gesta skutečně zamilují. Navíc při takto dlouhé podpoře mají zajištěnou velmi kvalitní optimalizaci po dobu několika let.

Závěr: Povedený kousek, který zamává s konkurencí

Jsem rád, že se nám do redakce dostal tento krasavec na testování, protože to byla nesmírně zajímavá zkušenost. Telefon si během pár hodin v rukách skutečně zamilujete, a při ovládání máte pocit, že to zařízení znáte několik měsíců. Všechno je tak jednoduché, logické a intuitivní, že to až vyráží dech.

Pokud chcete kvalitní smartphone, který umí perfektní fotografie, natáčí výborná videa a k tomu má tříletou podporu systému, tak tohle je váš vítěz. K tomu přidejte nejlepší ultrazvukovou čtečku otisku prstů, kterou nikde jinde nenajdete, a je to jasné.


Tohle musíte vidět:


Vivo se s tímto modelem trefil skutečně do černého, a nebojíme se říct, že zvládne srovnání s těmi nejlepšími modely od Samsungu, Xiaomi nebo Huawei. V mnoha kategoriích vyjde i jako zasloužený vítěz.

Největší problém vidíme spíše v tom, že se jedná na našem trhu poměrně o čerstvého hráče, který si buduje teprve svoji komunitu zákazníků. Řada případných kupujících se bude bát kupovat takto drahý smartphone (26990 CZK) od společnosti, která je na našem trhu nováčkem. Za naši redakci ovšem můžeme s klidem říci, že v poměru cena/výkon lepší smartphone v současnosti nenaleznete.

Autor: Lukáš Drahozal

Zdroj: Svět Huawei, gsmarena.com

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hodnocení: 0

Zatím nehodnoceno.

11 komentářů

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *