Vlastníte smartphone Realme, Oppo, Xiaomi, Nokia? Potom dejte pozor, váš procesor může obsahovat bezpečnostní díru

Smartphone Realme / Zdroj fotografie: Realme

Společnost Kryptowire je poskytovatel cloudových řešení pro mobilní zabezpečení, který se dále soustředí na ochranu soukromí. Společnost neustále monitoruje možné bezpečnostní chyby, a problémy s ochranou soukromí na chytrých telefonech, počítačích a dalších zařízeních. Nyní společnost zjistila závažnou chybu v zabezpečení.

Tato bezpečnostní chyba zasahuje celou řadu mobilních zařízení s čipy od čínského výrobce Unisoc. Před několika lety by se tento problém mnoha uživatelů Androidu netýkal. Vzhledem k tomu, že společnost Unisoc však roste exponenciálně díky partnerství se společnostmi jako Realme, Oppo, Xiaomi, Nokia a další, tak ohrožených uživatelů mohou být až statisíce. Výrobce Unisoc zaujímá důležitý prostor na trhu v nízko rozpočtovém segmentu smartphonů. Uvidíme však, zda bezpečnostní chyba ovlivní jeho současnou pověst.

Unisoc čipy mají špatné zabezpečení

Podle zprávy má čipset chybu, která v případě zneužití umožňuje hackerům získat uživatelská data a ovládnout samotnou funkčnost zařízení. Problém se týká smartphonů s čipovou sadou UNISOC SC9863A. Je přítomen na několika chytrých telefonech, včetně nedávno vydaných smartphonů od značek Nokia a Realme. Podle Kryptowire může problém útočníkům umožnit získat přístup k záznamům hovorů, systému, textovým zprávám, kontaktům a dalším soukromým údajům. Mohou také nahrávat video z obrazovky zařízení nebo využít externí kameru k zachycení videa, nebo dokonce vzdáleně ovládat zařízení, upravovat nebo mazat data.

Společnost Kryptowire nahlásila problém čínskému výrobci čipů. Rovněž zaslala upozornění všem výrobcům zařízení používajících dotčenou čipovou sadu a také operátorům. Upozornění byla vydána v prosinci loňského roku, ale až nyní se tento problém dostává na veřejnost. Očekáváme, že Unisoc tento problém vyřeší, nebo jednoduše ukončí výrobu procesoru Unisoc SC9863A, koneckonců je to už relativně starý procesor.

Společnost však může zprávu využít i ke kontrole dalších čipsetů ve svém portfoliu. Velkou otázkou nyní je, zda OEM budou schopni tuto zranitelnost opravit. Pravděpodobně bude potřebovat aktualizace systému, a to není příliš triviální věc na levných smartphonech. Pokud jde o Nokii, předpokládáme, že pro postižená zařízení brzy dorazí oprava. Koneckonců, Nokia stále odvádí slušnou práci s aktualizací svých smartphonů.

Chyby v zabezpečení a narušení soukromí je něco, co se může stát u každého výrobce procesorů. Pro Unisoc je situace poměrně choulostivá. Ostatně společnost se snaží stát relevantním výrobcem čipsetů pro domácí i zahraniční výrobce mobilních zařízení. V posledních letech zažívá výrazný růst. Bude zajímavé sledovat, zda se tento problém podepíše na ekonomickém růstu společnosti.

Autor: Lukáš Drahozal

Zdroj: kryptowire.com

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hodnocení: 0

Zatím nehodnoceno.

Jeden komentář

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *