Vzácná exploze na obloze již brzy: Událost, která se stane jednou za život a je viditelná pouhým okem

exploze
Autor: WikiImages / Zdroj: Pixabay

Někdy v příštích měsících by severní oblohu mohla rozzářit podívaná. V souhvězdí Corona Borealis, ve vzdálenosti více než 2 500 světelných let, číhá hvězda T Coronae Borealis, která se chystá k explozi, jež dočasně způsobí, že se hvězda stane jedním z nejjasnějších objektů na noční obloze.

Astronomové jsou napjatí a čekají, až tato věc vybuchne, a to nejen proto, že to bude úžasné, ale také kvůli množství dat, která budeme moci shromáždit o typu výbuchu hvězdy zvaném klasická nova. Důvod, proč víme, že T Coronae Borealis (zkráceně T CrB) exploduje, je ten, že se tak děje jednou za 80 let, a to již nejméně osm století.

To znamená, že je velmi blízko události, která se stane jednou za život, a že technologie, které máme nyní k dispozici k jejímu pozorování, značně převyšují ty, které jsme měli k dispozici během jejího posledního výletu v únoru 1946.

„Existuje několik rekurentních nov s velmi krátkými cykly, ale obvykle se s opakovaným výbuchem nesetkáváme často během lidského života a zřídkakdy tak relativně blízko naší soustavy,“ říká astronomka Rebekah Hounsellová z Goddardova střediska vesmírných letů NASA.

„Je neuvěřitelně vzrušující mít možnost sedět v první řadě.“

Klasické novy jsou menší exploze, při nichž zůstává hvězda víceméně neporušená, a nelze je zaměňovat s téměř vymazanými hvězdami při kataklyzmatických explozích známých jako supernovy. Ve skutečnosti to není zdaleka poprvé, co tento konkrétní vesmírný objekt prošel touto zkušeností.

Důvodem, proč T CrB vybuchuje opakovaně a podle plánu, je zvláštnost typu hvězdy, kterou je. Jedná se o dvojhvězdný systém, který obsahuje zbytky zhrouceného jádra hvězdy podobné Slunci, tzv. bílého trpaslíka, a nadýchaného průvodce, červeného obra.

Bílí trpaslíci jsou velmi malí a velmi hustí, mají velikost mezi Zemí a Měsícem, přičemž do této velikosti se vejde tolik hmoty jako do 1,4 Slunce. To znamená, že jsou gravitačně velmi intenzivní, a pokud mají binárního společníka na dostatečně blízké oběžné dráze, mají tendenci odčerpávat materiál, převážně vodík.

Postupem času se tento vodík hromadí na povrchu bílého trpaslíka a vlivem gravitační přitažlivosti se stlačuje. Nakonec se tlak a teplo ve spodní vrstvě vodíku stanou natolik intenzivními, že se celá věc vznítí při termonukleárním výbuchu, který přebytečný vodík prudce vymrští do vesmíru ve velkolepém stylu.

To je nova a v případě T CrB trvá tento proces přibližně 80 let.

V posledním desetiletí astronomové pozorovali, že binární systém vykazuje podobné chování, jaké předcházelo explozi v roce 1946; konkrétně pokles jasnosti, který předznamenává blížící se erupci. Jejich analýza naznačuje, že by k ní mohlo dojít velmi brzy, již před zářím 2024. To znamená, že astronomové velmi pozorně sledují malý kousek oblohy, na němž se shlukují souhvězdí – Lyra, Herkules, Boheta – a malý oblouk hvězd vmáčknutý mezi ně. To je Corona Borealis.

Očekáváme, že se o novince dozvíme prakticky ihned, jakmile se tak stane. Na obloze vykvete, aby byla viditelná pouhým okem, a pak během týdne postupně zmizí z dohledu. Takže byste měli mít čas vyrazit ven a podívat se na ni, pokud vás to zaujme.

Pokud můžete, bylo by to úžasné. Ke sběru dat jsou vyzýváni i občanští vědci. Čím více očí bude T CrB sledovat, tím lépe budeme schopni porozumět jeho bleskovým výbuchům. A samozřejmě bude naladěno tolik teleskopů, kolik jen bude možné uspořádat, od nejdelších rádiových vlnových délek až po nejsilnější rentgenové a gama záření.

„Rekurentní novy jsou nepředvídatelné a protichůdné,“ říká astrofyzik Koji Mukai z NASA Goddard. „Když si myslíte, že nemůže existovat důvod, proč se řídí určitým ustáleným vzorcem, tak se tak stane, a jakmile se začnete spoléhat na to, že se bude opakovat stejný vzorec, zcela se od něj odchýlí. Uvidíme, jak se T CrB zachová.“

Autor: Lukáš Drahozal

Zdroj: nasa.gov, iopscience.iop.org

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hodnocení: 1

Zatím nehodnoceno.

Jeden komentář

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *