Záhadné vesmírné Dysonovy sféry mohou mít podle vědců překvapivě jiné vysvětlení

Dysonovy sféry
Autor: TheDigitalArtist / Zdroj: Pixabay

Dysonovy sféry jsou lákavou odbočkou v pátrání po mimozemské inteligenci. Zrovna nedávno bylo jako potenciální kandidáti identifikováno sedm hvězd, které většinu svého záření vydávají v infračervených vlnových délkách.

Potenciálně se jedná o projev tepla z matrice vesmírných sond kolem hvězdy, ale bohužel, nová práce má jiné, o něco méně vzrušující vysvětlení: prachové zákryty galaxií. Existuje řada způsobů, jak pátrat po mimozemšťanech, a jedním z nich je hledání známek rozsáhlých projektů ve vesmíru. Vstupte do Dysonovy sféry. Tuto myšlenku poprvé navrhl Freeman Dyson v roce 1960, aby popsal, že vyspělé civilizace by kolem hvězdy umístily sběrače energie a dokonce i obydlí, aby využily její energii.

Nakonec by taková infrastruktura pravděpodobně obklopila celou hvězdu a Dyson se domníval, že by bylo možné detekovat signaturu, například přebytek infračerveného záření. Výsledky projektu Hephaistos odhalily sedm hvězd typu M ze vzorku 5 milionů hvězd detekovaných systémem Gaia. Astrometrická družice byla použita k mapování hvězd v Mléčné dráze a byla nesmírným přínosem pro mnoho výzkumů.

K identifikaci hvězd, které zřejmě vykazovaly očekávaný infračervený přebytek, byla použita také data z družic 2MASS (Two Micron All Sky Survey) a WISE (Wide Field Infrared Survey Explorer). V nedávném článku hlavního autora Tongtiana Rena a jeho týmu se zabývají výsledky projektu a zkoumají možnou povahu kandidátských sfér. Tým křížově porovnával informace z dat z přehlídky oblohy VLASS (Very Large Array Sky Survey) a několika dalších rádiových přehlídek oblohy.



Hledali rádiové zdroje v okruhu 10 obloukových sekund od polohy kandidátů Gaia. Všimněte si, že Měsíc v úplňku má průměr 1 860 úhlových sekund. Rádiové zdroje byly nalezeny pro tři z kandidátů, a to pro zdroje pojmenované A, B a G. Přesnost určení zdrojů byla v rozmezí 4,9, 0,4 a 5 obloukových sekund a kandidát G byl nalezen při více rádiových průzkumech. Závěr týmu je, že je méně pravděpodobné, že těchto sedm hvězd jsou Dysonovy sféry, ale spíše nějaký extra galaktický jev. Nejpravděpodobnějším vysvětlením je vzdálená galaxie zakrytá prachem!

Přítomnost prachu by kontaminovala infračervené rozložení energie ve spektrech obou objektů. Druhý kandidát, kandidát B, je rovněž považován za vzdálenou galaxii, ale takovou, která se nacházela ve velmi blízkém zorném poli trpasličí hvězdy typu M. V tomto případě se jedná o vzdálenou galaxii.

Velmi podobně jako kandidáti A a B má i kandidát G spektrum, které odhaluje radiově hlasité aktivní galaktické jádro s nadsvětelnými tryskami táhnoucími se ven. Je pravděpodobné, že galaxie jsou vzdálené kvazary, které vyzařují obrovské množství záření, ale zakrývající oblaka horkého prachu většinu záření, kromě infračerveného, zakrývají.

Co další čtyři kandidáti? Doposud nebyl nalezen žádný odpovídající rádiový zdroj. To neznamená, že model horkých, prachem zastíněných galaxií není adekvátním vysvětlením, ale pouze to, že je zapotřebí případných rádiových průzkumů s vyšším rozlišením. Samozřejmě se také může stát, že se skutečně jedná o technologické sféry kolem vzdálených hvězd. I když bych byl rád, kdyby to byla pravda, zatím pro to nemáme žádné důkazy.

Autor: Lukáš Drahozal

Zdroj: arxiv.org, youtube.com

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hodnocení: 1

Zatím nehodnoceno.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *