Společnosti Nokia a Ericsson opět na Trumpově mušce. Koupí USA evropské síťové giganty?

Nokia
Zdroj: TheDigitalArtist / Pixabay

V době, kdy se Donald Trump vrací do Bílého domu, se znovu objevují mnohé z jeho odvážných nápadů z prvního funkčního období. Patří mezi ně i návrh, který kdysi vyvolal intriky i skepsi: myšlenka, že by USA koupily společnost Nokia nebo Ericsson, nebo dokonce obojí. Tento plán, který poprvé navrhl bývalý generální prokurátor William Barr v roce 2020, by se mohl vrátit, protože USA se snaží posílit své postavení v globálním telekomunikačním průmyslu.

Odůvodnění návrhu

Spojené státy nemají významné zastoupení v odvětví výroby telekomunikačních zařízení, což je kritická oblast pro civilní i vojenské technologie. Vzhledem k tomu, že spolehlivé sítě se stávají stále důležitějšími – o čemž svědčí jejich úloha ve válce s ukrajinskými drony – mají USA strategický zájem na zabezpečení své telekomunikační infrastruktury. Řešení by mohly nabídnout společnosti Nokia a Ericsson, dva dominantní hráči na západním trhu.

Barrův původní návrh navrhoval, aby USA získaly „kontrolní podíl“ v jedné nebo obou společnostech, a to buď přímo, nebo prostřednictvím konsorcia soukromých firem. Ačkoli se tato myšlenka zdála být v té době přitažená za vlasy, základní důvody zůstávají relevantní. USA vyvíjely tlak na spojence, aby se vyhnuli čínské společnosti Huawei, a jako hlavní alternativy tak zůstaly Nokia a Ericsson. Obě společnosti však mají potíže se ziskovostí, což vyvolává otázky ohledně jejich dlouhodobé životaschopnosti.

Problémy společností Nokia a Ericsson

Navzdory svému duopolu na západních trzích se společnosti Nokia a Ericsson potýkají s problémy. Obě společnosti zaznamenaly v posledních letech neuspokojivé finanční výsledky a ani jedna z nich nezískala silnou podporu Evropské unie. Tento nedostatek podpory je překvapivý vzhledem k tomu, že telekomunikační zařízení je jedním z mála odvětví, kde má Evropa technologický náskok.

Generální ředitelé společností Nokia a Ericsson nedávno uspořádali v Bruselu společnou lobbistickou akci, na níž vyzvali EU, aby rychle jednala a zabránila dalšímu prohlubování technologické propasti mezi nimi a USA. Tato spolupráce poukazuje na rostoucí tlak na obě společnosti, aby si zajistily svou budoucnost.

Flirtování s USA

Společnosti Nokia i Ericsson daly najevo, že chtějí navázat užší vztahy s USA. Generální ředitel společnosti Ericsson Börje Ekholm žije v USA a naznačil, že by tam chtěl přesunout hlavní sídlo firmy. Společnost Ericsson také veřejně přispěla na nedávnou Trumpovu inauguraci, čímž dala najevo, že je otevřená spolupráci s novým týmem.

Společnost Nokia naopak označuje USA za svůj „druhý domov“, přestože přišla o velké smlouvy s americkými firmami, jako jsou Verizon a AT&T. Výběr Justina Hotarda, amerického občana a manažera společnosti Intel, jako nového šéfa společnosti Nokia ukazuje, že se firma zaměřuje na americký trh. Těsnější vazby s USA by mohly společnostem Nokia a Ericsson pomoci, existují však i rizika. Pokud by se jedna z firem stala americkou, mohla by získat velkou výhodu nad druhou a narušit rovnováhu. To by mohlo otřást již tak slabým postavením obou firem.

Lákavý návrh

Trumpův plán koupit Nokii nebo Ericsson je zatím jen nápad, ale ukazuje, jak klíčové jsou v dnešním světě telekomunikační značky. Ať už se tento plán uskuteční, nebo ne, poukazuje na rostoucí boj mezi USA, Evropou a Čínou o technologickou moc. Co čeká Nokii a Ericsson – a jejich místo v globálních telekomunikacích – je prozatím stále nejasné.

Autor: Lukáš Drahozal

Zdroj: linkedin.com, ft.com, gizchina.com

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hodnocení: 1

Zatím nehodnoceno.