Akcie společnosti TSMC klesly o 3,3 %, protože výhled tržeb nevypadá dobře

TSMC
Autor: Jeremy Waterhouse / Zdroj: Pexels

Agentura Reuters 21. července oznámila, že akcie tchajwanské společnosti TSMC (Taiwan Semiconductor Manufacturing Company) zaznamenaly výrazný pokles hodnoty o více než 3 %. Tento pokles byl reakcí na oznámení společnosti TSMC, v němž největší smluvní výrobce čipů na světě předpokládal pro rok 2023 10% pokles tržeb. Společnost TSMC navíc odhalila, že odloží výrobu v arizonském závodě, kterou původně plánovala zahájit v příštím roce.

Den předtím společnost TSMC oznámila prudký 23,3% pokles čistého zisku za druhé čtvrtletí letošního roku. Bylo to poprvé od druhého čtvrtletí roku 2019, kdy společnost zaznamenala meziroční pokles čtvrtletního zisku. Pokles čistého zisku byl přičítán pokračujícím globálním ekonomickým problémům. Tyto problémy ovlivnily poptávku po čipech používaných v různých průmyslových odvětvích, včetně automobilového průmyslu a mobilních zařízení.

V pátek akcie společnosti Taiwan Semiconductor Manufacturing Co Ltd (TSMC) uzavřely s poklesem o 3,28 %, na rozdíl od širšího tržního indexu, který zaznamenal ztrátu 0,78 % (.TWII).

Akcie TSMC klesly, ale výhled vypadá slibně

Brady Wang, zástupce ředitele společnosti Counterpoint Research, ke zprávě o výsledcích společnosti TSMC za 2. čtvrtletí 2023 uvedl, že výsledky jsou smíšené. Ačkoli pokles tržeb a zisku společnosti byl zklamáním, existují pozitivní ukazatele pro její dlouhodobé vyhlídky na růst.

Wang zdůraznil, že navzdory výzvám vyplývajícím z makroekonomických podmínek zůstávají vyhlídky společnosti TSMC slibné. Očekává, že společnost bude těžit z významných technologických trendů. Mezi ně patří široké zavádění 5G a rostoucí poptávka po vysoce výkonných výpočetních řešeních (HPC). Tyto faktory pravděpodobně v budoucnu podpoří růst společnosti.

Společnost se v rámci své globální expanze potýká se zpožděním výroby ve svém prvním závodě v Arizoně. Z tohoto důvodu odložila výrobu až do roku 2025. Zpoždění je vysvětlováno nedostatkem specializovaných pracovníků potřebných pro provoz závodu.

Společnost překonala svůj odhad trhu na 2. čtvrtletí

Navzdory zpoždění výroby dosáhl zisk společnosti TSMC za čtvrtletí končící v červnu 181,8 miliardy dolarů, čímž překonal odhady trhu. Společnost sice upravila svůj celoroční výhled tržeb, analytici však tuto úpravu očekávali.

Goldman Sachs ve své výzkumné zprávě zmínil, že revize výhledu tržeb směrem dolů může být pro společnost konečná. Výzkumná zpráva zdůraznila, že probíhající cyklus korekce zásob pravděpodobně skončí ve čtvrtém čtvrtletí roku 2023. Goldman Sachs proto zůstává ohledně vyhlídek společnosti TSMC optimistická. Očekává, že společnost v roce 2024 zaznamená silný růst, což ji do budoucna staví do příznivé pozice.

Podle dalších analytiků není zpoždění expanze společnosti TSMC v USA překvapivé a investoři jej již očekávali.

Analytici navíc zůstávají ohledně budoucích vyhlídek společnosti TSMC pozitivní, zejména díky silné poptávce po čipech s umělou inteligencí. Tyto čipy se v současné době podílejí na celkových tržbách společnosti přibližně 6 %. Analytici Citi Research v této souvislosti vyjádřili optimismus.

Uvádí, že vedoucí postavení společnosti v oblasti výroby čipů s umělou inteligencí pravděpodobně povede k solidním vyhlídkám společnosti od roku 2024. To naznačuje, že odborné znalosti a schopnosti společnosti TSMC v oblasti výroby čipů s umělou inteligencí ji příznivě staví do pozice, kdy může využít rostoucí poptávku po technologiích souvisejících s umělou inteligencí v různých odvětvích.

Autor: Lukáš Drahozal

Zdroj: reuters.com, msn.com

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hodnocení: 1

Zatím nehodnoceno.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *