Americké Space Force pozastavují používání umělé inteligence. Mají k tomu vážný důvod

 umělé inteligence
Autor: WikiImages / Zdroj: Pixabay

Americké Space Force nedávno oznámily, že dočasně zastavují používání webových nástrojů generativní umělé inteligence, jako je ChatGPT. Hlavním důvodem pozastavení jsou obavy o bezpečnost dat. Rozhodnutí bylo přijato kvůli rizikům spojeným s agregací dat.

Oznámení je adresováno „Strážcům“, tak Space Force nazývá své zaměstnance. Zakazuje svým zaměstnancům používání takových nástrojů umělé inteligence včetně velkojazyčných modelů na vládních počítačích. Pozastavení bude trvat, dokud nedostanou formální souhlas od hlavního úřadu pro technologie a inovace sil.

Podle sdělení z 29. září nemohou zaměstnanci používat nástroje umělé inteligence, pouze pokud nezískají licenci vesmírných sil. Lisa Costa, vedoucí technologického a inovačního oddělení Space Force v poznámce uvedla, že tato technologie „nepochybně způsobí revoluci ve způsobu naší práce a zvýší schopnost Strážců pracovat vysokou rychlostí“.

Costa v memorandu rovněž uvedla, že její úřad vytvořil pracovní skupinu pro generativní umělou inteligenci. Tato pracovní skupina byla vytvořena ve spolupráci s dalšími úřady Pentagonu, aby zvážila využití této technologie „odpovědným a strategickým“ způsobem. Uvedla také, že příští měsíc budou vydány další pokyny pro využití generativní umělé inteligence.

Využití generativní umělé inteligence se dostalo na veřejnost někdy v loňském roce. K učení využívá velké množství historických dat a na základě jednoduchého zadání dokáže rychle generovat obsah, jako je text, obrázky nebo videa.Co je generativní umělá inteligence?

Generativní umělá inteligence je typ umělé inteligence, která využívá rozsáhlé jazykové modely, které se učí a generují obsah, jako je text, obrázky nebo video, na základě jednoduchého zadání. Tato technologie se v posledním roce velmi rozšířila a je základem stále se vyvíjejících produktů, jako je ChatGPT společnosti OpenAI.

Proč je používání generativní umělé inteligence pozastaveno?

Dočasný zákaz používání generativní umělé inteligence je způsoben riziky spojenými s agregací dat. Tato technologie má potenciál shromažďovat a agregovat velké množství dat. To by mohlo představovat bezpečnostní riziko, pokud by nebylo řádně spravováno. Americké Space Force si dávají strategickou pauzu v používání generativní AI a velkých jazykových modelů. Tento zákaz bude platit v době, kdy se bude rozhodovat o nejlepší cestě k začlenění těchto schopností do rolí Strážců.

Dočasný zákaz potvrdil mluvčí Space Force. Tanya Downsworthová, mluvčí Space Force, ve svém prohlášení uvedla.

„Americké Space Force zavedly strategický zákaz používání generativní umělé inteligence a velkých jazykových modelů a hledáme způsoby, jak tyto schopnosti začlenit do role Strážců a do mise Space Force.“ A dodává: „Jde o ochranu našich služeb a dat, která nám zajišťují bezpečnost.“

Jaký je dopad pozastavení?

Rozhodnutí pozastavit používání generativní umělé inteligence mělo dopad na nejméně 500 příslušníků Space Force. Uskupení plánuje vydat nové pokyny během několika týdnů. Dočasný zákaz je preventivním opatřením na ochranu dat a bezpečnosti amerických Space Force.

Závěrečná slova

Rozhodnutí amerických Space Force dočasně zastavit používání generativních nástrojů umělé inteligence, jako je ChatGPT, kvůli obavám o bezpečnost dat, je preventivním opatřením na ochranu dat a bezpečnosti sil. Tato technologie má potenciál shromažďovat a agregovat velké množství dat, což by mohlo představovat bezpečnostní riziko, pokud by nebyla řádně spravována. Space Force plánují během několika týdnů vydat nové pokyny, aby určily nejlepší cestu k začlenění těchto schopností do rolí strážců a do mise USSF. Co si myslíte o pozastavení generativní AI ze strany Space Force?

Autor: Lukáš Drahozal

Zdroj: reuters.com, cointelegraph.com

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hodnocení: 1

Zatím nehodnoceno.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *