Americký ministr zahraničí upozorňuje Čínu na to, aby si dávala pozor na společnosti dodávající technologie Rusku

Čínu
Autor fotografie: Henrikas Mackevicius / Zdroj fotografie: Pixabay

Nedávno jsme vás informovali o tom, jak Čína dodává Rusku japonské polovodiče. Ty nakoupí od Japonska a pak přeprodá do Ruska, kde mohou být součástí výroby zbraní pro ruskou armádu na Ukrajině. Zřejmě v reakci na tuto situaci americký ministr zahraničí vyzval Čínu k tomu, aby pečlivě hlídala zapojení soukromých institucí. Ty totiž mohou potencionálně přispět k vybavenosti ruské armády během probíhajícího konfliktu na Ukrajině.

Ministr uvedl, že si uvědomuje složitost situace a vyzval k tomu, aby došlo k zabránění dodávání technologií Rusku, jelikož by mohly být použity proti Ukrajině. Anthony Blinken sice neposkytl konkrétní podrobnosti. Dokonce ani neuvedl přesně, o které technologie nebo soukromé společnosti by mělo jít. Jeho upozornění vyvolává rostoucí obavy v mezinárodním společenství ohledně možnosti přispívání třetích stran do konfliktu. Ačkoli Blinken vyjádřil své obavy, tak objasnil, že nemá přímé důkazy o tom, že by Peking přímo poskytoval smrtící pomoc Moskvě.

Ruská vojenská invaze na Ukrajinu začala v roce 2022 s tím, že západní země poskytly napadené zemi vojenskou pomoc v hodnotě několika miliard dolarů. Za tuto doby se již Čína musela bránit několika obviněním, které vždy vehementně odmítala. Obvinění se týkala dodávek zbraní Rusku. Kdyby se obvinění ukázala jako pravdivá, tak by to nebylo nic překvapivého, protože prezidenti obou zemí těsně před invazí oznámili partnerství bez omezení.

Čína se údajně měla k upozornění Blinkena vyjádřit v tom směru, že neposkytla a neposkytne smrtící pomoc Rusku v podobě dodávek zbraní na Ukrajinu. Tohle ujištění má za cíl zmírnit obavy ohledně údajného zapojení asijské země do konfliktu, který by mohl díky zbraním ještě víc eskalovat.

Po nedávné návštěvě Blinkena Číny došly Spojené státy s Čínou k různým závěrům. Mezi vůbec ty nejvýznamnější patří právě slib nedodávání zbraní Rusku. Obě země jsou pro svět důležité, a tak je hlavní, aby si mezi sebou zachovali určitou stabilitu a odvrátily rizika ozbrojeného konfliktu.

Autor: Adam Vilkus

Zdroj: gizmochina.com

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hodnocení: 1

Zatím nehodnoceno.

Štítky:, ,

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *