Amerika ztrácí svoji moc. Výroba čínských procesorů neustále stoupá

Amerika
Autor fotografie: Karolina Grabowska / Zdroj fotografie: Pexels

Čína výrazně zvýšila dovoz zařízení pro výrobu polovodičů, což je přímý důsledek zpřísnění kontroly vývozu technologií ze strany Spojených států. V říjnu došlo k téměř 80% nárůstu hodnoty tohoto dovozu ve srovnání se stejným obdobím loňského roku. Tento nárůst není pouhým číslem, ale výmluvnou známkou strategického manévrování Číny v globálním technologickém prostředí.

Čínské společnosti si dělají zásoby nástrojů na výrobu čipů, aby se připravily na nové předpisy.

Zařízení pro výrobu polovodičů, které je klíčovým hráčem při výrobě všeho od křemíkových destiček až po integrované obvody (IC), zaznamenalo během jediného roku skok z 2,4 miliardy USD na 4,3 miliardy USD. Tento skok poukazuje na širší strategii čínských společností. V očekávání nových obchodních kontrol ze strany USA hromadí nástroje pro výrobu čipů.

Cílem nejnovějších omezení amerického Úřadu pro průmysl a bezpečnost je omezit přístup Číny k vyspělým zařízením na výrobu čipů. To zahrnuje litografické vybavení pro polovodiče na 45nanometrovém uzlu a vyspělejší procesy. Tento krok je rozšířením dřívějších snah bránit Číně ve vývoji čipů umělé inteligence a dalších pokročilých integrovaných obvodů.Navzdory těmto omezením vykazuje čínský dovoz polovodičů známky oživení. Po 26,5% poklesu na počátku roku 2023 dochází k postupnému zlepšování. Celková hodnota dovozu čipů od ledna do listopadu je sice nižší než loni, ale vykazuje pomalý, ale trvalý návrat, zejména v sektoru spotřební elektroniky.

Příběh zde není jen o číslech a politice. Jde o odolnost a přizpůsobení. Tváří v tvář přísným kontrolám vývozu Čína nehraje jen na obranu, ale strategicky posiluje své schopnosti. Tento vývoj je více než jen ekonomickým manévrem. Svědčí o dynamické a neustále se vyvíjející povaze globálního technologického závodu.

Reakce Číny na americké kontroly vývozu není jen o přežití, ale o potvrzení její role v globálním technologickém příběhu. Tento prudký nárůst dovozu polovodičových zařízení může být pro Čínu odrazovým můstkem v její snaze stát se soběstačnou technologickou velmocí.

Autor: Lukáš Drahozal

Zdroj: scmp.com, bloomberg.com

Průměrné hodnocení 4.3 / 5. Počet hodnocení: 3

Zatím nehodnoceno.

Štítky:, , , ,

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *