Nejprve zákaz, nyní povolení. Telegram řeší problém s bezpečností
Irácké ministerstvo telekomunikací uvedlo, že v neděli 13. srpna zrušilo zákaz aplikace Telegram. Zákaz byl vydán na začátku minulého týdne z důvodu obav o národní bezpečnost a bezpečnost dat. Dle ministerstva byla skupina často používána milicemi s tím, že tam unikala uživatelská data. Mezi něž patří oficiální státní informace a osobní údaje občanů. Zákaz měl sloužit k tomu, aby zabránil zneužití aplikace k nezákonným činnostem, a aby bylo ochráněno soukromí uživatelů.
Po uvalení zákazu vydal Telegram prohlášení, ve kterém své uživatele požádal o to, aby byli v klidu. V prohlášení dále uvedl, že jedná s vládou a chce problém řešit. A řešení problému se zřejmě našlo, protože irácké ministerstvo komunikací uvedlo, že v pondělí zákaz zrušilo. Konkrétní znění vypadá nějak takto: „Společnost, která platformu vlastní, reagovala na požadavky bezpečnostních orgánů, a vyjádřila plnou připravenost komunikovat s příslušnými úřady, z tohoto důvodu zákaz rušíme.“
Telegram měl souhlasit s uplatněním opatření, která zabrání zneužití aplikace k nezákonným činnostem. Dále také souhlasil s ochranou soukromí uživatelů. S těmito tvrzeními přišla irácká vláda v jejím oficiálním prohlášení. Jednou z nových funkcí je end-to-end šifrování. Díky této funkci vidí poslané zprávy pouze odesílatel a příjemce zpráv, kteří mohou číst obsah konverzace.
Ve skutečnosti k těmto zprávám nemá přístup ani Telegram. Dalšími novými funkcemi jsou dvoufázové ověřování či zprávy, které sami po nějaké době zmizí. Ten, kdo by náhodou pravidla porušoval, tak může být nově nahlášen a zablokován jinými uživateli.
Telegram je v Rusku a zemích Blízkého východu velmi populární. Tah společnosti přistoupit na podmínky irácké vlády není ničím překvapivým. Rovněž je i tato ruská sociální síť populární z toho důvodu, že se tam často vyskytují různá násilná videa, kteří mají ostatní pro pobavení. Pravidla tam nejsou natolik uplatňována jako třeba na Facebooku nebo Instagramu, což jsou sociální sítě, na kterých panuje mnohem tvrdší režim pro uživatele.
Autor: Adam Vilkus
Zdroj: gizchina.com, reuters.com