Android 15 se vrátí ke svým kořenům. Čeká nás oživení dlouho zapomenuté funkce, která měla své kouzlo

Android 15
Autor: Pasi Mämmelä / Zdroj: Pixabay

Třetí beta verze druhé aktualizace QPR systému Android naznačuje slibnou zkušenost s Androidem 15 a návratem významných funkcí. Mezi hlavní novinky patří znovuzavedení widgetů na zamykací obrazovce.

To je funkce, která byla kdysi součástí systému Android, ale byla odstraněna již ve verzi 5.0 (Lollipop). Toto překvapivé oživení přichází po desetileté přestávce, kdy byly widgety zdánlivě kryogenicky zmrazeny, dokud nenastala vhodná chvíle pro jejich obnovení.

Přizpůsobení zamykací obrazovky: Návrat widgetů v systému Android 15

Počátky tohoto oživení lze vysledovat až k začlenění widgetů na zamykací obrazovce v systému iOS 16. Zdá se, že když Google viděl úspěch a přitažlivost pro uživatele, uvědomil si hodnotu navrácení této ztracené funkce z éry systému Android Lollipop.

Nedávná recenze Androidu 14 QPR 2 Beta 3 od Mishaala Rahmana vrhá světlo na návrat widgetů zamykací obrazovky. Rahmanovi se během recenze podařilo aktivovat prostor právě pro widgety na zamykací obrazovce. Umožňuje uživatelům zahrnout několik widgetů, které mají deklarované oprávnění WIDGET_CATEGORY_KEYGUARD. Vzhledem k desetiletému zastarávání této funkce je v současné době k dispozici pouze několik možností widgetů, které pocházejí od společnosti Google.

Přestože je selektor widgetů funkční, je zřejmé, že na jeho implementaci se teprve pracuje. Widgety na zamykací obrazovce se v současné době překrývají s hodinami a oznámeními, což má za následek nepříliš ideální vizuální dojem.

Je zde však potenciální nevýhoda, neboť Mishaal Rahman potvrzuje, že toto oživení může být výhradně pro stacionární zařízení. Jako jsou například tablety Pixel. I přes toto omezení existuje naděje pro uživatele, kteří touží po návratu widgetů na zamykací obrazovku.

Jedním z pozoruhodných prvků, který se již objevuje na zamykací obrazovce zařízení Pixel, je „At a Glance“. Ačkoli technicky vzato nejde o widget, chová se jako „vlastní prvek“ využívající rozhraní Smartspace API k zobrazování informačních karet.

Společnost Google aktivně pracuje na rozšíření podpory pro RemoteViews používané ve widgetech v rámci Smartspace. Pokud bude toto vylepšení úspěšné, mohlo by připravit půdu pro širší integraci widgetů na zamykací obrazovce. Podobně jako v případě současné implementace funkce „At a Glance“. Tato očekávaná změna by se mohla uskutečnit s vydáním systému Android 15. Nabídne uživatelům toužícím po opětovném přizpůsobení zamykací obrazovky widgety dokonalejší a komplexnější zážitek.

Autor: Lukáš Drahozal

Zdroj: androidauthority.com, techradar.com

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hodnocení: 1

Zatím nehodnoceno.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *