Apple jde čínskému režimu na ruku. Nově na pokyn čínské vlády stáhl WhatsApp a Threads z App Store

Apple
Autor fotografie: Matias Cruz / Zdroj fotografie: Pixabay

Společnost Apple odstranila ze svého obchodu App Store v Číně aplikace WhatsApp a Threads, které patří společnosti Meta (dříve Facebook). Podle agentury Reuters se tak stalo na základě vládního příkazu s odvoláním na obavy o národní bezpečnost.

Aplikace byly odstraněny na základě obav o národní bezpečnost

Jak WhatsApp, populární aplikace pro zasílání zpráv šifrovaných end-to-end, tak Threads, novější aplikace pro sociální sítě, již nejsou v Číně k dispozici ke stažení na telefonech iPhone. Společnost Apple sice odstranění potvrdila ve svém prohlášení, ale podrobností je zatím málo. „Čínská správa kyberprostoru nařídila odstranění těchto aplikací z čínského obchodu na základě obav o národní bezpečnost,“ uvedla společnost Apple. Společnost Meta se odmítla vyjádřit, kromě toho, že odkázala dotazy na společnost Apple.Podle firem Qimai a AppMagic, které se zabývají sledováním aplikací, tento krok přesahuje aplikace WhatsApp a Threads. Zprávy naznačují, že z čínského obchodu App Store byly odstraněny také Signal a Telegram, dvě další aplikace pro zasílání zpráv, které jsou známé svým důrazem na soukromí. Společnost Apple sice tato další odstranění nepotvrdila, ale na webové stránce AppleCensorship, která sleduje změny v App Store v Číně, jsou aplikace Signal i Telegram uvedeny jako „zmizelé“.

Zatímco Telegram na dotazy ohledně statusu své aplikace pro iOS v Číně nereagoval, Signal situaci objasňuje. „Služba Signal byla v Číně zablokována již Velkým firewallem,“ vysvětluje prezidentka společnosti Signal Meredith Whittakerová. „Zatímco v minulosti bylo možné aplikaci Signal stáhnout, registrace a zprávy Signal jsou zřejmě blokovány.“

To naznačuje, že odstranění aplikace z App Store může mít minimální dopad, protože uživatelé v Číně by i v případě stažení aplikace stále čelili překážkám při jejím používání. Rozsah nedávného čínského zásahu proti aplikacím pro zasílání zpráv zůstává nejasný. Zdůrazňuje však přetrvávající napětí mezi obavami o národní bezpečnost a soukromím uživatelů, zejména v případě šifrovaných komunikačních platforem.

Autor: Lukáš Drahozal

Zdroj: reuters.com, edition.cnn.com

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hodnocení: 1

Zatím nehodnoceno.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *