EU udělila společnosti Apple pokutu ve výši téměř 2 miliard dolarů za bránění hospodářské soutěži v oblasti streamování hudby

Apple
Autor fotografie: Matias Cruz / Zdroj fotografie: Pixabay

Evropská unie v pondělí poprvé potrestala společnost Apple za porušení antimonopolních pravidel a uložila jí pokutu ve výši téměř 2 miliard dolarů za to, že nespravedlivě zvýhodňovala svou vlastní službu streamování hudby a zakazovala svým konkurentům, jako je Spotify, informovat uživatele o tom, jak mohou platit za levnější předplatné mimo aplikace pro iPhone.

Apple zakázal streamovacím službám informovat uživatele o možnostech platby prostřednictvím svých webových stránek, které by se vyhnuly 30 % poplatku účtovanému při platbě prostřednictvím aplikací stažených z obchodu iOS App Store, uvedla Evropská komise, výkonný orgán 27členného bloku a hlavní antimonopolní orgán.

„To je nezákonné. A mělo to dopad na miliony evropských spotřebitelů, kteří se nemohli svobodně rozhodnout, kde, jak a za jakou cenu si předplatné hudebního vysílání pořídí,“ uvedla Margrethe Vestagerová, komisařka EU pro hospodářskou soutěž, na tiskové konferenci v Bruselu. Společnost Apple, která rozhodnutí napadá, se takto chovala po dobu deseti let, což vedlo k tomu, že „miliony lidí platily za službu streamování hudby o dvě, tři eura měsíčně více, než by jinak musely platit“, uvedla.Jedná se o vyvrcholení hořkého, roky trvajícího sporu mezi společnostmi Apple a Spotify o nadvládu v oblasti streamování hudby. Stížnost švédské streamovací služby před pěti lety vyvolala vyšetřování, které vedlo k pokutě ve výši 1,8 miliardy eur (1,95 miliardy USD). Rozhodnutí přichází ve stejném týdnu, kdy vstupují v platnost nová pravidla, která mají zabránit technologickým gigantům v ovládání digitálních trhů.

EU vedla celosvětové úsilí o potírání velkých technologických společností, včetně tří pokut pro Google v celkové výši více než 8 miliard eur, obvinění společnosti Meta z narušování trhu s online inzercí a donucení společnosti Amazon ke změně obchodních praktik. Pokuta pro Apple je tak vysoká proto, že zahrnuje dodatečnou paušální částku, která má odradit od dalšího porušování předpisů nebo jiné technologické společnosti od provádění podobných přestupků, uvedla komise.

Není to jediný trest, který by technologickému gigantu mohl hrozit: Apple se stále snaží vyřešit samostatné antimonopolní vyšetřování EU týkající se jeho služby mobilních plateb tím, že slíbil otevřít svůj systém mobilních plateb „tap-and-go“ konkurentům.

Společnost Apple se na komisi a společnost Spotify obrátila s tím, že se proti pondělní pokutě odvolá. „Rozhodnutí bylo přijato navzdory tomu, že Komise neodhalila žádné věrohodné důkazy o poškození spotřebitele, a ignoruje realitu trhu, který prosperuje, je konkurenční a rychle roste,“ uvedla společnost v prohlášení.

Společnost Spotify podle ní z kroku EU profituje a tvrdí, že švédský streamovací gigant se během vyšetřování více než 65krát setkal s komisí, má 56% podíl na evropském trhu streamování hudby a neplatí společnosti Apple za používání jejího obchodu App Store.

„Dnešní rozhodnutí paradoxně ve jménu hospodářské soutěže jen upevňuje dominantní postavení úspěšné evropské společnosti, která je na trhu s digitální hudbou jednoznačným lídrem,“ uvedl Apple. Společnost Spotify uvedla, že pokutu EU vítá, aniž by se zabývala obviněními společnosti Apple.„Toto rozhodnutí vysílá silný signál a dává najevo, že žádná společnost, ani monopol jako Apple, nemůže zneužívat svou moc k tomu, aby kontrolovala, jak jiné společnosti komunikují se svými zákazníky,“ uvedla společnost Spotify v příspěvku na blogu. Vyšetřování komise se zpočátku soustředilo na dva problémy. Jedním z nich byla praxe výrobce iPhonů, který nutí vývojáře aplikací prodávajících digitální obsah, aby používali jeho vlastní platební systém, který si účtuje 30% provizi ze všech předplatných. Tyto poplatky se staly významnou součástí divize služeb společnosti Apple, která v posledním fiskálním roce končícím v září vygenerovala příjmy ve výši 85 miliard dolarů.

Různé právní a regulační události v USA i v Evropě, které hrozí, že sníží provize Applu z App Store, zatěžují akcie společnosti, které letos zatím klesly o 9 %, zatímco technologický index Nasdaq composite posílil o 8 %. Akcie společnosti Apple během pondělního obchodování v USA klesly o 2,5 %. EU však později změnila své zaměření a soustředila se na to, jak Apple brání výrobcům aplikací informovat své uživatele o levnějších způsobech placení předplatného, které nevyžadují přechod přes aplikaci.

Šetřením bylo zjištěno, že Apple zakázal streamovacím službám informovat uživatele o tom, kolik stojí nabídky předplatného mimo jejich aplikace, umisťovat do svých aplikací odkazy na placení alternativních předplatných nebo dokonce posílat uživatelům e-maily, aby je informovali o různých možnostech cen.“ V důsledku toho zůstaly miliony evropských uživatelů hudebních streamovacích služeb v nevědomosti o všech dostupných možnostech,“ uvedla Vestagerová a dodala, že šetření komise zjistilo, že něco přes 20 % spotřebitelů, kteří by se přihlásili k prémiové službě Spotify, tak kvůli omezením neučinilo.

Pokuta přichází těsně před tím, než začnou platit nová pravidla EU, která mají zabránit technologickým společnostem v ovládání digitálních trhů. Zákon o digitálních trzích, který má vstoupit v platnost ve čtvrtek, ukládá společnostem „gatekeeperům“, mezi něž patří Apple, Meta, mateřská společnost Googlu Alphabet a mateřská společnost TikToku ByteDance, řadu povinností a zákazů pod hrozbou vysokých pokut.

Ustanovení DMA mají zabránit technologickým gigantům v takovém chování, které je jádrem vyšetřování společnosti Apple. Společnost Apple již prozradila, jakým způsobem se bude řídit, včetně toho, že uživatelům iPhonů v Evropě umožní používat jiné obchody s aplikacemi než své vlastní a vývojářům umožní nabízet alternativní platební systémy.

Vestagerová varovala, že komise bude pečlivě zkoumat, jak Apple nová pravidla dodržuje. „Apple bude muset otevřít brány svého ekosystému, aby uživatelé mohli snadno najít aplikace, které chtějí, platit za ně jakýmkoli způsobem a používat je na jakémkoli zařízení, které chtějí,“ uvedla.

Autor: Lukáš Drahozal

Zdroj: azertag.az/en, inc.com

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hodnocení: 1

Zatím nehodnoceno.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *