Skandál desetiletí? Společnost Apple si ukládá naprosto vše, co na iPhonu děláte. Miliony uživatelů jsou šokovány tajným sběrem citlivých dat

Apple
Autor fotografie: Matias Cruz / Zdroj fotografie: Pixabay

Společnost Apple čelí hromadné žalobě za údajné shromažďování údajů uživatelů iPhonu, i když to podle vlastního nastavení ochrany osobních údajů nedělá. Žaloba, podaná ve čtvrtek u kalifornského federálního soudu, přichází několik dní poté, co server Gizmodo exkluzivně informoval o výzkumu toho, jak několik aplikací pro iPhone odesílá analytické údaje společnosti Apple bez ohledu na to, zda je nastavení ochrany osobních údajů iPhone Analytics zapnuté nebo vypnuté.

Problému si všimli dva nezávislí výzkumníci ze softwarové společnosti Mysk, kteří zjistili, že aplikace Apple App Store posílá společnosti vyčerpávající informace téměř o všem, co uživatel v aplikaci dělá, a to navzdory nastavení ochrany osobních údajů iPhone Analytics, které tvrdí, že „po vypnutí sdílení analýzy zařízení zcela zakáže“. Následně server Gizmodo požádal výzkumníky, aby provedli další testy dalších aplikací pro iPhone, včetně aplikací Music, TV, Books a Stocks. Výzkumníci zjistili, že problém přetrvává ve většině sady vestavěných aplikací společnosti Apple pro iPhone.


Nenechte si ujít:


Žaloba obviňuje společnost z porušení kalifornského zákona o narušení soukromí. „Ochrana soukromí je jedním z hlavních témat, kterými se společnost Apple snaží odlišit své produkty od konkurence,“ uvedl žalobce Elliot Libman v žalobě, kterou si můžete přečíst na stránkách Bloomberg Law. „Záruky společnosti Apple týkající se ochrany soukromí jsou však zcela iluzorní.“ Společnost polepila billboardy po celé zemi sloganem „Ochrana soukromí. To je iPhone.“

Společnost na žádost o vyjádření nereagovala.

Jak je vidět na videu zveřejněném na kanálu Mysk YouTube, zdá se, že App Store shromažďuje informace o vaší aktivitě v reálném čase, včetně toho, na co kliknete, jaké aplikace vyhledáváte, jaké reklamy vidíte, jak jste danou aplikaci našli a jak dlouho jste se na stránku aplikace dívali.Nastavení ochrany osobních údajů společnosti výslovně slibuje, že tento druh sledování vypne. Při testech však vypnutí nastavení iPhone Analytics nemělo na sběr dat žádný zjevný vliv, stejně jako žádné z dalších vestavěných nastavení iPhonu, která mají chránit vaše soukromí před sběrem dat společnosti Apple.

Testy společnosti Mysk v obchodě App Store zjistily, že společnost Apple získává tyto údaje spolu s podrobnostmi, které mohou identifikovat vás a vaše zařízení, včetně čísla ID, druhu používaného telefonu, rozlišení obrazovky, jazyků klávesnice a způsobu připojení k internetu, tedy informací, které se běžně používají pro snímání otisků prstů zařízení.

Když se výzkumníci na žádost serveru Gizmodo podívali na další aplikace pro iPhone, zjistili, že mnohé se chovají podobně. Zatímco aplikace Zdraví a Peněženka analytické údaje neshromažďovaly, aplikace Music, TV, Knihy, iTunes Store a Akcie už ano. Aplikace Akcie sdílela data včetně seznamu sledovaných akcií, názvů akcií, které jste si prohlíželi nebo vyhledávali, a časových údajů, kdy jste to dělali, a také záznam všech zpravodajských článků, které jste v aplikaci viděli.

„Úroveň detailů je pro společnost, jako je Apple, šokující,“ řekl Tommy Mysk.

Tyto údaje mohou být citlivé, zejména když uvážíte, že pouhé vyhledávání aplikací týkajících se témat, jako je náboženství, otázky LGBTQ, zdraví a závislosti, může odhalit podrobnosti o životě člověka.

Společnost Apple je pod zvýšenou kontrolou kvůli svým postupům v oblasti ochrany osobních údajů, protože expanduje do oblasti digitální reklamy. Společnost nedávno představila nové reklamy v App Store, údajně plánuje reklamy na Apple TV a zdá se, že se zaměřuje na přetahování malých firemních inzerentů z Meta, mateřské společnosti Facebooku. Ačkoli firemní literatura společnosti Apple hlasitě prohlašuje, že „soukromí je lidské právo“, teprve se ukáže, nakolik je výrobce iPhonů ochoten toto právo ohrozit při rozvoji nových obchodních podniků založených na datech.


Nenechte si ujít:


„Prostřednictvím svého všudypřítomného a nezákonného podnikání v oblasti sledování a shromažďování dat zná společnost Apple i ty nejintimnější a potenciálně trapné aspekty používání aplikací uživatelem bez ohledu na to, zda uživatel přijme iluzorní nabídku společnosti Apple, že tyto aktivity zůstanou soukromé,“ uvádí se v žalobě.

Autor: Lukáš Drahozal

Zdroj: bloomberglaw.com, gizmodo.com, gizchina.com

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hodnocení: 0

Zatím nehodnoceno.

3 komentářů

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *