Apple přesouvá čtvrtinu výroby svých telefonů do Indie

Apple
Autor: Lukas Gehrer / Zdroj: Pixabay

Vztahy mezi Applem a Čínou jsou pod stále větším tlakem ze strany Spojených států. Ty tlačí na americké společnosti tím, že na Čínu uvalují různé sankce. Ty zhoršují situaci, jak pro jednu z největších zemích Asie, tak i právě pro ty společnosti. Na různý dovoz a vývoz potřebují různá povolení, která se v zásadě americké vládě nelíbí.

Dalším problémem může být i čínský režim, kdy Apple v minulých letech nestíhal vyrábět iPhony kvůli karanténním a stávkovým opatřením, které asijskou zemi postihly. I z těchto důvodů se americký gigant rozhodl diverzifikovat do další země v podobě Indie. V příštích několika letech do nejlidnatější země světa přesune čtvrtinu výroby svých iPhonů. To znamená, že z tamních výrobních linek sjede až neskutečných 50 milionů telefonů ročně.

Pro Čínu je utěšující alespoň fakt, že pořád zůstává dominantním výrobcem pro Apple, což ale není věc, která by se nemusela v dalších letech změnit. Ještě relativně nedávno Indie za Čínou výrazně zaostávala, ale nynější časy Apple přiměly ke změně. Zlom nastal při vydání iPhonu 14, který se už vyráběl v obou asijských zemích.

Zpočátku měl Apple v Indii těžké časy. Čelil několika výzvám včetně odborů, které se stavěly proti dlouhým 12hodinovým směnám. Navzdory těmto překážkám byl rok 2023 svědkem významného posunu. V Indii se totiž vyrobilo nejvíce modelů iPhone 15. I díky změně taktiky se v Indii nových smartphonů dočkaly v den globálního vydání vůbec poprvé.

Apple se může na Foxconn spolehnout

Foxconn, důležitý partner pro Apple v oblasti výroby, potvrzuje svůj závazek vůči Indii tím, že ve státě Karnataka začal stavět nový výrobní závod. S jeho dokončením se počítá v dubnu 2024. Zprávy navíc ukazují, že tchajwanská společnost může stavět další závody, což jen posílí globální výrobní síť Applu.

Indie, zdá se, nabízí dobrou alternativu k Číně. Pro amerického giganta je důležité i to, že už nebude závislý na jedné země. Kdyby se něco s Čínou stalo, tak ve hře bude pořád Indie i s Foxconnem.

Autor: Adam Vilkus

Zdroj: gizchina.com, gsmarena.com

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hodnocení: 1

Zatím nehodnoceno.

Štítky:, ,

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *