Apple varuje uživatele iPhonů v 92 zemích a regionech před útoky spywaru

Apple
Autor fotografie: Michael Treu / Zdroj fotografie: Pixabay

Společnost Apple nedávno rozeslala oznámení o hrozbě všem uživatelům iPhonů, kterým v 92 zemích a oblastech hrozí nebezpečí. Oznámení varuje uživatele před potenciálními útoky spywaru zaměřenými na jejich zařízení.

Společnost zjistila sofistikovaný spywarový útok zaměřený na ohrožení iPhonů spojených s Apple ID uživatelů. Apple nezveřejnil totožnost útočníka ani zemi či region, kde byli uživatelé upozorněni. Ve varování vybraným uživatelům však společnost napsala toto.


    „Společnost Apple zjistila, že jste terčem útoku špionážního softwaru, který se pokouší na dálku kompromitovat iPhone spojený s vaším Apple ID. Tento útok se pravděpodobně zaměřuje konkrétně na vás, bez ohledu na to, kdo jste nebo co děláte. Přestože tento typ útoku nelze nikdy přesně odhalit, společnost Apple si je tímto varováním jistá, berte ho prosím vážně.“


Upozornění na hrozbu spywaru od společnosti Apple

Společnost Apple vydala oznámení o hrozbě pro uživatele iPhonů, ve kterém je upozorňuje na útok spywaru, jehož cílem je vzdáleně ohrozit jejich zařízení. Ve varování byla zdůrazněna cílená povaha útoku, což naznačuje, že je pravděpodobně zaměřen na konkrétní osoby. Navzdory náročnosti přesného odhalení takových útoků společnost Apple vyzvala uživatele, aby varování brali vážně, a zdůraznila závažnost situace.

Aby se uživatelé vyhnuli útoku, měli by dodržovat správnou kybernetickou bezpečnost, včetně aktualizace zařízení a aplikací, používání silných hesel a zapnutí vícefaktorového ověřování. Společnost Apple zavedla režim uzamčení v září 2022 se systémy iOS 16, iPadOS 16, MacOS Ventura a watchOS 10, aby omezila plochu pro útoky, které mohou být zneužity vysoce cíleným námezdním spywarem. Tento režim blokuje většinu typů příloh zpráv, některé webové technologie a hovory FaceTime z nových zařízení. Pro uživatele bude dobré zajistit, aby byl tento režim aktivní. Pomůže to zabránit možnosti útoku spywaru.

Četnost a rozsah oznámení o hrozbách

Od roku 2021 zasílá společnost Apple uživatelům oznámení o hrozbách několikrát ročně. Tento systém pokrývá více než 150 zemí a regionů. Útoky spywaru se od běžných aktivit kyberzločinců a spotřebitelského malwaru liší svou specializovanou a cílenou povahou. Tyto útoky jsou vysoce sofistikované, nákladné a přechodné, což představuje problém při jejich odhalování a prevenci. Většina uživatelů se pravděpodobně nestane terčem těchto útoků. Útoky spywaru stojí miliony dolarů a jsou často krátkodobé. Proto je obtížnější je odhalit a zabránit jim. Naprostá většina uživatelů však nikdy nebude cílem takových útoků.

Tato oznámení jsou součástí snahy společnosti Apple upozornit a pomoci uživatelům, na které se mohli zaměřit státem sponzorovaní útočníci. Systém oznámení informuje a pomáhá uživatelům, kteří mohou být individuálním cílem kvůli tomu, „kým jsou nebo co dělají“. Systém však není spolehlivý a některá oznámení mohou být falešně pozitivní. Také některé útoky nemusí být vzhledem k sofistikovanosti státem sponzorovaných útočníků vůbec odhaleny.

Oznámení společnosti Apple o hrozbách nikdy neobsahují žádné odkazy, na které byste mohli kliknout. Uživatelé by nikdy neměli instalovat žádné aplikace ani profily. Neměli by také poskytovat hesla Apple ID nebo ověřovací kódy prostřednictvím e-mailu nebo telefonu.

Apple
Autor: Lukas Gehrer / Zdroj: Pixabay

Doporučení pro ochranu

Společnost Apple poskytuje uživatelům několik klíčových doporučení, jak se chránit před kyberzločinci a malwarem:

  1. Aktualizujte software zařízení: Ujistěte se, že vaše zařízení používá nejnovější verzi softwaru, abyste mohli využívat nejnovější bezpečnostní záplaty a opravy.
  2. Ochrana heslem: Zabezpečte své zařízení silným heslem, abyste zabránili neoprávněnému přístupu.
  3. Dvoufaktorové ověřování: Zapněte dvoufaktorové ověřování a pro své Apple ID používejte robustní hesla, abyste zvýšili zabezpečení.
  4. Instalace aplikací: Stahujte a instalujte aplikace pouze z oficiálního obchodu App Store, abyste minimalizovali riziko malwaru.
  5. Silná online hesla: Používejte jedinečná a silná hesla pro online účty, abyste zabránili neoprávněnému přístupu.
  6. Neklikejte na neznámé odkazy: Neklikejte na odkazy nebo přílohy od neznámých odesílatelů, abyste snížili riziko phishingových útoků.

Proaktivní přístup společnosti Apple k upozorňování uživatelů na možné útoky spywaru je poměrně dobrý. Dodržováním doporučených bezpečnostních opatření a ostražitostí vůči kybernetickým hrozbám mohou uživatelé iPhonu zvýšit zabezpečení svého zařízení.

Situace není skutečně lehká

Oznámení společnosti Apple o hrozbách, která byla zaslána uživatelům iPhonů v mnoha zemích, slouží jako varování před potenciálními útoky sponzorovanými státem a zaměřenými na konkrétní osoby. Tato upozornění mají informovat a pomoci uživatelům, kteří se mohli stát terčem těchto sofistikovaných a dobře financovaných útočníků. Útoky je náročné odhalit a zabránit jim vzhledem k jejich cílené povaze a značným prostředkům, které jsou do nich investovány.

Upozornění společnosti Apple na hrozby jsou obvykle zasílána osobám, u nichž je větší pravděpodobnost, že se stanou terčem útoku, jako jsou političtí představitelé, novináři a aktivisté. Společnost se při odhalování těchto útoků spoléhá na nedokonalé a neúplné zpravodajské signály o hrozbách a připouští možnost falešných poplachů nebo neodhalených útoků.

Pro ověření pravosti oznámení společnosti Apple o hrozbě se mohou uživatelé přihlásit na stránce appleid.apple.com. Pokud vyjde legitimní oznámení o hrozbě, po přihlášení se zřetelně zobrazí v horní části stránky. Společnost Apple doporučuje uživatelům, aby dodržovali osvědčené postupy pro zabezpečení, například aktualizovali zařízení na nejnovější software, chránili zařízení pomocí přístupového kódu, používali dvoufaktorové ověřování a silná hesla pro Apple ID, instalovali aplikace z obchodu App Store, používali silná a jedinečná hesla online a neklikali na odkazy nebo přílohy od neznámých odesílatelů.

Ačkoli kontroverze kolem těchto upozornění na hrozby vyvolala v některých zemích politickou bouři, společnost Apple zachovala opatrnou reakci a odmítla poskytnout konkrétní podrobnosti o tom, jak příjemce označuje, nebo připsat oznámení o hrozbách konkrétnímu útočníkovi sponzorovanému státem. Společnost zdůrazňuje, že odhalování takových útoků je vzhledem k vyvíjející se povaze těchto sofistikovaných hrozeb trvalou výzvou.

Autor: Lukáš Drahozal

Zdroj: techcrunch.com, macrumors.com

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hodnocení: 2

Zatím nehodnoceno.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *