Apple ztrácí pevnou půdu pod nohama. Jeho nabíjecí lightning konektor už nechtějí ani senátoři v USA
Celý velký ekologický kolotoč se dal do pohybu, a za pár let budou muset všechny smartphony prodávané v Evropě podporovat společnou nabíječku, a to znamená USB-C. V tomto ohledu byl Apple zahnán do kouta. Jestli je to dobře, tak to necháme pouze na Vás.
Zatímco prakticky všechny telefony s Androidem, kterých se to také týká, již zahrnují průmyslový standard, Apple bude muset spolknout svou hrdost a upgradovat svůj hardware na USB-C, pokud chce pokračovat v podnikání v EU. A i když je to všechno nepopiratelné vítězství spotřebitelů, jak k tomu přijdou ti, kteří nejsou v Evropě? Případem se už zabývá skupina amerických senátorů, kteří tento týden vyjádřili své požadavky, aby Amerika uzákonila svůj vlastní standard pro společnou nabíječku.
Elizabeth Warren, Bernie Sanders a Ed Markey napsali ministryni obchodu Gině Raimondo a vyzvali ji, aby tlačila na ministerstvo obchodu k řešení nepřijatelně rozšířeného problému nekompatibilních standardů nabíječek. Senátoři rychle poukazují na snahy EU ve stejném duchu a tleskají jí za to, že upřednostňuje veřejný zájem před jakýmikoli preferencemi výrobců zařízení.
I když přímo neobhajují konektor USB-C, jejich trvání na „společném americkém standardu nabíjení“ ve skutečnosti nepodporuje žádný jiný výklad. Ledaže by telefony se systémem Android musely rychle v USA hromadně přijmout Lightning konektor.
I s tímto vítězstvím v EU by přesvědčování USA, aby přešly na USB-C, mohlo být mnohem zuřivějším bojem. Zde představují Apple iPhony solidní polovinu trhu se smartphony, zatímco jejich podíl v Evropě je pouze 25 %. To potenciálně dává Applu ohromnou podporu jeho pákového efektu, a přestože jsme slyšeli, že by společnost již mohla pracovat na USB-C pro své telefony, zatím se k žádnému veřejnému závazku zatím nepřihlásila.
Jaké zaujímáte postavení v tomto „problému“? Myslíte, že výrobce má právo na svůj vlastní konektor, nebo je potřeba jeden standard? Dejte nám vědět Váš názor do komentářů.
Autor: Lukáš Drahozal
Zdroj: theverge.com
Pokud se opravdu zabývají funkční kompatibilitou nabíječek namísto stejného konektoru, tak je to malé vítězství zdravého rozumu. Protože stejný konektor výrobci mohou zapojit různě nebo použít nekompatibilní elektroniku. Výsledkem pak může být vzájemná nefunkčnost nebo i poškození zařízení. S obojím už mám zkušenosti kvůli „kvalitní“ implementaci micro USB.
Standardizace nabíječek by sice byla příjemná, ale spíš je to něco navíc. Nekalé praktiky jako nevyměnitelné baterie, odstraňování sluchátkového konektoru nebo závislost aplikací na Storu však přímo snižují hodnotu daného zařízení. U nich by se mělo rázně přikročit k nápravě. Nejde snadno vyměnit baterka v mobilu? Tak žádné opruzy se servisem, ale pěkně povinnost prodejce okamžitě proplatit zákazníkovi nový mobil, dle výběru zákazníka a zakoupený kdekoli. Může výrobce dodatečně smazat nebo znefunkčnit software? Pak musí mít zákazník možnost stejně naložit se zaplacenými penězi. Jinak platí plnohodnotné peníze za neplnohodnotný produkt.
Na našem malém trhu toto nelze jen tak zavést, protože by tu výrobci raději neprodávali nic. Ale ve spolupráci s jinými zeměmi by se to prosadit dalo. EU se bohužel zabývá raději tím, jak z nás tahat peníze za předražené energie. Ani je nenapadne pozastavit povolenky, protože to tak chtějí. Pod hlavičkou ekologie a s výmluvou na Putina. Potřebujeme czexit.