Amerika drží další prvenství! Americká společnost právě nasadila největší komunikační satelit na světě

satelit
Autor fotografie: PIRO4D / Zdroj fotografie: Pixabay

Satelit Bluewalker 3, testovací družice texaské firmy AST SpaceMobile, umístila na nízkou oběžnou dráhu Země svou největší komerční komunikační soustavu, která kdy ve vesmíru proudila. Družice byla vypuštěna raketou Falcon 9 společnosti SpaceX v září, informoval o tom server Interesting Engineering.

Pole o rozloze 693 čtverečních stop (64 metrů čtverečních) je určeno k přímému poskytování širokopásmového připojení 5G s mobilními zařízeními prostřednictvím frekvencí standardu 3GPP. Podle sdělení by satelit mohl mít zorné pole o rozloze více než 30 000 čtverečních mil na povrchu Země.

„Každý člověk by měl mít právo na přístup k mobilnímu širokopásmovému připojení bez ohledu na to, kde žije nebo pracuje. Naším cílem je odstranit nedostatky v připojení, které negativně ovlivňují životy miliard lidí na celém světě,“ uvedl v prohlášení Abel Avellan, předseda představenstva a generální ředitel společnosti AST SpaceMobile.


Nenechte si ujít:


„Úspěšné rozvinutí projektu BlueWalker 3 je významným krokem vpřed pro naši patentovanou vesmírnou širokopásmovou mobilní technologii a otevírá cestu k pokračující výrobě našich satelitů BlueBird,“ dodal.

Zahájení testovacího programu na šesti kontinentech

Společnost AST SpaceMobile uvedla, že má „dohody a ujednání“ s operátory mobilních sítí, jako jsou Vodafone Group, AT&T, Orange, Africell, Indosat Ooredoo Hutchison, Bell Canada a další. Cílem společnosti je „nabídnout rozšířené širokopásmové mobilní pokrytí jejich zákazníkům, kteří žijí, pracují a cestují v oblastech se špatným nebo neexistujícím mobilním pokrytím, s cílem odstranit mrtvé zóny pomocí mobilního širokopásmového připojení z vesmíru“.„Chceme odstranit mezery v pokrytí na našich trzích, zejména na územích, kde je díky terénu velmi obtížné dosáhnout tradiční pozemní sítí, “ uvedl Luke Ibbetson, vedoucí skupiny výzkumu a vývoje společnosti Vodafone a ředitel společnosti AST SpaceMobile.

Během několika příštích měsíců zahájí společnost AST SpaceMobile testovací program na šesti kontinentech s některými z výše uvedených síťových operátorů, pokud bude pokračovat v získávání potřebných regulačních povolení, uvádí se v tiskové zprávě.

Jeden z nejjasnějších objektů na obloze

Již dříve astronomové vyjádřili své obavy z obří fázové soustavy a připravované konstelace, která bude odrážet sluneční světlo k Zemi, což způsobí oslepující pruhy na astronomických snímcích a manipulaci s vědeckými údaji. Někteří odborníci se domnívali, že by se BlueWalker 3 mohl stát jedním z nejjasnějších objektů na noční obloze.

Astronom Cees Bassa na Twitteru napsal, že když družice rozvinula svou mohutnou anténu, stala se jedním z nejjasnějších objektů na obloze. Podle prvních pozorování je však BlueWalker 3 jasný, ale prozatím se neblíží nejhoršímu scénáři. Paul Maley z Carefree v Arizoně pro SpaceWeather.com uvedl, že satelit viděl čtyři rána po sobě. „Byl jasný asi jako hvězda 1. velikosti,“ řekl.

Autor: Lukáš Drahozal

Zdroj: interestingengineering.com

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hodnocení: 0

Zatím nehodnoceno.

Štítky:, , ,

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *