Dříve kopírovala Čína, dnes kopírují evropské automobilky. Evropští automobiloví giganti se obávají vzestupu Číny

Čína
Huawei Luxeed / Zdroj: Huawei

Na mnichovském autosalonu tento týden došlo k dramatické výměně rolí. Tyto fotografie ukazují, jak moc se nejstarší automobilky na světě obávají rychlého nástupu čínských výrobců automobilů.

Globální automobilový průmysl se rychle mění přímo před našima očima, a nemá to nic společného s elektromobily nebo autonomními vozidly. Vzestup čínských automobilových společností probíhá rekordním tempem a zavedené automobilové značky se této nové výzvy začínají obávat.

Austrálie je v čele těchto změn částečně proto, že se jedná o otevřený trh se spoustou příležitostí pro nově příchozí, a částečně proto, že mají rádi výhodné nabídky a jsou ochotni vsadit na neznámou automobilovou značku.

Čína je nyní třetím největším zdrojem nových motorových vozidel v Austrálii po Japonsku a Thajsku a před Jižní Koreou (odkud pocházejí vozy Hyundai a Kia), USA a Německem.

Před pěti lety tvořily čínské automobily 0,9 % všech nových motorových vozidel prodaných v Austrálii. Podle údajů bylo v kalendářním roce 2018 v Austrálii nahlášeno 10 500 prodaných nových automobilů vyrobených v Číně. Rok předtím jich bylo dodáno pouze 4700.

V současné době Čína dodává na místní trh 16 000 vozidel měsíčně, což představuje téměř 15 % celkového australského trhu s novými automobily v letošním roce. A to jsou teprve na začátku. Dá se říci, že nárůst prodeje čínských automobilů není pro Australany žádnou novinkou. To my ho v Evropě teprve přijímáme.

Čína
Zdroj: AITO

Náhlý nárůst prodeje čínských automobilů je jedním z hlavních důvodů, proč se japonské a jihokorejské značky nyní zoufale snaží znovu prosadit v Austrálii jako „prémiové“ značky.

V průmyslové řeči je to překlad pro „vyšší ziskové marže“. Japonské a jihokorejské značky si uvědomily, že díky nižším nákladům na pracovní sílu a nižším výrobním nákladům v Číně nemohou konkurovat čínským značkám cenou. Proto se Japonci a Jihokorejci stahují na vyšší pozice. Některé tento přechod přežijí, jiné ne. Jejich osud je v rukou nákupních rozhodnutí kupujících nových automobilů.

Protože vzestup čínských automobilových značek byl v Evropě mnohem pomalejší, nejstarší automobilky na světě to nijak zvlášť netrápilo, až doposud. To nás přivádí k mnichovskému autosalonu, který se koná tento týden.

Mezinárodní autosalony přitahují média a odborníky z oboru, protože všechny nejnovější modely jsou na jednom místě. A je to nejdříve, kdy se můžeme seznámit s důležitými novinkami, novými designovými motivy, novými technologiemi a novými materiály. Po celá desetiletí musela média ustupovat inženýrům japonských a jihokorejských automobilek z cesty lokty, aby si mohla zblízka prohlédnout důležité nové modely na centrálním pódiu.

Čína
Zdroj: BYD

V minulých letech nebyl problém vidět inženýry z různých konkurenčních automobilových společností, jak vytáhli malý kapesní nůž a vyřízli kus obložení nebo látky, aby si ji odnesli do svého ústředí jako vzorek.

S příchodem telefonu s fotoaparátem se dnes krádeže vzorků tolik nedějí, ale média se stále ocitají ve skrumáži s inženýry, kteří se snaží pořídit nekonečné množství fotografií každého zákoutí nového vozu uvnitř i zvenčí.

V dnešní době je to otravná, ale přijatelná praxe, ale na letošním mnichovském autosalonu bylo něco úplně jiného. A fotografie mluvily za vše. Samozřejmě, že tam byli inženýři, kteří si na své telefony s fotoaparáty pořizovali detailní záběry nových vozů. Dramaticky se však role obrátily, auta byla čínská – a lidé s fotoaparáty byli Evropané. Čína začíná mít v tomto segmentu značný náskok.

Autor: Lukáš Drahozal

Zdroj: reuters.com, drive.com.au

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hodnocení: 1

Zatím nehodnoceno.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *