Čína přechází do útoku. Na svém trhu zakázala hlavního amerického výrobce čipů Micron

Čína
Konec obchodní války mezi Spojenými státy a Čínou je stále v nedohlednu / Autor fotografie: Henrikas Mackevicius / Zdroj fotografie: Pixabay

Čínu už dlouhodobě sužují sankce, které na ni už před několika lety vydaly Spojené státy. To se jí samozřejmě nelíbí, a tak začala podnikat pomalý protiútok. Ten nyní spočívá v zákazu společnosti Micron na jejím trhu. Krok je to zcela neočekávaný a odvážný, který se samozřejmě americké straně nelíbí.

O tomto překvapujícím tahu nedávno rozhodla čínská vláda. Micron konkrétně nemůže prodávat své paměťové čipy společnostem z Číny. Zákaz byl stanoven po bezpečnostní kontrole ze strany Čínské správy kyberprostoru. Ta pro americkou společnost nevyzněla vůbec dobře. Přezkum zjistil, že produkty společnosti Micron mohou potencionálně způsobit problémy se zabezpečením sítě. Ty by pro čínský dodavatelský řetězec mohly představovat velké riziko. Dokonce natolik velké, že by to mohlo ohrozit až národní bezpečnost velmoci z Asie.

Čína vrací úder

Provozovatelé tamní kritické infrastruktury dostaly pokyn od Čínské správy kyberprostoru o tom, aby ihned přestali nakupovat produkty od Micronu s odvoláním na nový zákon o zabezpečení sítě. Bohužel žádné další podrobnosti zveřejněny nebyly. Nacházíme se tedy v podobné situaci jako s Huawei, kdy Spojené státy rovněž nesdělily žádné podrobnosti o tom, jak čínský technologický gigant ohrožuje jejich národní bezpečnost.

Na zákaz reagoval americký mluvčí ministerstva obchodu podle agentury Reuters takto: „Rozhodně jsme proti omezením, která nemají žádný faktický základ.“ Kruté rozhodnutí přichází z Číny poté, co USA zavedly rozsáhlé zákazy vztahující se na několik stovek čínských firem včetně Huawei či ZTE. Ty neustále přibývají od roku 2019, kdy Huawei musel přestat používat Google služby na svých telefonech. Dále ho sankce postihly v oblasti displejů a především procesorů, které už nemůže používat vlastní a musí se spoléhat na Qualcomm.

Micron hraje klíčovou roli při výrobě paměťových čipů používaných ve spotřební elektronice, jako jsou chytré telefony, počítače a další zařízení. Do jejich sortimentu patří RAM, DRAM ale i úložiště UFS. Mezi alternativní dodavatele patří SK Hynix nebo Samsung, ale je otázkou, jak budou stíhat s náhlým koncem Micron v Číně. Pro tentokrát se Čína zachovala podobně jako Spojené státy. V tuto chvíli nevíme, jestli na to budou Američané reagovat odvetným krokem nebo nechají celou věc být. Čína začíná hrát podobnou hru jako USA.

Autor: Adam Vilkus

Zdroj: gizchina.com

Průměrné hodnocení 4.7 / 5. Počet hodnocení: 11

Zatím nehodnoceno.

Jeden komentář

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *