Čína udělala další krok k výrobě vlastních čipů. Americkým sankcím navzdory

Čína
Autor: Sergei Starostin / Zdroj: Pexels

Čína čelí mnoha technologickým omezením, a tak se musí začít spoléhat sama na sebe. A zatímco v minulosti to bylo docela nepředstavitelné, tak nyní se jí vede pořád více, a to především v oblasti polovodičů. Přední čínský výrobce litografických součástek, Shanghai Micro Electronics Equipment (SMEE), plánuje uvést svůj první litografický přístroj na výrobu pomocí 28nm technologie do konce tohoto roku.

To sice nezní nějak zvlášť dobře, ale pravdou je, že nyní je v Číně oficiálně nejmodernější litografický přístroj na výrobu čipů s 90nm technologií. Jedná se tedy o velký pokrok pro druhou největší zemi na světě.

Když Čína úspěšně uvede do provozu své první 28nm litografické přístroje, tak přestane být o něco více závislou na dovozu čipů z jiných zemí. Asijské velmoci jde poměrně hodně o soběstačnost a kroky, které dělá v rámci polovodičů, to jenom potvrzují. Také je pro ní důležité, aby dokázala překonat americké sankce, jež jí značně znepříjemňují mezinárodní obchod.

Čína je pořád dále

Americkým politikům se kroky Číny vůbec nelíbí a rozhodli se, že sankce ještě zpřísní, ale není jisté, že to pomůže. Další omezení na asijskou velmoc uvalily státy, jako jsou Nizozemsko, Japonsko a Tchaj-wan. Ačkoli se proslýchá, že Tchaj-wan dokonce některé součástky do čipů pomáhá Huawei vyrábět. Sankce se bohužel dotýkají také dalších výrobců čipů – SMIC a YTMC. Nicméně i přesto je SMIC provozuschopné. Nedávno totiž pomohl vyrobit Huawei průlomový čip pro čínské společnosti – Kirin 9000S 5G.

Z nového zařízení od SMEE bude těžit především již zmíněné SMIC nebo určitý výzkumný ústav. Další otázkou je to, jestli dokáže čínská společnost průmyslově vyrábět nová litografická zařízení. Pokud by to nedokázala, tak by nějaký velký dopad na polovodičový trh byl docela nevýznamný. I když nové zařízení nedožene západní technologie přes noc, tak je to stejně velký krok k tomu, aby se alespoň o malý krok přiblížilo ostatním. V dnešní době je samostatnost poměrně hodně důležitá pro mnoho států a v rámci polovodičů to platí dvojnásobně.

Autor: Adam Vilkus

Zdroj: gizmochina.com, tomshardware.com

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hodnocení: 1

Zatím nehodnoceno.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *