Kyberšikana mezi dětmi stále roste. Nová zpráva odhaluje nepříjemné poznatky
Podle středeční zprávy WHO Europe zahrnující 44 zemí bylo v roce 2022 kyberšikaně vystaveno 16 % dětí ve věku 11 až 15 let, zatímco před čtyřmi lety to bylo pouze 13 %. „Tato zpráva je varovným signálem pro nás všechny, abychom se zabývali šikanou a násilím, ať se děje kdekoli a kdykoli,“ uvedl v prohlášení regionální ředitel WHO pro Evropu Hans Kluge.
Podle studie nazvané „Zdravotní chování dětí školního věku“ uvedlo 15 % chlapců a 16 % dívek, že se v posledních měsících alespoň jednou stali obětí kyberšikany. Agentura OSN poznamenala, že dřívější roky pandemie změnili způsob, jakým se k sobě dospívající děti chovají.
„Virtuální formy násilí mezi vrstevníky se staly obzvláště aktuálními od počátku pandemie Covid-19, kdy se svět mladých lidí v době výluky stal stále více virtuálním,“ uvádí se ve zprávě. Ostatní šikana zůstala do značné míry stabilní, jen s mírným nárůstem. Jedenáct procent chlapců a dívek uvedlo, že byli ve škole v posledních několika měsících šikanováni alespoň dvakrát nebo třikrát měsíčně, zatímco před čtyřmi lety to bylo 10 procent.
Šest hodin času stráveného u obrazovky
Nejvyšší míru kyberšikany zažili chlapci v Bulharsku, Litvě, Moldavsku a Polsku, zatímco nejnižší míru ve Španělsku, uvedla WHO bez poskytnutí podrobných údajů. „Vzhledem k tomu, že mladí lidé tráví na internetu až šest hodin denně, mohou mít i malé změny v míře šikany a násilí hluboký dopad na zdraví a pohodu tisíců lidí,“ uvedl Kluge.
Každý osmý dospívající se přiznal ke kyberšikaně, což je o tři procentní body více než v roce 2018, uvádí zpráva. Počet dospívajících, kteří se zapojili do fyzické bitky, zůstal v průběhu čtyřletého období stabilní na 10 procentech – 14 procent u chlapců a šest procent u dívek.
Studie vycházela z údajů od 279 000 dětí a dospívajících ze 44 zemí Evropy, střední Asie a Kanady. Na většině míst dosáhla kyberšikana vrcholu ve věku 11 let u chlapců a 13 let u dívek. Sociálně-ekonomický status rodičů měl podle zprávy na chování dětí jen malý vliv. Výjimkou však byla Kanada, kde se s šikanou častěji setkávali méně zvýhodnění mladí lidé.
Tam 27 % dívek patřících do 20 % nejméně majetných rodin uvedlo, že byly ve škole vystaveny šikaně, zatímco mezi 20 % nejbohatších rodin to bylo 21 % dívek. Zpráva konstatuje, že tento problém je velmi rozšířený, a vyzývá k většímu úsilí o zlepšení informovanosti. „Je třeba více investovat do monitorování různých forem násilí mezi vrstevníky,“ uvádí se v něm. „Je také naléhavě nutné vzdělávat mladé lidi, rodiny a školy o formách kyberšikany a jejích důsledcích a zároveň regulovat platformy sociálních médií, aby se omezilo vystavení kyberšikaně,“ uzavírá zpráva.
Autor: Lukáš Drahozal
Zdroj: iris.who.int, who.int