Čínská vláda zakázala používání smartphonů od Applu a Samsungu státním firmám a úřadům

Vláda
Autor: Lukas Gehrer / Zdroj: Pixabay

Čínská vláda sice už v minulosti zakázala vybraným složkám používání zařízení od Applu a Samsungu, avšak nyní to vypadá, že se tento zákaz ještě prohlubuje. A zhoršuje už tak napjaté vztahy mezi Čínou a Spojenými státy, které jsou značně poznamenané skrze sankce, kterým čelí několik stovek čínských společností. Zákaz se rozšířil už i do pobřežních provincií, kde žije drtivá většina obyvatel v Číně.

Číňané jsou motivovaní tím, že chtějí snížit závislost na amerických technologií. V rámci této motivace nařídila vláda státním podnikům a úřadům, aby zakázaly svým zaměstnanců, používání nečínských telefonů u svých zaměstnanců. Zákaz se týká oblíbených značek, která jsou běžně mimo Čínu jedny z nejoblíbenějších.

Rozsah zákazu se za posledních deset let dostal z několika států do celonárodního měřítka, které jen potvrzuje dlouhodobou strategii Číny. Ta chce podporovat místní technologie a výrobce polovodičových čipů. V těch je Čína ještě značně zaostalá v porovnání s Tchaj-wanem nebo Japonskem. Ačkoli jsme se nedávno dočkali jistého úspěchu s výrobou čipů pomocí 5nm technologie. Čínská vláda popírá, že by zakazovala používání nečínských smartphonů, ale jiné zdroje zase tvrdí, že tamní zaměstnanci dostávají instrukce k tomu, aby používali místní značky.

Čínská vláda vyvolala dominový efekt

Krok Číny bude mít značný dopad na globální trh smartphonů, a to zejména pro Samsung a Apple. Očekávají se snížené prodeje telefonů obou společností, což už vedlo k poklesu snížení akcií amerického giganta. Navíc ještě zákaz vyvolal dominový efekt, kdy začaly klesat akcie i těm společnostem, které spolupracují s Applem.

Apple zatím neposkytl žádné vyjádření k celé situaci, ale analytici předpokládají výrazný pokles prodejů iPhonů, a to ovlivní negativně i příjem jeho tržeb. Když se podíváme na druhou stranu mince, tak je jasné, že z toho bude těžit nejvíce Huawei, který má na globálním trhu omezené možnosti.

Čínské společnosti musí čelit stále více výzvám, což se čínské vládě nelíbí, a ta tak začíná znepříjemňovat mimočínským společnostem „život“.

Autor: Adam Vilkus

Zdroj: gizmochina.com, www.businesstoday.in

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hodnocení: 1

Zatím nehodnoceno.

Štítky:, ,

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *