Čína začala prošetřovat Foxconn jen těsně před tchajwanskými volbami

Foxconn
Autor: Nic Wood / Zdroj: Pexels

Čínské úřady začaly vyšetřovat několik poboček Foxconnu, který je klíčovým dodavatelem součástek pro Apple, ale i další světoznámé společnosti. Vyšetřování se týká především daní a využívání půdy. Zaměřuje se na pobočky Foxconnu v jižní provincii Guandong, východní Jiangsu a centrální Hunan a Hubei.

Konkrétní podrobnosti o vyšetřování nejsou zveřejněny, ale je zajímavé jeho načasování. Protože se koná jen pár měsíců před tchajwanskými prezidentskými volbami. U mnoha lidí to vyvolává obavy, že vyšetřování je postaveno na základě politických motivů.

Foxconn se k celé situaci vyjádřil takto: „Dodržování zákona je základním principem pro naši společnost po celém světě.“ Tchajwanský gigant přislíbil příslušným úřadům aktivní spolupráci, ale zdržel se zveřejňování jakýchkoli podrobností. Obyvatelé Tchaj-wanu budou již v lednu rozhodovat o svém novém prezidentovi a je možné, že tohle vyšetřování by mohlo volby ohrozit.

Kritici zpochybňují vyšetřování a spojují jej s politickým prostředím na Tchaj-wanu. Zakladatel Foxconnu se od celé společnosti distancoval tak, aby mohl kandidovat do prezidentských voleb. Někteří o něm tvrdí, že je to osoba s blízkými vazbami na vedení pevninské Číny. Těmto tvrzením navzdory dokázal prosadit svou nezávislost na Pekingu.

Tchajwanská vláda se ihned postavila na obranu Foxconnu a zdůraznila, že by se tchajwanské společnosti měly bránit před politickým vměšováním. Vicepremiér Cheng Wen-tsan kritizuje jednání Pekingu a prohlásil: „Nechceme, aby čínské faktory ovlivňovaly volby.“ Premiér Chen Chien-jen zopakoval tyto pocity a potvrdil závazek vlády podporovat tchajwanský podnik uprostřed probíhajících vyšetřování.

Foxconn jako důležitý hráč

Tchajwanský gigant je známý pro svou pracovní sílu a technologickou zdatnost. V Číně působí jako největší čínský zaměstnavatel v soukromém sektoru. Zaměstnává přes milion pracovníků po celé zemi. Jeho význam na globálním trhu s elektronikou je významný a jeho vyšetřování by mohlo mít významný dopad na ostatní. To se potvrdilo už minulý rok, kdy Čína měla přísná pravidla během pandemie Covidu-19 a Apple nemohl v dostatečném množství vyrábět své iPhony.

Autor: Adam Vilkus

Zdroj: gizmochina.com, scmp.com

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hodnocení: 1

Zatím nehodnoceno.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *