Evoluce v přímém přenosu! Samsung uvádí na trh první 24Gbps GDDR6 paměti

Samsung GDDR6
Autor fotografie: Dan Williams / Zdroj fotografie: Pixabay

Společnost Samsung Electronics oznámila zahájení zkušebních dodávek prvních paměťových čipů DRAM Graphics Double Data Rate 6 (GDDR6) s rychlostí 24 Gb/s. Kromě toho společnost Samsung aktualizovala také „pomalejší“ řešení, která jim poskytla nižší spotřebu energie v tomto odvětví.

Produkty jsou vyráběny pomocí technologie HKMG (High-K Metal Gate), která byla poprvé použita v paměti Samsung GDDR6 v roce 2018. Jak se struktury DRAM zmenšují, izolační vrstva se ztenčuje, což má za následek větší únik proudu. Výměna izolátoru materiálem HKMG snižuje úniky a zlepšuje výkon.

Samsung GDDR6
Zdroj fotografie: Samsung

Nové čipy GDDR6 společnosti Samsung poskytují přibližně o 33 % vyšší výkon než předchozí generace 18Gb/s řešení.

Samsung uvádí na trh první 24Gbps GDDR6 paměti

Paměť bude využívána v příští generaci grafických akcelerátorů, včetně přenosných počítačů, umělé inteligence a vysoce výkonných počítačových systémů, herních konzolí atd.

Ohlášená výroba čipů využívá proces fotolitografie třídy hlubokého ultrafialového záření (EUV) třídy 10 nanometrů (1z). Nová rodina čipů GDDR6 společnosti Samsung bude také obsahovat možnosti s nízkou spotřebou energie, které pomohou prodloužit životnost baterie notebooku.Nová rodina čipů GDDR6 společnosti Samsung bude mít extrémně nízkou spotřebu energie. Použití technologie Dynamic Voltage Variation (DVS), která upravuje provozní napětí na základě požadavků na výkon, Samsung uvolní čipy 20 a 16 Gb/s, které dosáhnou přibližně o 20 % vyšší energetické účinnosti při 1,1 V, ve srovnání s průmyslovým standardem 1,35 V.

Samsung GDDR6
Zdroj fotografie: Samsung

Podle analytiků z IC Insights se poptávka po polovodičích obecně a po paměťových čipech zvláště začala zpomalovat. Hlavní hráči na trhu zaznamenali v červnu ve srovnání s květnem pokles poptávky po mikročipech. Tržní poptávka po čipech minulý měsíc v průměru klesla o 5 %.

Přestože je zpráva IC Insights zaměřena především na tchajwanské výrobce, poukazuje i na americkou společnost Micron, která ve třetím čtvrtletí letošního roku očekává pokles poptávky po jejích produktech. Tržby Micronu od července do září poklesnou o 17 %. Zároveň však poptávka po produktech Micron vzrostla ve druhém čtvrtletí o 11 % ve srovnání s prvním čtvrtletím a o 19 % ve srovnání se stejným obdobím loňského roku.

Autor: Lukáš Drahozal

Zdroj: semiconductor.samsung.com

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hodnocení: 0

Zatím nehodnoceno.

Štítky:, ,

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *