Čínská společnost SMIC se připravuje na další americké sankce. Očekává odvetu za vyrobený procesor pro Huawei

Huawei
Autor: Nic Wood / Zdroj: Pexels

V srpnu čínský technologický gigant Huawei představil svůj vlajkový smartphone Huawei Mate 60 Pro a toto oznámení vyvolalo po celém světě několik vln. Smartphone Huawei Mate 60 Pro je skutečně působivý, ale to není hlavní hnací silou jeho popularity.

Svět však šokovala schopnost společnosti Huawei znovu představit čip Kirin a začlenit do svého telefonu technologii 5G, přestože čelí sankcím ze strany Spojených států. Zde vstupuje do hry společnost SMIC, největší čínská společnost vyrábějící čipy. Bylo potvrzeno, že za výrobou nového čipu Kirin 9000s stojí právě společnost SMIC.

Čínský výrobce telekomunikačních zařízení mohl kvůli sankcím již několik let vyrábět pouze smartphony se základní technologií 4G. Ve svých předchozích vlajkových lodích, Huawei P60 Pro a řadě Mate 60, získala společnost licence na použití Snapdragonu 8+ Gen 1. Mohla však používat pouze 4G verzi tohoto čipu. Na druhou stranu byla společnost SMIC kvůli americkým sankcím omezena na pouhou výrobu 14nm čipů.

Společnost SMIC dokázala pro Huawei vytvořit 7nm čip

V červenci 2022 se objevily zprávy, že společnost SMIC vyvinula podobnou 7nm technologii, kterou používá společnost TSMC. Tu následně SMIC využil a testoval při výrobě svého SoC Bitcoin Miner pro těžbu kryptoměn. Nyní se zdá, že společnost SMIC dokáže vytvořit plnohodnotné 7nm čipové sady, jako je Kirin 9000S, který se nachází v telefonu Mate 60 Pro podporujícím 5G. Huawei plánuje prodat až 20 milionů kusů tohoto zařízení. A to i přesto, že 7nm Kirin 9000S je o dvě generace pozadu za 3nm čipem A17 Pro, který pohání iPhone 15 Pro a iPhone 15 Pro Max.

Podle nedávné zprávy čínského webu money.UDN.com společnost SMIC shromažďuje potřebné zásoby pro výrobu dalších čipů Kirin 9000S. Společnost SMIC údajně učinila objednávky u svého dodavatelského řetězce na Tchaj-wanu, aby si zajistila materiál pro výrobu Kirinu 9000S v příštích dvou letech. Zpráva poukazuje na dva možné důvody, které stojí za kroky této společnosti.Proč společnost SMIC hromadí zásoby pro výrobu čipů?

Jednání společnosti SMIC má dva možné důvody. První je obava z dalších sankcí USA proti společnosti Huawei. Především kvůli obavám z čipové sady Kirin 9000S, kterou používá v telefonech 5G. Přísnější sankce by mohly společnosti SMIC zabránit, případně zpomalit ve výrobě špičkového křemíku pro procesory, včetně SoC Kirin 9000S.

Druhou možností je, že společnost SMIC očekává nárůst poptávky po telefonech Huawei Mate 60 Pro, Mate 60 Pro+ a Mate 60 RS. Proto musela společnost zadat více objednávek na tyto čipy. Přestože Huawei nevyužívá 3nm procesní uzel, možná bude muset Kirin 9000S v budoucích vlajkových modelech stále používat. To se týká i připravované řady P70.

Zatímco spolupráce společností Huawei a SMIC vyvolala v Číně vlnu nacionalismu. To by mohlo potenciálně vést ke zvýšení dodávek chytrých telefonů Huawei v letošním roce, existuje však hrozící obava. Pokud se společnosti SMIC nepodaří pokročit za 7nm výrobní proces, mohlo by její výroba časem čelit poklesu. Zásadní otázkou je, jak na tuto situaci zareaguje americké ministerstvo obchodu.

Autor: Lukáš Drahozal

Zdroj: phonearena.com

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hodnocení: 2

Zatím nehodnoceno.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *