Záhadný čip, který oživil Huawei. Tohle je 5G smartphone, který zesměšnil americké sankce

Huawei
Model Mate 60 RS / Zdroj: Huawei

Navzdory rozsáhlým obchodním sankcím společnost Huawei Technologies ohromila trh uvedením nové řady smartphonů Mate 60 Pro 5G. Ještě před několika měsíci místopředseda představenstva společnosti Huawei Eric Xu Zhijun odmítal myšlenku uvedení nové verze 5G s odkazem na nutnost schválení čipů 5G americkým ministerstvem obchodu.

Společnost však koncem srpna mnohé překvapila předprodejní kampaní na modely Mate 60 Pro a Mate 60 Pro+, čímž v tichosti znovu oživila svou přítomnost na trhu s 5G smartphony.

  • Nové chytré telefony Huawei 5G a pokročilý čip pro tyto telefony vyrobený v Číně se staly symbolem vítězství země nad americkými sankcemi
  • Dříve největší čínský prodejce chytrých telefonů se snažil přizpůsobit výrobu telefonů v podmínkách zpřísněných technologických omezení zavedených v roce 2020.


Zdá se, že čipy jsou vyráběny pomocí technik šetrných k omezením

Nové 5G telefony jsou vybaveny centrální procesorovou jednotkou (CPU) zahalenou tajemstvím. Jak Huawei, tak pevninský výrobce čipů SMIC o použitém systému na čipu (SoC) mlčí. Toto utajení podnítilo spekulace a debaty o tom, jak se společnosti podařilo tyto čipy vyrobit, zejména v podmínkách přísných amerických sankcí. Existuje podezření, že čipy byly vyrobeny pomocí technik, které obcházejí omezení, což je teorie, která by v případě potvrzení mohla prokázat porušení amerických sankcí.

Huawei
Model Mate 60 Pro / Zdroj: Huawei

Uvedení nových telefonů Huawei na čínských sociálních sítích sice vyvolalo nacionalistickou hrdost, ale zároveň podnítilo diskusi o omezeních obchodních sankcí při omezování technologického růstu. Úspěch chytrých telefonů zpochybňuje účinnost amerických obchodních sankcí, protože podle analytiků společnost Huawei již překročila své cíle v oblasti dodávek. Mnozí si kladou otázku, jak toto oživení ovlivní konkurenty, jako je Apple a další vlajkové modely s operačním systémem Android, a vytvoří tak další tlak na odvětví chytrých telefonů, které se nachází v určitém útlumu.

Oživení čínské společnosti není jen výhrou pro společnost. Vyvolává otázky ohledně účinnosti obchodních sankcí jako nástroje technologického omezení. Pokud společnost, na kterou se taková omezení vztahují, dokáže inovovat způsob, jak je obejít, vyvolává to nutnost přehodnotit způsob, jakým jsou obchodní politiky přijímány a prosazovány. Schopnost společnosti Huawei udržet si tuto dynamiku zatím závisí na stabilních dodávkách klíčových komponent a překonání omezení, která na její dodavatelský řetězec uvalily Spojené státy.

Autor: Lukáš Drahozal

Zdroj: scmp.com, dalablog.com

Průměrné hodnocení 4.5 / 5. Počet hodnocení: 4

Zatím nehodnoceno.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *