Čínský dovoz integrovaných obvodů zažívá propad

Obvodů
Autor fotografie: Henrikas Mackevicius / Zdroj fotografie: Pixabay

Čína musí neustále bojovat proti restrikcím ze strany Spojených států. Ty jsou mnohdy přísné a asijskou velmoc tím hodně omezují. Poslední dobou má Čína velmi omezený přístup k pokročilým čipům a technologiím v rámci integrovaných obvodů. Zaznamenala u nich propad za prvních šest měsíců roku 2023 o 18,5 procenta ve srovnání s minulým rokem a stejným obdobím. To i nadále zvyšuje obavy o tamní dodavatelský řetězec polovodičů.

Nejnovější údaje, které zveřejnila čínská Celní správa, ukazují, že země během první poloviny roku 2023 vyrobila pouhých 227,7 miliard kusů integrovaných obvodů. Jedná se tedy výrazný pokles z 279,9 miliard kusů vyrobených ve stejném období předchozího roku. Když se budeme na celou věc dívat pozitivně, tak je to pořád určité zlepšení, jelikož během prvních pěti měsíců byl pokles 19,6 procent. Červen tedy Číně pomohl, ač o nepatrné jedno procento. Rok 2023 ukazuje, s jakými výzvami se musí asijská země neustále potýkat při uspokojování své poptávky po základních elektronických součástkách.

Celní data odhalila značný pokles celkové hodnoty dovozu čipů, která během prvního pololetí klesla o 22,4 procent na 162,6 miliard USD. Prudký pokles dovozu IC do Číny podtrhuje obtíže, kterým země čelí při zajišťování nezbytných komponentů pro podporu svého rychle rostoucího technologického průmyslu. Nová a zároveň pokračující omezení uvalená USA a jejími spojenci omezují přístup Číně ve vývoji klíčových technologií, jako je umělá inteligence nebo 5G připojení.

V tuto chvíli víme, že Čína potřebuje snížit svou závislost v rámci polovodičů na ostatních a musí se alespoň pokusit o nějakou soběstačnost. Čínská vláda přijala opatření k posílení svého domácího polovodičového průmyslu prostřednictvím větších investic do výzkumu a vývoje. Dosažení cílů stanovených čínskou vládou může nějakou dobu trvat. Pokles dovozu integrovaných obvodů je důležitou připomínkou toho, že je důležité, aby byl čínský systém odolný a bezpečný.

Autor: Adam Vilkus

Zdroj: gizmochina.com, scmp.com

Průměrné hodnocení 4.5 / 5. Počet hodnocení: 2

Zatím nehodnoceno.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *