Čínský SMIC se stal třetím největším výrobcem čipů na světě. Díky Huawei

SMIC
Autor: Nic Wood / Zdroj: Pexels

Na polovodičovém trhu je velká konkurence, o čemž ví své také čínský gigant, který se soustředí na výrobu čipů. Tomu se povedlo zajistit si třetí pozici na globálním polovodičovém trhu, což víme na základě údajů o prodejích za první čtvrtletí v tomto roce. Možná třetí pozice nevypadá jako velký úspěch, ale musíme myslet na to, že společnost čelí mnoha sankcím od Spojených států.

S novou zprávou přišla analytická firma Counterpoint Research, podle které SMIC „ovládlo“ 6 % trhu. To jej řadí za tchajwanské TSMC, které mělo podíl 62 % a jihokorejský Samsung, který měl podíl 13 %. Nicméně i přesto se jedná u SMIC o pozoruhodný výkon. Je zjevné, že posun zaměření společnosti na domácí klientskou základnu vychází, a to především k Huawei. Ten se bez SMIC jenom těžko obejde, protože i on čelí mnoha americkým sankcím. Finanční výsledky SMIC ukázaly, že za první čtvrtletí tohoto roku pocházelo 82 % zisků od klientů z pevninské Číny.

SMIC pracuje na 5nm výrobním procesu

SMIC postupně roste a zatímco ještě před pár lety vyrábělo procesory druhé třídy, tak dnes už začíná údajně zvládat i 5nm výrobní technologii. V porovnání s ostatními giganty to sice není tak velké číslo, ale přesto jde o velký pokrok. První smartphone s pokročilým čipem od SMIC byl Huawei Mate 60 Pro 5G, který dorazil s čipem Kirin 9000S.

Ve Washingtonu to samozřejmě vyvolalo poprask a ten si tak nechal Kirin 9000S prošetřit. Ale jak se zdá, tak nic špatného nikdo nezjistil, protože se k tomu zástupci americké vlády dodnes nevyjádřili. Celkově polovodičový trh zaznamenal propad o 5 %. Tohle zpomalení je přičítáno malému oživení poptávky po procesorech jiných, než jsou jenom ty s umělou inteligencí.

Do budoucna však můžeme počítat s tím, že trh poroste, protože se očekává silná poptávka po čipech s umělou inteligencí až do roku 2025. Jen čas nám ukáže, jak se SMIC popere s velkou konkurencí.

Autor: Adam Vilkus

Zdroj: gizmochina.com, cnbc.com

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hodnocení: 1

Zatím nehodnoceno.

Štítky:, ,

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *