Čínští vědci představili malé bezpilotní letouny na solární pohon, které by teoreticky mohly zůstat ve vzduchu navždy

bezpilotní letouny
Autor: Peter Fazekas / Zdroj: Pexels

Vědci z čínské univerzity Beihang vyvíjejí dron poháněný solární energií, který by teoreticky mohl zůstat ve vzduchu neomezeně dlouho. Mingjing Qi a jeho kolegové vyvinuli jednoduchý obvod, který výrazně zvyšuje napětí produkované solárními panely, a ten byl integrován do malého prototypu dronu.

Drony se stále častěji používají k nejrůznějším činnostem. Svou všestranností jednoduše způsobily revoluci v oblasti techniky. Zdánlivě omezená doba letu, kterou má většina těchto modelů k dispozici, však omezuje jejich všestrannost. Probíhá však aktivní výzkum s cílem vyvinout malý dron poháněný solární energií, který by teoreticky mohl létat věčně.

Nejnovějším dronem je vzdušný robot o hmotnosti 4 gramy, který je poháněn solárními panely. Panely mohou vyrábět extrémně vysoké napětí, které dokáže udržet dron ve vzduchu po neomezenou dobu. Je vybaven neobvyklým elektrostatickým motorem v kombinaci s malými solárními panely. Jedná se o prototyp modelu, který je malý jako kolibřík a u kterého bylo zaznamenáno, že fungoval pouze jednu hodinu. Výzkumníci, kteří stojí u zrodu tohoto solárně poháněného dronu, tvrdí, že díky jejich přístupu by mohly vzniknout drony o velikosti hmyzu, které by mohly zůstat ve vzduchu po neomezenou dobu.

Drobné drony zůstávají fascinujícím lákadlem pro mnoho aplikací a pomáhají dosáhnout většího rozšíření. Mohou být nasazeny pro komunikaci, průzkum, pátrací a záchranné operace atd. Ty jsou však omezeny slabou výdrží baterií. Modely poháněné solární energií se naopak stále potýkají s tím, že nedokážou generovat dostatek energie, aby byly soběstačné.

Se zmenšováním velikosti solárních dronů se zmenšují i jejich solární panely, čímž se snižuje množství dostupné energie. Zmenšené napětí solárních panelů se podle společnosti Qi pohybovalo mezi 6 a 9 volty. Pro dron také inovativně zvolili elektrostatický motor na rozdíl od toho, který se získává u elektromobilů, kvadrokoptér a robotů. Elektrostatický pohonný systém byl použit k pohonu 10 cm dlouhého rotoru.

Zatím nejsou jasné žádné podrobnosti o tom, kdy prototyp malého vzdušného robota poháněného solární energií přejde do podoby sériového modelu. Optika však zůstává jasná, výzkumníci jsou možná na prahu velkého technologického milníku.

Autor: Lukáš Drahozal

Zdroj: youtube.com, newscientist.com

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hodnocení: 1

Zatím nehodnoceno.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *