Po útoku na Izrael vyzývá EU velké technologické firmy, aby blokovaly zprávy s teroristickým obsahem

EU
Autor: Dušan Cvetanović / Zdroj: Pexels

Šéf průmyslu EU Thierry Breton vyjádřil obavy z řady „falešných zpráv“ na platformě X. V úterý Elonu Muskovi vzkázal, aby takové informace na své platformě řešil. V souvislosti s nedávnými násilnostmi na Blízkém východě Breton uvedl, že X je zneužívána ke zveřejňování nelegálního obsahu a falešných zpráv.

Evropská unie (EU) vyzvala velké technologické společnosti, aby přijaly opatření proti teroristickému obsahu. Stalo se tak po nedávném útoku Hamásu na Izrael. EU varovala, že společnosti musí ze svých platforem odstranit nelegální obsah. Upozorňuje, že pokud tento obsah neodstraní, budou čelit přísným právním postihům. Po útoku se prudce zvýšil počet falešných zpráv o konfliktu. Vedle obrázků s názornými násilnými scénami zahrnují i falešné obrázky a falešná videa.

Mluvčí Evropské komise (EK) řekl agentuře Reuters.

„Obsah, který se šíří online a který lze spojit s Hamásem, je kvalifikován jako teroristický obsah, je nezákonný a musí být odstraněn jak podle zákona o digitálních službách (DSA), tak podle nařízení o teroristickém obsahu online (TCO).“

Varování EU pro ředitele velkých technologických firem

Výkonná složka EU, EK, připomněla všem společnostem sociálních médií jejich povinnosti v regionu. Podle EK jsou ze zákona povinny zabránit šíření škodlivého obsahu souvisejícího s Hamásem. EU vydala varování velkým technologickým generálním ředitelům, včetně Elona Muska a Marka Zuckerberga. Tito velcí technologičtí ředitelé budou muset zajistit přísné dodržování evropského práva. Šéf unijního průmyslu Thierry Breton v dopisech Muskovi a Zuckerbergovi uvedl, že jejich společnosti mají 24 hodin na to, aby EU informovaly, jak škodlivému obsahu na svých platformách zabrání.

Zákon o digitálních službách

Nově přijatý zákon EU o digitálních službách ukládá společnostem odpovědnost za monitorování a odstraňování nezákonného obsahu, jako je teroristický obsah nebo nezákonné nenávistné projevy. Nedodržení evropských předpisů týkajících se nelegálního obsahu může vést k pokutám ve výši 6 % ročních příjmů společnosti. Společnost Meta je podle zákona EU o digitálních službách odpovědná za monitorování dezinformací a nezákonného obsahu a Breton požádal Zuckerberga, aby odpověděl do 24 hodin.Středisko speciálních operací EU

EU vytvořila centrum pro zvláštní operace, v němž pracují odborníci, kteří hovoří hebrejsky a arabsky. Cílem tohoto střediska je pečlivě sledovat rychle se vyvíjející situaci a reagovat na ni. EU varovala, že firmy působící v oblasti sociálních médií zaznamenaly nárůst falešných zpráv souvisejících s konfliktem. Za tímto účelem musí tyto společnosti udělat vše, co je v jejich silách, aby zajistily, že falešné zprávy na jejich platformách nebudou přetrvávat.

Mluvčí EK rovněž uvedl

„Komise bude plně uplatňovat DSA a sledovat úplné provádění TCO. Komise vyzývá online platformy, aby plně dodržovaly pravidla EU.“

Nedávno přijatá DSA nařizuje velkým online společnostem, jako je X a Meta Facebook, mazat nezákonný obsah. Tyto značky by také měly přijmout opatření k řešení hrozeb pro veřejnou bezpečnost a občanský dialog. Každé společnosti, u které se zjistí porušení DSA, hrozí trest až do výše 6 % celosvětového obratu. Opakovaným porušovatelům může být také zcela zakázáno působit v Evropě. Není známo, zda Breton vydal podobná sdělení i dalším společnostem působícím v oblasti sociálních médií, které jsou v DSA jmenovány.

Situace není dobrá

Po nedávném útoku Hamásu na Izrael vyzvala EU velké technologické společnosti, aby přijaly opatření proti teroristickému obsahu. Evropská unie varovala, že společnosti musí ze svých platforem odstranit nezákonný obsah, jinak jim hrozí přísné právní sankce. Všem společnostem působícím v oblasti sociálních médií připomíná, že mají právní odpovědnost. Ta má zabránit šíření škodlivého obsahu s vazbami na Hamás. Nově přijatý zákon EU o digitálních službách ukládá společnostem odpovědnost za monitorování a odstraňování nezákonného obsahu, jako je teroristický obsah nebo nezákonné nenávistné projevy.

Autor: Lukáš Drahozal

Zdroj: reuters.com, wionews.com

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hodnocení: 1

Zatím nehodnoceno.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *