Robot s umělou inteligencí hledá na Marsu stopy skrytého života, které lidé stále přehlížejí. Bude umělá inteligence dobývat vesmír místo nás?

Mars
Autor: Aynur Zakirov / Zdroj: Pixabay

Američtí vědci sestrojili stroj, který pomůže lidem při hledání „skrytého života“ na planetě Mars. Pomocí umělé inteligence (AI) mohou lidé využít stroj k hledání stop, které lidem stále unikají. Podle nové studie neziskového institutu SETI v kalifornském Silicon Valley je robot s umělou inteligencí mnohem efektivnější při rozpoznávání biosignatur než člověk.

Biosignatury jsou jakékoli předměty nebo látky, které jsou důkazem minulého nebo současného života. Zúžit hledání na měřítko malých stanovišť je obtížný úkol. Nástroj hlubokého učení však dokázal zvýšit pravděpodobnost odhalení těchto známek života až o 87,5 %, což znamená, že je zhruba devětkrát účinnější než náhodné vyhledávání známek života.

To z něj činí „mocný nástroj pro urychlení hledání a detekce biosignatur v pozemských analogiích“, uvádí se ve studii. Aby to vědci zjistili, vycvičili robota s umělou inteligencí k detekci biosignatur v Salar de Pajonales, drsném chilském prostředí, které je tak blízko Marsu, jak jen to na Zemi jde.

Tato oblast je vystavena vysoké úrovni radiace, extrémně nízkým teplotám a „vykazuje vlastnosti vyplývající z fyzikálních i biologických procesů, které jsou vysoce relevantní pro hledání biosignatur na Marsu„.


Nenechte si ujít:


Kimberley Warren-Rhodesová, astrobioložka z Institutu SETI, spolu se svými kolegy uvedla: „Při hledání biosignatur na Marsu máme k dispozici množství dat z orbitálních sond a roverů, která charakterizují globální a regionální obyvatelnost, ale mnohem méně informací je k dispozici v měřítku a rozlišení mikrobiálních stanovišť a biosignatur.

„Pochopení toho, zda je rozložení pozemských biosignatur charakterizováno rozpoznatelnými a předvídatelnými vzorci, by mohlo přinést vodítka pro optimalizaci pátrání po životě na jiných pozemských planetách.“

Cílem týmu je vytvořit „knihovnu“ údajů o rozložení biosignatur na Zemi, kterou by bylo možné obnovit na jiných světech. „Taková knihovna by mohla vědcům z budoucích misí na Mars pomoci při výběru facií, minerálních seskupení a struktur, u nichž je největší šance, že budou obsahovat biosignatury,“ uvedl tým.

„V konečném důsledku doufáme, že tento přístup usnadní sestavení databanky algoritmů, plánů a modelů pravděpodobnosti biosignatur a obyvatelnosti a poslouží jako vodítko pro průzkum Marsu. „Rámec může být použitelný i pro další astrobiologické cíle, jako je povrch Titanu, plumy Enceladu nebo ledový pokryv Europy.“

Autor: Lukáš Drahozal

Zdroj: thesun.co.uk

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hodnocení: 0

Zatím nehodnoceno.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *