Co se vlastně děje s baterií, když si přes noc nabíjíte telefon?

telefon
Autor: nickypung / Zdroj: Pixabay

Ve světě lithium-iontových baterií hrají hlavní roli chytré telefony. Přesto vyvolaly také neustálou diskusi. Způsobuje dlouhodobé noční nabíjení poničení baterie?

Životnost baterie telefonu určuje řada faktorů, včetně jejího výrobního a chemického stáří. Druhé z nich se týká postupné degradace baterie v důsledku proměnných, jako jsou výkyvy teploty, způsoby nabíjení, vybíjení a celkové používání. Chemické stárnutí lithium-iontových baterií časem snižuje kapacitu nabíjení, životnost a výkon baterie.

Podle společnosti Apple:

    Běžná baterie iPhonu je navržena tak, aby si při provozu za normálních podmínek zachovala až 80 % své původní kapacity při 500 úplných nabíjecích cyklech.

Výzkum zjistil, že baterie smartphonu z roku 2019 může v průměru absolvovat 850 plných cyklů nabití/vybití, než její kapacita klesne pod 80 %. To znamená, že přibližně po dvou až třech letech používání zůstane pouze 80 % původní kapacity baterie. V tomto okamžiku se baterie začne vybíjet znatelně rychleji.

Měli byste telefon nabíjet přes noc?

Většina chytrých telefonů nové generace se plně nabije za 30 minut až dvě hodiny. Doba nabíjení se liší v závislosti na kapacitě baterie vašeho zařízení, větší kapacity vyžadují více času a také na tom, kolik energie vaše nabíječka dodává.

Nabíjení telefonu přes noc je nejen zbytečné, ale také urychluje stárnutí baterie. Abyste maximalizovali životnost baterie, měli byste se vyhnout plným nabíjecím cyklům (přechodu z 0 % na 100 %).

Společnost Samsung říká:

    Příliš časté nabíjení baterie na 100 % může mít negativní vliv na celkovou životnost baterie.

Stejně tak udržování iPhonů v plné zátěži po delší dobu může ohrozit stav jejich baterie. Spíše, než úplné dobití se doporučuje nabíjet baterii na 80 % a nedovolit, aby klesla pod 20 %.

Může dojít k přebití telefonu?

Teoreticky lze lithium-iontové baterie přebíjet. To může vést k bezpečnostním rizikům, například k přehřátí baterie a jejímu vznícení. Dobrou zprávou je, že většina moderních telefonů má vestavěnou ochranu, která automaticky zastaví nabíjení baterie na více než 100 %, zabrání tak poškození v důsledku přebíjení.

Pokaždé, když baterie klesne na 99 % (kvůli aplikacím spuštěným na pozadí), začne se znovu nabíjet, aby se udržela v plně nabitém stavu.

Třífázové nabíjení může baterii časem vyčerpat. Proto má mnoho výrobců funkce pro jeho regulaci. Telefony iPhone od společnosti Apple nabízejí funkci pro odložení nabíjení po překročení 80 %. Telefony Galaxy společnosti Samsung nabízejí možnost omezit nabíjení na 85 %.



Může telefon explodovat při nabíjení?

Je velmi nepravděpodobné, že by váš chytrý telefon explodoval v důsledku nabíjení zejména proto, že většina telefonů má nyní automatickou ochranu proti přebíjení. Přesto jsme v průběhu let zaznamenali několik zpráv o nečekaném výbuchu telefonu. Obvykle k tomu dochází v důsledku výrobní vady, nekvalitního hardwaru nebo fyzického poškození.

Lithium-iontové baterie telefonů se přehřívají, když se teplo vznikající při nabíjení nedokáže odvádět. To může způsobit popáleniny nebo v krajním případě vést k požáru. Tyto baterie také účinně fungují v teplotním rozmezí od 0 ℃ do 40 ℃. Při vyšších okolních teplotách se mohou rozpínat, což může způsobit požár nebo výbuch. Použití nesprávné, vadné nebo nekvalitní nabíječky nebo kabelu může rovněž vést k přehřátí, nebezpečí požáru a poškození samotného telefonu.

Tipy pro prodloužení životnosti baterie

Přestože má váš telefon pravděpodobně vestavěné bezpečnostní mechanismy na ochranu baterie, opatrný přístup zajistí, že baterie vydrží ještě déle. Zde je několik způsobů, jak baterii telefonu chránit:

  1. Nainstalujte si nejnovější aktualizace softwaru, abyste měli v telefonu aktuální informace o tom, jak výrobce zvyšuje účinnost baterie.
  2. Používejte originální nebo certifikované nabíječky, protože dodávaný výkon (ampéry, volty a watty) v nabíječkách mimo trh se může lišit a nemusí splňovat požadované bezpečnostní normy.
  3. Nevystavujte telefon vysokým teplotám. Společnosti Apple a Samsung uvádějí, že jejich telefony fungují nejlépe při teplotách okolí 0 ℃ až 35 ℃.
  4. Omezte nabíjení na 80 % plné kapacity a nenechte ji klesnout pod 20 %.
  5. Nenechávejte telefon nabíjet delší dobu, například přes noc, a pokud baterie dosáhne 100 %, odpojte jej od zdroje napájení.
  6. Během nabíjení uchovávejte telefon na dobře větraném místě a neumísťujte jej ani nabíječku pod přikrývku, polštář nebo pod své tělo, když je připojen ke zdroji napájení.
  7. Sledujte stav baterie a její používání, abyste zjistili neobvyklé trendy, například že nabíjení trvá příliš dlouho nebo že se rychle vybíjí.
  8. Pokud zjistíte, že se telefon nadměrně zahřívá nebo má vypouklou či oteklou zadní stranu, nechte jej zkontrolovat a opravit v autorizovaném servisu.

Pokud chcete získat konkrétní informace o svém konkrétním telefonu a baterii, je nejlepší sledovat pokyny výrobce.

Autor: Lukáš Drahozal

Zdroj: theconversation.com,

Průměrné hodnocení 2.4 / 5. Počet hodnocení: 11

Zatím nehodnoceno.

3 komentářů

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *