Další krize na obzoru? Zemětřesení na Tchaj-wanu narušilo výrobu čipů TSMC

TSMC
Autor fotografie: Bruno Germany / Zdroj fotografie: Pixabay

Bohužel nás postihla smutná zpráva, a to když jsme se dozvěděli, že na Tchaj-wanu bylo zemětřesení o síle 7,4 Richterovy škály. To naneštěstí postihlo i továrnu na výrobu čipů TSMC. Jednalo se o vůbec nejsilnější zemětřesení za posledních několik dekád. Samotný tchajwanský gigant musel evakuovat část svých zaměstnanců, s čímž se pochopitelně opozdila výroba.

Společnost uvádí, že počáteční kontroly neodhalily žádné velké škody, ale musíme mít na mysli, že stále probíhá posuzování celé události. A je pravděpodobné, že ještě může trvat několik dalších dní, protože se jedná o jednu z nejmodernějších továren, a tak vše musí fungovat správně. Další továrnou TSMC disponuje v americké Arizoně. Tu v minulosti nechal postavit Donald Trump za to, že společnost přerušila své kontakty s Huawei.

Tato zpráva je v dnešní době nemilá také z toho důvodu, že trh s polovodiči se potýká s nedostatkem čipů. Pandemie Covid-19 odhalila zranitelnost celého odvětví v globálním měřítku, což vedlo k nedostatků čipů do telefonů nebo superpočítačů. Jakékoli větší problémy TSMC by mohly pro trh s polovodiči být zásadní, což by nakonec vedlo ke zvýšení ceny, která by se projevila i v koncových produktech, jako jsou právě telefony. Dalšími výrobci vlastních čipů jsou Samsung nebo SMIC. Nicméně SMIC se soustředí pouze na Čínu a čínské společnosti, včetně Huawei. Takže v případě výpadku by byl celý trh závislý na Samsungu, který má historicky docela problémové některé čipy.

Největší dopad by měl výpadek TSMC na Apple, NVIDIA a Qualcomm, což jsou společnosti, kde je TSMC primárním dodavatelem čipů. Jmenované společnosti si je poté dále upravují podle sebe. A vzhledem k tomu, že už je teď situace dost špatná, tak její zhoršení by mohlo mít fatální následky. Možná by nebylo špatné, kdyby se továrny na výrobu čipů stavěly spíše na bezpečnějších místech, než je Tchaj-wan nebo Japonsko. Oběma těmto zemím kvůli jejich zeměpisné poloze hrozí častější a silnější zemětřesení než například zemím ve střední Evropě.

Autor: Adam Vilkus

Zdroj: gizmochina.com, firstpost.com

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hodnocení: 1

Zatím nehodnoceno.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *