Dočká se Čína dalších sankcí? Čínský model umělé inteligence překonává americký GPT-4 v několika aspektech

GPT-4
Autor: Karolina Grabowska / Zdroj: Pexels

Nově oznámený Spark v3.5 dokáže mimo jiné překonat GPT-4 od OpenAI v jazykových úlohách a podle tvůrců dokáže syntetizovat lidskou řeč, která vyjadřuje různé emoce, tóny a vzorce řeči.

Čínští vědci tvrdí, že vytvořili systém umělé inteligence, který dokáže překonat jeden z nejpoužívanějších velkých jazykových modelů (LLM) na světě. Podle média Shine napojeného na čínskou vládu Spark v3.5 společnosti iFlytek překonává GPT-4 Turbo společnosti OpenAI v jazykových schopnostech, matematice a kódování a v několika dalších oblastech je těsně druhý za americkým systémem AI.

Spark v3.5 je také mírně lepší než GPT-4 Turbo v multimodálních úlohách, uvedl 29. ledna na konferenci společnosti iFlytek její předseda Liu Qingfeng. To znamená, že je schopen lépe porozumět jednomu druhu vstupu a jako odpověď poskytnout jinou formu výstupu, například přijmout textovou výzvu a vytvořit obrázek.

GPT-4 Turbo je vylepšená verze GPT-4, která se používá pro ChatGPT a která je od svého uvedení v listopadu 2023 považována za jeden z nejvýkonnějších nástrojů umělé inteligence. Neexistuje jednotná standardizovaná metoda pro vzájemné porovnávání systémů LLM ani veřejně dostupná databáze porovnávající různé proprietární systémy AI. Společnosti spíše používají desítky různých srovnávacích kritérií pro generování skóre výkonnosti v různých oblastech. Společnosti zabývající se umělou inteligencí je často používají k porovnání svých vlastních modelů s předními variantami v oboru.

Například společnost Google v prosinci 2023 odhalila, že její nový model Gemini LLM porazil standardní verzi GPT-4 a další přední modely ve 30 z 32 akademických benchmarků používaných při výzkumu a vývoji AI. Ty zahrnovaly středoškolské zkoušky a testy morálky. Zprávy státní televizní sítě China Global Television Network (CGTN) odhalily, že Spark v.3.5 dokáže syntetizovat řeč, která vyjadřuje různé emoce, tóny a řečové vzory. Jeho rozpoznávání hlasu také překonává aplikaci Whisper společnosti OpenAI v 37 jazycích včetně angličtiny, čínštiny, francouzštiny a ruštiny, uvedla CGTN.

Společnost iFlytek podle Shine integrovala Spark do chytrých zařízení, školních tabulí a tabletů. Společnost také 29. ledna ve spolupráci s China Mobile spustila mobilní aplikaci pro převod hlasu na text, která využívá Spark v3.5 k přepisu telefonních hovorů a zvýraznění klíčových informací sdělených v konverzaci.

Nástroj umělé inteligence byl 90 dní trénován na výpočetní platformě nazvané „Feixing No. 1“. Vzhledem k omezením vývozu čínských společností souvisejících s umělou inteligencí, která zavedla americká vláda, nemohla společnost AI model trénovat pomocí nejmodernějších komponent. Konkrétně se jedná o grafické procesory (GPU) vyrobené společností Nvidia, včetně čipu A100, který byl použit k tréninku ChatGPT, a také čipů H100 a H200.

Autor: Lukáš Drahozal

Zdroj: asiafinancial.com, medium.com

Průměrné hodnocení 4.8 / 5. Počet hodnocení: 4

Zatím nehodnoceno.

Jeden komentář

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *