Máte PlayStation 5 položený správně? Postavení na výšku může zničit celou konzoli

PlayStation 5
Zdroj: Sony

Jestli máte PlayStation 5 postavený na výšku, tak všeho okamžitě nechte, a běžte ho otočit na bok. Bylo zjištěno, že tekutý kov používaný k chlazení může potenciálně unikat a následně vyzkratovat základní desku. Zatím bylo hlášeno jen několik případů, ale proč riskovat?

PlayStation 5 se výrazně liší od všech dosavadních PlayStationů. Je bílý, což jsme neviděli od miniaturizované PS jedničky, a samozřejmě je mnohem výkonnější. Je také poměrně kolosální co do velikosti. Jedna věc však zůstala od dob PS2 neměnná. Uživatelé jej mohou orientovat horizontálně nebo vertikálně, nebo jim to alespoň bylo řečeno.

V marketingových materiálech společnosti Sony je PS5 zobrazen v obou orientacích, takže by se dalo předpokládat, že obě polohy montáže jsou přijatelné. Konzole je tak velká, že nejpraktičtější poloha, alespoň pro nás v redakci, je vertikální.


Nenechte si ujít:


Rychlé vyhledání obrázků na Googlu ukazuje, že na většině obrázků umístěných na internetu je tato konzole postavena na výšku. Pro mnoho uživatelů tedy může být šokující, že toto je možná nejhorší způsob orientace systému PS5.

Technik, který opravuje konzole pod přezdívkou TheCod3r na YouTube, zveřejnil v září loňského roku video, na kterém ukazuje PlayStation 5, který dostal k opravě. Konzole nešla zapnout, a tak ji otevřel, vyjmul základní desku a zkontroloval jednotlivé komponenty, aby zjistil, jakým způsobem proudí napětí.Zjistil špatné hodnoty, ale fyzicky vše vypadalo v pořádku. Rozhodl se vytáhnout kryt kolem akcelerátoru (APU), aby zkontroloval, zda není poškozený, a tam zjistil, že z jeho krytu vytekl tekutý kov a zkratoval kontakty na spodní straně (vzhledem k vertikální orientaci) APU.

Tehdy se zdálo, že jde o ojedinělý incident. TheCod3r se s podobným případem ještě nesetkal a nikdo jiný také ne. Od té doby však byl hlášen nejméně jeden další případ netěsnícího APU.

TheCod3r to označuje za velké faux pas konstrukčního týmu společnosti Sony. Zdá se, že při vertikální montáži může slitina india a gallia mezi APU a chladičem, která zůstává při pokojové teplotě tekutá, časem vytéct díky gravitaci, která ji celou táhne na jednu stranu pouzdra. Vodorovná montáž konzoly tento problém zmírňuje, protože tekutý kov může rovnoměrně spočívat na celém APU.

Zdroj: Sony

Je fér podotknout, že to není poprvé, co vertikální orientace způsobila uživatelům PlayStation problémy. Někdy v polovině životního cyklu se u PlayStation 2 začaly objevovat chyby při čtení disku. Problém souvisel s tím, že uživatelé měli systém PS2 postavený na výšku.

Svislá orientace bohužel způsobila, že se laserová hlava CD posunula mimo zarovnání. Oprava „udělej si sám“ však byla tak jednoduchá, že se otevřel kryt a hlava CD se seřídila, což zvládl téměř každý, kdo se nebál otevřít svou konzoli. Co se týče problému PS5, oprava APU není kutilský projekt na víkend, pokud nejste vyškolený profesionál a nemáte přístup k součástkám, tak to nezkoušejte.

Společnost Sony zatím závadu oficiálně nepřiznala. Společnost intenzivně propagovala PS5 ve vertikální poloze, a to dokonce i na svém obalu. Součástí balení byl i stojánek usnadňující montáž ve svislé poloze. Dalo by se oprávněně očekávat, že Sony kvůli takovému fiasku nabídne uživatelům po záruce bezplatnou opravu, ale to zatím není jisté. Vzhledem k tomu, že porucha může zničit základní desku, bude se pravděpodobně jednat o kompletní výměnu. Kdyby se jednalo o automobil, vyžadovalo by to úplné stažení z trhu. Dobrou zprávou je, že pokud je váš systém PlayStation 5 v pořádku, měl by být v bezpečí. Důrazně však doporučujeme, abyste co nejdříve přeorientovali jeho polohu do vodorovné, bez ohledu na to, jak nepohodlné to může být.

Autor: Lukáš Drahozal

Zdroj: wololo.net

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hodnocení: 0

Zatím nehodnoceno.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *