Čína poskytne výrobcům čipů 27 miliard dolarů na boj proti americkým sankcím

Čína
Autor fotografie: Karolina Grabowska / Zdroj fotografie: Pexels

Čína sestavuje třetí fázi svého Velkého fondu, který má investovat do klíčových projektů v oblasti polovodičů po celé zemi, což je krok, jehož cílem je urychlit rozvoj pokročilých technologií, učinit Čínu soběstačnou v mikroelektronickém průmyslu a čelit snahám Spojených států omezit technologický pokrok Číny.

Třetí fáze Národního investičního fondu pro průmysl integrovaných obvodů neboli Velkého fondu bude sledovat stejný cíl jako první dvě fáze: učinit Čínu soběstačnou v polovodičovém odvětví. Podle zprávy portálu Trendforce bude třetí fáze Velkého fondu čerpat kapitál především od místních samospráv, státních podniků a jejich investičních poboček, přičemž centrální vláda přispěje menší částí. Tato strategie je v souladu s vizí prezidenta Si Ťin-pchinga o sdružování zdrojů na celostátní úrovni pro významné projekty, což klade důraz na soběstačnost v polovodičovém sektoru.

První kolo financování Velkého fondu III má přinést 27 miliard dolarů, což je na čínské poměry pro polovodičový průmysl poměrně skromná částka. Očekává se, že města jako Šanghaj a subjekty jako China Chengtong Holdings Group a State Development and Investment Corp. investují do třetí fáze fondu po miliardách jüanů. Zpráva mezitím uvádí, že fond bude přímo podporovat místní společnosti a financovat tři až čtyři dílčí fondy, aby se diverzifikovalo získávání obchodů a investiční strategie.

Rozšíření fondu přichází v době, kdy Spojené státy naléhají na své spojence, aby zpřísnili omezení přístupu Číny k nástrojům potřebným k výrobě čipů na pokročilých výrobních technologiích, což je součástí probíhající války o kontrolu nad výrobou polovodičů. Již v září zahájil Velký fond II kolo s cílem získat 41 miliard dolarů na podporu domácích výrobců zařízení pro výrobu waferů. V rámci Velkého kola III však bude 27 miliard dolarů vynaloženo na zásadní projekty v celé Číně.

Od svého založení v roce 2014 získala první etapa Velkého fondu (2014 – 2018, ~100 miliard dolarů) a následný Velký fond II (2019 – 2023 , ~41 miliard dolarů) a k tomu získaly podíly v desítkách mikroelektronických společností. Trendforce mezitím tvrdí, že hodnota spravovaných aktiv fondu se v současné době pohybuje kolem 45 miliard USD, což by mohl být přímý důsledek amerických sankcí proti čínskému polovodičovému sektoru, které výrazně zasáhly společnosti jako SMIC a Yangtze Memory Technologies Co (YMTC, přední čínský výrobce 3D NAND). Čína má na svém trhu velmi silné hráče, které mohou postupem času udávat směr v tomto odvětví.

Navzdory svým úspěchům čelil Velký fond kritice za nedostatečnou transparentnost a odpovědnost, neboť působí především v zákulisí. Nicméně je nesporné, že stovky miliard dolarů vložených do čínského polovodičového průmyslu učinily z této země jednoho z nejvýznamnějších hráčů v tomto oboru. Čína je stále rozhodnuta se stát hráčem číslo jedna.

Autor: Lukáš Drahozal

Zdroj: csis.org

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hodnocení: 2

Zatím nehodnoceno.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *