EK zahájila vyšetřování společnosti Meta kvůli ochraně dětí

Meta
Autor: Erik Lucatero / Zdroj: Pixabay

Evropská komise začala vyšetřovat společnost Meta, pod kterou spadají sociální sítě, jako jsou Facebook a Instagram, kterých se vyšetřování týká. A to kvůli obavám souvisejícím s ochranou dětí a návykovým chováním na obou platformách. Vyšetřování má za cíl podle zákona o digitálních službách vyhodnotit, jak Meta dodržuje předpisy a opatření na ochranu dětí v online prostředí. Evropský komisař pro vnitřní trh, Thierry Breton, vyjádřil pochybnosti o snaze společnosti Meta plnit své závazky podle již zmíněného zákonu.

Evropský komisař konkrétně uvedl: „Evropská komise má obavy, že systémy Facebooku a Instagramu, včetně jejich algoritmů, mohou u dětí stimulovat návykové chování na internetu.“ Vyšetřování EK se zaměřuje na několik klíčových aspektů k zajištění bezpečnosti a pohody nezletilých na sociálních sítí. Jedním z hlavních problémů je potenciálně návyková povaha Facebooku a Instagramu společně s jejich algoritmy.

EK se chce zabývat především třemi konkrétními oblastmi, kterými jsou:

  • Závislost a manipulace algoritmy: EU se obává, že nastavení systému Facebooku a Instagramu je nastaveno tak, že u dětí může podporovat vytváření závislosti na konzumním obsahu.
  • Nevhodný obsah a ověřování věku: Komise prošetří, jestli Meta opravdu dělá vše pro to, aby se nedostal nevhodný obsah na displeje mobilů u dětí. Zároveň zkontroluje mechanismy, které se starají o to, aby zamezily přístupu nezletilých.
  • Soukromí a bezpečnost nezletilých: EK se pokusí vyhodnotit úroveň soukromí, bezpečnosti a zabezpečení poskytované nezletilým při používání Facebooku.

V reakci na vyšetřování Meta zdůraznila své desetileté úsilí ve vývoji nástrojů a funkcí zaměřených na ochranu mladistvých na sociálních sítích. Společnost poukázala na její metody ověřování věku a závazek učinit online prostředí bezpečným. Americký gigant tvrdí, že ochranu dětí bere vážně. Nicméně, už v minulosti Meta čelila problémům kvůli tomu, že údajně shromažďovala data o dětech bez souhlasu rodičů.

Autor: Adam Vilkus

Zdroj: gizmochina.com, gizchina.com

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hodnocení: 1

Zatím nehodnoceno.

Jeden komentář

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *