EK zahájila vyšetřování společnosti Meta kvůli ochraně dětí
Evropská komise začala vyšetřovat společnost Meta, pod kterou spadají sociální sítě, jako jsou Facebook a Instagram, kterých se vyšetřování týká. A to kvůli obavám souvisejícím s ochranou dětí a návykovým chováním na obou platformách. Vyšetřování má za cíl podle zákona o digitálních službách vyhodnotit, jak Meta dodržuje předpisy a opatření na ochranu dětí v online prostředí. Evropský komisař pro vnitřní trh, Thierry Breton, vyjádřil pochybnosti o snaze společnosti Meta plnit své závazky podle již zmíněného zákonu.
Evropský komisař konkrétně uvedl: „Evropská komise má obavy, že systémy Facebooku a Instagramu, včetně jejich algoritmů, mohou u dětí stimulovat návykové chování na internetu.“ Vyšetřování EK se zaměřuje na několik klíčových aspektů k zajištění bezpečnosti a pohody nezletilých na sociálních sítí. Jedním z hlavních problémů je potenciálně návyková povaha Facebooku a Instagramu společně s jejich algoritmy.
EK se chce zabývat především třemi konkrétními oblastmi, kterými jsou:
- Závislost a manipulace algoritmy: EU se obává, že nastavení systému Facebooku a Instagramu je nastaveno tak, že u dětí může podporovat vytváření závislosti na konzumním obsahu.
- Nevhodný obsah a ověřování věku: Komise prošetří, jestli Meta opravdu dělá vše pro to, aby se nedostal nevhodný obsah na displeje mobilů u dětí. Zároveň zkontroluje mechanismy, které se starají o to, aby zamezily přístupu nezletilých.
- Soukromí a bezpečnost nezletilých: EK se pokusí vyhodnotit úroveň soukromí, bezpečnosti a zabezpečení poskytované nezletilým při používání Facebooku.
V reakci na vyšetřování Meta zdůraznila své desetileté úsilí ve vývoji nástrojů a funkcí zaměřených na ochranu mladistvých na sociálních sítích. Společnost poukázala na její metody ověřování věku a závazek učinit online prostředí bezpečným. Americký gigant tvrdí, že ochranu dětí bere vážně. Nicméně, už v minulosti Meta čelila problémům kvůli tomu, že údajně shromažďovala data o dětech bez souhlasu rodičů.
Autor: Adam Vilkus
Zdroj: gizmochina.com, gizchina.com
Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hodnocení: 1
Zatím nehodnoceno.
Související příspěvky
Apple opět dožene konkurenci? MacBooky by mohly mít v roce 2025 zajímavou vychytávku
Války v kyberprostoru: Moderní bojové pole budoucnosti
Jsou opravdu lidé tak líní? Některým heslům byste ani nevěřili, že si může někdo nastavit
O autorovi
Adam Vilkus
Student, přítel, redaktor a milovník béčkových hororů. Smartphony Huawei používám už 5 let. Psát články mě baví, rád lidi o něčem informuji, a když se naskytla možnost, tak jsem ani sekundu neváhal.
A kdy se bude EK zabývat návykovým chováním na YouTube a Tik Tok? To je pro děti stejně nebezpečné jako sociální sítě společnosti Meta. Videa s vulgární mluvou, násilí, a všeobecná hloupost účinkujících. Děti pak chtějí být stejně hloupí jako účinkující ve videjích.