EU plánuje drastickou reformu odvětví streamování hudby. Tento krok může nepříjemně ovlivnit kvalitu a cenu služeb

EU
Autor fotografie: Photo Mix / Zdroj fotografie: Pixabay

Evropská unie (EU) zvažuje významné reformy odvětví streamování hudby, které mají zajistit spravedlivé odměňování umělců a transparentní rozdělování příjmů. Odvětví streamování hudby je v EU předmětem intenzivního zkoumání.

Tento orgán má obavy ohledně spravedlivého odškodnění umělců a transparentnosti rozdělování příjmů. V reakci na tyto obavy EU zvažuje řadu reforem. Cílem těchto reforem je tyto problémy řešit a vytvořit spravedlivější prostředí pro hudební tvůrce. EU dnes oznámila, že reformy podpoří malé umělce. To má zajistit, aby za svou tvrdou práci dostali spravedlivou odměnu.

Navrhované reformy

Evropský parlament stojí v čele snah o reformu. Dnes bylo výraznou většinou poslanců přijato usnesení. Vyzývají k revizi nerovnováhy v rozdělování příjmů ze streamování hudby. Usnesení odráží rostoucí obavy ze současného rozdělování příjmů ze streamingu a jeho dopadu na umělce. Podle EU je třeba se k problému nedostatečně placených umělců postavit čelem a vyhnout se předsudkům. Usnesení poukazuje na to, že EU v současné době nemá žádné zvláštní právní předpisy týkající se streamování hudby. Upozornilo také, že streamování hudby je dnes jedním z hlavních způsobů přístupu k hudbě. EU tedy potřebuje mít v této oblasti specifické zákony.

Cílem návrhu je zajistit šíření a zpřístupnění evropských hudebních děl a zabránit zahlcení obrovským množstvím nového obsahu. Zákonodárci vyzvali k revizi zastaralých sazeb autorských poplatků z doby „před digitálním věkem“. Poukazuje na systémy, které nutí hudebníky platit velmi málo výměnou za zveřejnění. EU zvažuje zavedení evropského systému kvót pro hudební díla, který by pomohl zviditelnit místní umělce.

Nový zákon zajistí, aby streamovací platformy zveřejňovaly, zda při vytváření hudby používají umělou inteligenci. To pomůže bojovat proti „deep fake“ hudbě, která napodobuje známé umělce bez patřičného souhlasu. Bude také vyžadovat transparentnost doporučovacích algoritmů. To má zabránit tomu, aby velké nahrávací značky a populární umělci získávali zkreslená doporučení.

Průmyslové orgány vydávají svá doporučení

Kromě parlamentního usnesení předložilo svá doporučení k reformě také několik průmyslových subjektů. Evropská aliance skladatelů a autorů písní (ECSA) zveřejnila zprávu, v níž uvádí šest klíčových doporučení. Patří mezi ně potřeba, aby ceny předplatného za streamování držely krok s inflací. Doporučuje také větší transparentnost při rozdělování příjmů a opatření k zajištění významu a objevitelnosti evropské hudby.

Podobně Asociace nezávislých hudebních společností (IMPALA) vyzvala ke zvýšení cen předplatného. Vyzývá také k uzavření smluv na míru pro fanoušky a k přehodnocení podílu za master práva. To je součástí jejích návrhů na spravedlivější a dynamičtější trh se streamováním. Tyto návrhy odrážejí rostoucí shodu v rámci odvětví, že k odstranění současné nerovnováhy v ekosystému streamingu jsou zapotřebí významné změny.

Autor: StockSnap / Zdroj: Pixabay

Potenciální dopad

Pokud budou tyto reformy provedeny, mohly by mít dalekosáhlé důsledky pro odvětví streamování hudby. Umělci a hudební tvůrci by mohli těžit ze spravedlivějšího rozdělování příjmů ze streamingu, což by jim zajistilo spravedlivou odměnu za jejich práci. Větší transparentnost v oblasti rozdělování příjmů a sestavování seznamů skladeb by rovněž mohla pomoci vyřešit obavy z nedostatečného zviditelnění evropské hudby na streamovacích platformách.

Z pohledu spotřebitelů by navrhované reformy mohly vést ke změnám v cenách a dostupnosti předplatného streamingu. Ačkoli zvýšení cen předplatného může být pro některé znepokojivé, potenciální přínosy pro umělce a celý hudební ekosystém jsou zřejmé. Kromě toho by opatření, která zajistí zviditelnění a objevitelnost evropské hudby, mohla vést k rozmanitějšímu a inkluzivnějšímu streamovacímu prostředí pro posluchače.

Zpravodaj Ivan García del Blanco v tiskové zprávě EU uvedl:

„Evropský parlament se zastává evropských hudebníků, kteří jsou důležitým pilířem trhu se streamováním hudby. Kulturní rozmanitost a zajištění toho, aby se tvůrcům dostalo uznání a spravedlivé odměny, byly vždy naší hlavní prioritou. Proto požadujeme pravidla, která zajistí, aby algoritmy a doporučovací nástroje používané hudebními streamovacími službami, stejně jako využívání nástrojů umělé inteligence, byly transparentní a aby v centru pozornosti stáli evropští tvůrci.“

Shrnutí problému

Plány EU na reformu odvětví streamování hudby odrážejí rostoucí uznání potřeby řešit nerovnováhu a nedostatek transparentnosti, které jsou pro toto odvětví charakteristické. Díky prosazování spravedlivého odměňování umělců, transparentního rozdělování příjmů a opatření na podporu evropské hudby mají navrhované reformy potenciál vytvořit spravedlivější a živější ekosystém streamingu pro všechny zúčastněné strany. Ačkoli se zákonodárci obecně shodli na tom, že je třeba se těmito problémy zabývat, samotné usnesení nemá sílu zákona. Jedná se spíše o výzvu, aby Evropská komise uznala problémy a zahájila legislativní proces reformy. I v případě, že výzva uspěje, může trvat několik let, než vstoupí v platnost.

Snaha EU o reformu odvětví streamování hudby je významným krokem k řešení dlouhodobých obav o spravedlnost a transparentnost tohoto odvětví. Tím, že EU zohlední doporučení odvětvových orgánů a parlamentních usnesení, má příležitost stát se lídrem při vytváření spravedlivějšího a udržitelnějšího prostředí pro streamování pro umělce, hudební tvůrce i spotřebitele.

Autor: Lukáš Drahozal

Zdroj: ithome.com, theverge.com

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hodnocení: 1

Zatím nehodnoceno.

Jeden komentář

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *