Elon Musk si ukousl velké sousto? Cena akcií Tesly klesá o 11 %, letos se propadla o téměř 70 %

Elon Musk
Autor: Blomst / Zdroj: Pixabay

O americkém výrobci automobilů Tesla se v posledních týdnech hodně mluví. Dosavadní zprávy však nebyly příjemné, protože společnost stále prodělává. Zatímco Elon Musk pracuje na Twitteru, jeho nejlukrativnější společnost Tesla vážně trpí. 

Dne 27. prosince uzavřela většina hlavních amerických akciových indexů poklesem. Dow vzrostl o 0,11 %, Nasdaq klesl o 144,63 bodu neboli 1,38 % a S&P 500 se propadl o 0,40 %. Akcie společnosti Tesla opět prudce klesly. K 27. prosinci uzavřely na 109,1 USD, což představuje pokles o 11,41 %. Kromě toho její poslední tržní hodnota činila 344,51 miliardy USD. To znamená, že její tržní hodnota přes noc ztratila přibližně 44 miliard USD. Stojí za zmínku, že Tesla klesá již 7 dní po sobě a v letošním roce se propadla o téměř 70 %.

Po uzavření trhu 22. tohoto měsíce Musk investorům slíbil, že v příštích 18-24 měsících neprodá žádné akcie Tesly. Řekl: „Zaručuji, že minimálně za dva roky akcie Tesly neprodám a za žádných okolností je neprodám ani v příštím roce“. 

Tesla pozastavuje výrobu?

Podle zprávy agentury Reuters z 24. prosince interní oznámení a slova dvou zasvěcených osob prozrazují, že šanghajská továrna Tesla Gigafactory toho dne pozastavila výrobu. Ranní směna v továrně byla zrušena a zaměstnancům bylo sděleno, že si mohou začít brát dovolenou. Konkrétní důvody továrna nevysvětlila. Tím mírně předběhla předchozí plány na ukončení většiny prací v továrně v posledním prosincovém týdnu. Dne 26. prosince na to reagovala společnost Tesla China: Každoroční práce na údržbě výrobní linky na výrobu automobilů budou tento týden probíhat podle plánu. Současně po roce tvrdé práce budou pracovníci v období údržby výrobní linky využívat také personální odpočinek. Dílny, jako jsou montážní linky na nabíjecí stojany, se však nezavřely, takže odstávka továrny, o které informovala média, není zcela pravdivá.

Jihokorejští drobní investoři odvážně investují

Tesla byla svého času velmi lukrativní společností, do které bylo možné investovat. V současné době však investoři od společnosti Tesla utíkají. Ne všichni investoři, ale zdá se, že jihokorejští investoři mají odvahu. Přestože cena akcií společnosti Tesla zaznamenala nejhorší propad v historii, korejské drobné investory to neodradilo. Korejští drobní investoři letos nakoupili akcie společnosti v čisté hodnotě 2,8 miliardy dolarů.

Akcie společnosti Tesla se topí, tento měsíc zatím klesly o 44 %. Aktuálně směřují ke svému nejhoršímu měsíci v historii. Údaje z Korea Securities Depository však tvrdí, že denní obchodníci přidali tento měsíc do 27. prosince ke svým drženým akciím Tesly 160 milionů dolarů.

Mezi jihokorejskými drobnými investory, kteří během epidemie prudce zvýšili své investice do akcií, zůstává Tesla nejoblíbenější zahraniční akcií. Generální ředitel společnosti Elon Musk má v zemi velký počet věrných fanoušků. Kromě kupců, kteří se sem nahrnuli během prudkého růstu cen akcií v předchozích dvou letech, přilákal prudký pokles v roce 2022 také drobné investory, kteří nakupovali při poklesech.


Nenechte si ujít:


Jižní Korea chce přilákat společnost Tesla k výstavbě vlastní továrny

Generální ředitel společnosti Tesla Musk 23. listopadu prohlásil, že Jižní Korea je pro Teslu „jedním z nejlepších kandidátů na zřízení další výrobní základny v Asii“. Všechny významné místní samosprávy v Jižní Koreji se proto začaly připravovat na zahájení provozu továrny Tesla Gigafactory. Jižní Korea věří, že země je dostatečně konkurenceschopná pro vybudování supertovárny společnosti Tesla. Vždyť v zemi působí významné značky baterií a bateriových materiálů, jako jsou LG New Energy a L&F. Země má také dohodu o volném obchodu (FTA) pro hlavního partnera společnosti Tesla na trhu.

Podle zprávy „Korea Economic News“ shromáždilo jihokorejské ministerstvo průmyslu, obchodu a zdrojů informace od všech 17 hlavních místních samospráv o lokalitách pro výstavbu továren společnosti Tesla. Ministerstvo plánuje zaslat tyto informace společnosti Tesla do konce roku. Mezi nimi je i Gangneung, známé turistické centrum na východním pobřeží poloostrova. Město se nachází v blízkosti přístavu a má dostatečné zásobování elektrickou energií. Pohang má důležitý námořní přístav a je zde také šestý největší výrobce oceli na světě POSCO a EcoPro BM Co. a nachází se zde další místa pro výrobu bateriových materiálů. 

Daegu uvedlo, že společnost L&F, která dodává společnosti Tesla materiály pro baterie, se nachází ve městě vzdáleném asi 300 km jihovýchodně od Soulu. Region dokonce doufá, že Tesla v Jižní Koreji zřídí své ústředí. Doufá také, že získá zařízení související s další Muskovou společností SpaceX a také výzkumné a vývojové centrum.

Elon Musk – generální ředitel, kterého chce každý vyhodit

Z hlediska finančních problémů je zřejmé, že Tesla a Twitter jsou již v zoufalé situaci. Jako generálního ředitele obou společností začali Muska k „odstoupení“ vyzývat investoři Tesly a zároveň uživatelé Twitteru. Na jedné straně se tváří v tvář propadu Tesly vyjádřil KoGuan Leo, třetí hlavní akcionář, a dokonce i Ross Gerber, akcionář, který podpořil Muskovu akvizici Twitteru.

KoGuan Leo dokonce řekl, že do Tesly investoval, protože byl ohledně Muska optimistický, ale nyní od toho upustil.

Na rozdíl od technologických značek, jako je SpaceX, je Twitter platformou sociálních médií. Mnozí investoři se stále obávají, zda Musk dokáže společnost dobře řídit, a dokonce si myslí, že aféry kolem Twitteru sníží jeho popularitu.

Autor: Lukáš Drahozal

Zdroj: ithome.com

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hodnocení: 0

Zatím nehodnoceno.

Štítky:, , ,

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *