Obchodování Číny s Jižní Koreou klesá v rámci polovodičů

Polovodičů
Autor fotografie: PublicDomainPictures / Zdroj fotografie: Pixabay

Obchod mezi Jižní Koreou a Čínou začíná prudce klesat, a to především v rámci polovodičů. Minulý měsíc se mezi oběma zeměmi značně propadla spolupráce, o čemž svědčí i nejnovější data. Podle korejského ministerstva obchodu, průmyslu a energetiky zaznamenaly dodávky polovodičů pokles o 35,7 % ve srovnání s minulým rokem.

Jedná se tedy o větší než třetinový propad. Nejvíce je zasažen obchod s paměťovými čipy, který se propadl dokonce o 53,1 %. Stalo se tak především kvůli malé poptávce v Číně. Nicméně na poklesu dodávek má největší dopad americko – čínská obchodní válka, která se neustále promítá do produktů vyráběných v Číně. Například Huawei nebo ZTE nemohou kvůli ní do svých telefonů používat 5G čipy, jelikož byly vyrobeny americkou technologií. Obě společnosti by musely dostat výjimku, která je v nedohlednu.

Jižní Korea je výrazným hráčem v informačních a komunikačních technologií. Bohužel ani to nezabránilo tomu, aby vzdorovala poklesu vývozu do Hongkongu a Číny. Celkově byl tento květen slabší v porovnání s předchozím rokem. Pokles v sektoru s IKT klesl o více než 30 %, což už je docela významné číslo.

Nově zjištěná čísla jenom podtrhují výzvy, kterým musí Jižní Korea s Čínou čelit. Napětí kolem Číny vedlo k přehodnocení dodavatelského řetězce a to vedlo k narušení dodávek některých důležitých polovodičových součástek. Tento pokles může být i známkou toho, že čínská pozice už není na globálním trhu tak silná, jak byla v oblasti polovodičů.

Korejský export zahrnuje hned několik odvětví, jako jsou čipy, displeje či rafinovaný olej. Celkově je tento export často uváděn jako klíčový ukazatel trendů mezinárodního obchodu kvůli svému významnému postavení v rámci globálních dodavatelských řetězců. Nová zjištění uvádí, že nyní je export v Jižní Koreji na slabé úrovni, což se přičítá hromadění zásoby čipů a malému až nevýraznému hospodářskému růstu Číny.

Spojené státy si bohužel k ovlivňování Číny vzaly Jižní Koreu a její nejvýdělečnější společnosti, jako je Samsung a LG. Čínské společnosti s oběma pochopitelně vždy úzce spolupracovaly, jelikož to jsou důležití dodavatelé čipů i displejů. Samotný obchod Jižní Koreji s Čínou je značně lukrativní, jelikož Čína představuje už od roku 2003 více než 60 % exportu čipů.

Autor: Adam Vilkus

Zdroj: gizmochina.com

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hodnocení: 0

Zatím nehodnoceno.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *