Evropská unie chce přijímat po vzoru Spojených států opatření proti čínským technologiím

Evropská unie
Notebook Huawei MateBook / Zdroj fotografie: Huawei

Evropská unie údajně začíná s přípravou plánů na zavedení nových zákonů, které by řešily potencionální hrozbu ze země s největší ekonomikou světa. Jedním z připravovaných zákonů je prověřování investic směřujících z EU do Číny.

Další zákon by měl řešit koordinaci reakce k řešení všech rizik spojených s používáním technologií v Pekingu. Rozsah nových omezení bude nad rámec nynějších opatření. Ta se v tuto chvíli týkají například aplikace TikTok, kterou nesmí používat zaměstnanci mnoha zemí světa na svých pracovních telefonech.

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová minulý týden uvedla, že je důležité, aby EU byla připravena zavést ochranná opatření proti potencionálnímu zneužívání obchodu a investic ze strany Číny. Dále zdůraznila, že je hlavní zabránit Číně v získávání citlivých technologií, které by šly zneužít k potlačení lidských práv nebo uvalení bezpečnostních omezení. Vyvíjející se čínská politika může vymyslet taková opatření, která by se mohla stát klíčovými pro celá odvětví. V případě, kdy nelze vyloučit účely dvojího užití, musí existovat jasná vymezení toho, zda jsou investice v souladu s bezpečnostními zájmy EU.

Všechna tato prohlášení přišla hned po zákazu čínské aplikace TikTok. Tu nesmí používat zaměstnanci Rady EU a Evropské komise na služebních telefonech. To je opatření, které následovalo americkou vládu a více než 25 států světa. Mezi tyto státy se řadí také Kanada, Belgie či Velká Británie. I přesto, že Evropská unie zakázala TikTok pouze na telefonech pro zaměstnance, tak bude nová opatření soustředit na obranu High-Tech oblastí, mezi které patří mikroelektronika, robotika, biotechnologie a umělá inteligence.

Předsedkyně zdůraznila, že se musí zabránit tomu, aby znalosti, odbornost a zdroje společností Evropské unie nebyly využívány k posílení vojenských schopností rivalů. Rovněž vyzvala k přezkoumání všech mezer, které by ve stávajících zákonech Eevropské unie mohly umožnit únik citlivých technologií. Důraz by se měl klást na vznikající technologie, které mají potenciál k tomu rozvíjet vojenské schopnosti.

Autor: Adam Vilkus

Zdroj: gizmochina.com

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hodnocení: 0

Zatím nehodnoceno.

Štítky:, ,

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *