Francie udělala nečekaný krok. Snížila pokutu pro Apple o několik milionů

Apple
Logo společnosti Apple / Autor fotografie: Matias Cruz / Zdroj fotografie: Pixabay

Jak už to u velkých společností bývá, tak i Apple čelí řadě pokut v různých částech světa. Nyní na své chování doplatil ve Francii, jelikož tamní antimonopolní úřad rozhodl tak, že se zapojuje do nezákonných a nekalých soutěží. Původně Apple dostal pokutu ve výši 1,1 miliardy EUR, ale proti tomuto rozsudku se odvolal.

To se ukázalo jako úspěšný tah, protože soud se nakonec rozhodl snížit pokutu na 372 milionů EUR. K nejnovějšímu rozsudku se americká společnost se sídlem v Cupertinu prozatím nevyjádřila, ale dá se očekávat, že v následujících dnech se nějakého vyjádření dočkáme. Pokuta byla udělena již v roce 2020, ale až teprve nedávno se k tomu zpětně francouzský soud dostal. Každopádně i přesto jde v tuto chvíli o největší pokutu, kterou kdy udělil.

Odvolací soud v Paříži snížil pokutu poté, co rozhodl o zrušení jednoho ze tří hlavních obvinění. Konkrétně mělo jít o jedno z obvinění ohledně fixace cen, uvedl zdroj. Pokutu tak velkého rozměru udělil antimonopolní úřad z toho důvodu, že Apple je opravdu hodně finančně silný.


Nenechte si ujít:


Nicméně Apple nedávno dostal pokutu i v Nizozemsku. Ta ho prozatím stála 45 milionů EUR, ale je možné, že se bude ještě zvyšovat. Tamní úřad pro spotřebitele a trh totiž uložil americkému gigantovi týdenní pokutu ve výši 9 milionů EUR. Tu odmítá zaplatit již 5 týdnů po sobě, a tak se pokuta vyčíslila už na 45 milionů EUR. Podle úřadu Apple zneužívá svého dominantního postavení na trhu. Nedávno se měl pokusit sjednat nápravu, ale ta se nizozemskému úřadu pro spotřebitele a trh neměla líbit.

V poslední době je poměrně hodně amerických společností pokutováno. Jen si to připomeňme – Meta čelí pokutě v Nigérii, Google několika pokutám v Rusku a Apple teď ve Francii a Nizozemsku. Uvidíme, jak se k tomu všechny společnosti postaví. Bohužel jsme se pořád nedočkali žádného vyjádření ani jedné ze zúčastněných společností. Co na to říkáte vy? Schvalujete tyto postupy nebo ne?

Autor: Adam Vilkus

Zdroj: gizchina.com

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hodnocení: 0

Zatím nehodnoceno.

Štítky:, ,

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *