Google má eso v rukávu? Může zakázat dodávky jakýchkoliv Android smartphonů do Ruska

Autor snímku: THAM YUAN YUAN / Zdroj fotografie: Pixabay

Celosvětově uznávaný analytik Eldar Murtazin zveřejnil na svém kanálu Telegram příspěvek, ve kterém uvedl, že Google přestal licencovat operační systém Android pro výrobce smartphonů z Ruské federace. Zajímavé ale je, že společnost Google nevylučuje, že zakáže prodej smartphonů se systémem Android po celém Rusku. Tento zákaz by se týkal všech značek, které disponují tímto systémem. Tento krok by okamžitě zastavil prodej všech Android smartphonů, které jsou k dispozici na ruském trhu.

V současné době existuje několik ruských výrobců, kteří jsou zaneprázdněni výrobou mobilních zařízení. Jejich podíl je ale zanedbatelný a jimi vyráběná zařízení nejsou příliš žádaná. Připomeňme, že samotná softwarová platforma je zdarma a přichází s otevřeným zdrojovým kódem. Vše, co Google může udělat proti těmto domácím výrobcům, je připravit ruská zařízení, která se tam vyrábí o Google služby, jako tomu bylo u smartphonů Huawei.

Podle Eldara Murtazina od 23. března začaly laboratoře Google uzavírat projekty firem z Ruska, zbavuje je práva vyrábět chytré telefony s GMS verzí Androidu pro ruský trh. Pro zahraniční společnosti žádná taková omezení zatím neexistují. Analytik se ale domnívá, že je to jen otázka času. Předpokládá, že Google uvalí zákaz prodeje všech zařízení se systémem Android na ruském trhu.

Je tento krok reálný?

Pokud by došlo na nejhorší, a vstoupil by tento zákaz v platnost, pak analytik Eldar Murtazin předpovídá raketový růst černého trhu a aktivaci zařízení mimo Rusko. Díky tomu by se na smartphonech podařilo obejít uvalené sankce, které jsou zaměřené vyloženě proti Rusku.


Nenechte si ujít:


V samostatné dříve vydané zprávě americká ministryně obchodu Gina Raimondo nedávno řekla, že čínské společnosti by byly „absolutně“ zasaženy ze strany USA, pokud by dodávaly polovodiče pro ruské výrobce. Obecně se bavíme o dodávkách čipů vyrobených americkými technologiemi, konkrétně softwaru i hardwaru, ale najít na trhu něco jiného je téměř nemožné. Spojené státy tedy požadují, aby se Čína připojila k technologické blokádě Ruska.

Také je třeba říci, že zástupce amerických úřadů již na začátku března oznámil, že jsou nekompromisně připraveny udeřit na čínské společnosti, pokud budou souhlasit s dodávkou čipů do Ruské federace. Konkrétní hrozba byla učiněna největšímu čínskému smluvnímu výrobci polovodičů, společnosti SMIC.

Autor: Lukáš Drahozal

Zdroj: mobilereview.com

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hodnocení: 0

Zatím nehodnoceno.

Jeden komentář

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *