Google má problém. Jeho prohlížeči Chrome nevěří ani jeho zaměstnanci. Anonymní režim neposkytuje žádné soukromí
Uživatelé prohlížeče Google Chrome mohou skrýt svou historii prohlížení před ostatními uživateli na stejném zařízení pomocí funkce Anonymního prohlížení. Na druhou stranu před samotnou společností Google a navštívenými webovými stránkami je tato funkce nechrání. Dokonce i její vlastní marketingový ředitel si byl problému vědom, Anonymní režim v prohlížeči Chrome není úplně soukromý, jak se na první pohled zdá.
Podle agentury Bloomberg napsala šéfka marketingu společnosti Google Lorraine Twohillová přímý e-mail generálnímu řediteli společnosti Sundaru Pichaiovi, ve kterém ho žádala, aby „Anonymní režim učinil skutečně soukromým“. Protože služba ve skutečnosti soukromá není, pokračovala Twohillová, Google si ukládá různé informace i v tomto režimu. Což podle ní může ovlivnit důvěru uživatelů ve služby firmy.
Další záznamy zveřejněné v rámci soudních spisů ukazují, že zaměstnanci společnosti Google kritizovali název a používání ikony „Spy Guy“ již v roce 2018. Stejný zaměstnanec poskytl studii, která odhalila, že 56,3 % ze 460 uživatelů si myslí, že používání Anonymního režimu zachová jejich informace v soukromí.
Podle vlastních zaměstnanců společnosti Google není Anonymní režim v prohlížeči Chrome dostatečně soukromý.
Abychom předešli pochybnostem, anonymní prohlížení v prohlížeči Google Chrome pouze skrývá historii vyhledávání před ostatními uživateli vašeho zařízení. Nebrání však společnosti Google ani jejím reklamním partnerům, aby sledovali historii vašeho vyhledávání a vydělávali na ní peníze. Kritici Anonymního režimu tvrdí, že díky značce Google se zdá být mnohem bezpečnější, než ve skutečnosti je. Tito kritici jsou součástí hromadné žaloby a nedávno i texaského generálního prokurátora Kena Paxtona, zejména Paxton tvrdí, že tvrzení společnosti ohledně Anonymního režimu jsou „nepravdivá, klamavá a zavádějící“. Google je ze své strany důrazně vyvrací.
Zástupce společnosti Google říká: „Kontrola ochrany osobních údajů je již dlouho součástí našich služeb. A podporujeme naše týmy, aby neustále diskutovaly nebo zvažovaly nápady na jejich zlepšení.“ „Režim inkognito poskytuje uživatelům soukromé prohlížení a my jsme jasně uvedli, jak funguje a co dělá, na rozdíl od žalobců v tomto případě, kteří naše prohlášení záměrně překroutili,“ uvedla společnost Google.
Nenechte si ujít:
Podle soudních dokumentů společnost Google také tvrdí, že uživatelé dali svůj souhlas pokaždé, když službu používají. Navzdory skutečnosti, že Anonymní režim neposkytuje úplnou ochranu. Agentura Bloomberg objevila také soudní dokumenty, které ukazují, že s názorem Twohillové souhlasí i další zaměstnanci.
Dříve jeden z inženýrů prohlásil: „Musíme tomu přestat říkat „Anonymní“ a přestat používat ikonu Spy Guy.“ Podle inženýra veřejně dostupný výzkum ukazuje, že uživatelé si nebyli plně vědomi toho, jak funkce funguje. Pracovník tvrdil, že toto nenáročné maskování „přesně vyjadřuje úroveň soukromí, kterou Anonymní režim poskytuje“.
Pokud chcete mít při procházení webu plnou ochranu, použijte některou ze služeb VPN. VPN neboli virtuální privátní síť je nástroj, který mnoho lidí používá k přístupu k obsahu s geografickým omezením. Mohou tak doma snadněji sledovat své oblíbené pořady na Netflixu a Prime Video. Tento nástroj však může být v provozu i k bezpečnému procházení internetu. VPN to zaručuje tím, že zabezpečuje vaše data na svých serverech. Dříve, než se dostanou na navštívenou webovou stránku.
Typ vašeho zařízení, poloha a historie nebudou poskytovateli VPN ani navštíveným stránkám známy. Pokud používáte některou z nejprivátnějších sítí VPN, všechny mají přísnou strategii nezaznamenávání. I ve veřejných sítích Wi-Fi mohou sítě VPN pomoci udržet vaše osobní údaje v bezpečí. Umožní vám také důvěrnější přístup k citlivým stránkám. Její používání proto vřele doporučujeme.
Autor: Lukáš Drahozal
Zdroj: bloomberg.com