HONOR si maže konkurenci na chleba. Jeho rostoucí prodeje se vymykají všem tabulkám

HONOR
Model Magic5 Pro / Autor: Lukáš Drahozal

Globální finanční krize tvrdě zasáhla spotřebitele, oslabila poptávku a rok 2022 se stal nejhorším rokem pro dodávky chytrých telefonů od roku 2013, a to i s přihlédnutím k roku 2020, kdy došlo ke COVID krizi.

Pro většinu výrobců OEM chytrých telefonů nastaly těžké časy, ale dosavadní výsledky společnosti HONOR jsou pozoruhodné. Zatímco někteří musí pečlivě řídit zásoby tváří v tvář slabé spotřebitelské poptávce a zatímco většina ostatních čínských OEM výrobců mění strategii a méně agresivně realizuje své expanzivní plány kvůli nejistým podmínkám na trhu mimo svůj domácí trh, HONOR skutečně silně expanduje.

Na svých zahraničních trzích (tj. mimo Čínu) vzrostly dodávky společnosti HONOR v 1. čtvrtletí 2023 oproti 1. čtvrtletí 2022 téměř čtyřnásobně. Jediným dalším významným výrobcem OEM, který ve stejném období zaznamenal růst, byla společnost HMD, mnoho dalších zaznamenalo dvouciferný pokles.

Ano, růst společnosti HONOR vychází z mnohem menšího základu než u ostatních, protože se stala samostatnou značkou (oddělila se od Huawei) teprve v listopadu 2020, ale trajektorie růstu – zejména na klesajícím trhu, je pozitivní.

Jaké jsou tedy vyhlídky společnosti HONOR na růst, mohli bychom ji v roce 2024 vidět výše v žebříčku top 10 mimo Čínu?

Regionální expanze je v plném proudu

Co se týče klíčových zahraničních trhů společnosti HONOR, zaznamenala společnost HONOR v uplynulém roce impozantní růst ve třech regionech, konkrétně v Evropě, na Blízkém východě a v Africe a v Latinské Americe – kde se její dodávky zvýšily více než pětkrát, šestkrát a osmkrát.

HONOR
Zdroj: Counterpoint Research

Evropa

Po osamostatnění v listopadu 2020 trvalo trochu déle, než se HONOR v Evropě rozběhl. Po období přeskupování se HONOR vrátil na začátku roku 2022 a navázal partnerství s mnoha významnými prodejci a některými z největších operátorů v regionu (včetně Three UK, Orange a SFR France a Wind Tre Italy). Operátoři jsou pro budoucí vyhlídky na růst zásadní, protože jejich prodejní kanály se v prvním čtvrtletí roku 2023 podílely na prodeji chytrých telefonů v regionu přibližně 40 % (a v západní Evropě přibližně 55 %).

Společnost HONOR nyní v Evropě uplatňuje tříúrovňovou strategii:

  • Vlajkové smartphony Magic, počínaje modelem Magic4 Pro, založily prémiové značky HONOR a vedly si dobře ve Francii, Německu a Velké Británii.
  • Modely střední třídy HONOR 50 a 50 Lite byly v 1. čtvrtletí 2022 hlavními prodejci společnosti, které nahradil model HONOR 70, jenž byl v 1. čtvrtletí 2023 hlavním tahounem objemu prodeje společnosti HONOR v Evropě.
  • Levná řada X si vedla dobře na trzích, které jsou cenově náročnější, například v Itálii a východní Evropě.

Tato kompletní nabídka portfolia pomohla společnosti v Evropě rychle růst. Společnost HONOR doufá, že si tuto dynamiku udrží díky dobře hodnocenému modelu Magic5 Pro (uveden na trh ve 2. čtvrtletí 2023) a modelu Magic Vs (skládacímu modelu HONOR uvedenému na evropský trh).

Latinská Amerika

Nejrychleji rostoucím zámořským regionem společnosti HONOR je Latinská Amerika, kde dodávky meziročně vzrostly téměř osminásobně a oproti předchozímu čtvrtletí se více než ztrojnásobily. Podíl společnosti HONOR roste ve většině zemí tohoto regionu. Do první pětky se dostala v Kolumbii a Peru (kde má dvouciferný podíl) a úspěch zaznamenává také v Panamě a Guatemale.

MEA

Společnost HONOR označila za klíčový růstový trh MEA, zejména region Blízkého východu, který se zatím velmi dobře vyrovnává s makroekonomickými vlivy a je jedním z mála rostoucích trhů na světě. Na některých klíčových trzích, jako jsou SAE, Saúdská Arábie a Irák, se dostala do první pětky.

HONOR
Zdroj: Svět Huawei

HONOR přináší na světové trhy nové vlajkové lodě

Expanze společnosti do zámoří je v plném proudu. Magic5 Pro je dosud nejambicióznější vlajkovou lodí společnosti HONOR, která se setkává s pozitivním přijetím na různých recenzních webech a při svém prvním vydání se umístila na předních místech v hodnocení fotoaparátů společnosti DXOMARK.

Cena začínající na 1 200 dolarech je vyšší a řadí toto zařízení do stejné cenové kategorie jako Samsung Galaxy S23 Ultra. To může způsobit problémy na trzích, kde spotřebitelé dávají přednost cenově dostupnějším zařízením. Má však příležitost získat podíl na prémiovějších trzích, jako je Velká Británie, Francie, Německo a Spojené arabské emiráty, kde jsou smartphony vyšší třídy relativně oblíbenější.

Chytrý telefon Honor

Magic Vs je mezitím druhým skládacím smartphonem čínské společnosti a prvním, který byl uveden na trh mimo Čínu. Společnost proto doufá, že se sveze na vlně růstu skládacích smartphonů, kterou odstartovaly smartphony Fold a Flip společnosti Samsung a novější nabídky, jako je OPPO Find N2 Flip a připravovaný Google Pixel Fold.

Ačkoli je trh se skládacími zařízeními stále malý, jeho růst je světlým bodem v odvětví. Očekáváme, že celosvětové dodávky skládacích smartphonů porostou v příštích pěti letech tempem necelých 50 % ročně a do roku 2027 překročí 90 milionů, tedy 6 % všech smartphonů. Přibližně tři čtvrtiny z toho budou mimo Čínu a společnost HONOR sází na to, že se díky Magic Vs stane klíčovým vyzyvatelem společnosti Samsung v oblasti skládacích zařízení.

Vyhlídky do budoucna

Rozvoj portfoliového přístupu

Jak bylo uvedeno výše, společnost používá na trhu chytrých telefonů portfoliový přístup založený na třech oblastech, které pokrývají cenová pásma. V klíčových vlajkových segmentech se výkonnost produktů společnosti HONOR blíží výkonnosti lídrů na trhu. A její vlajkové produkty fungují jako hrdinové, kteří pomáhají budovat dynamiku značky, jež se přenáší na její produkty střední a nižší třídy.

Společnost HONOR také postupně doplňuje své portfolio o ekosystém partnerských produktů včetně nositelných zařízení, tabletů, počítačů a dalších, což podpoří úsilí o budování povědomí o značce.

 Co tedy můžeme očekávat?

Očekává se, že společnost HONOR bude postupně posilovat svou pozici na zahraničním trhu a získávat podíl od soupeřů, protože dosáhne rostoucí distribuce napříč operátorskými i maloobchodními kanály, rozšíří své produktové portfolio a její značka získá povědomí.

Neočekáváme explozivní růst, spíše stabilní nárůst síly, na které může společnost stavět. A dále očekáváme, že k tomu dojde v některých klíčových zemích, jako je Velká Británie, Francie a Německo, v zemích Latinské Ameriky včetně Mexika, Kolumbie a Peru, a ve vybraných zemích Středního východu a severní Afriky.

Tato prognóza je vzhledem k současnému postavení a strategii společnosti nejpravděpodobnějším výsledkem, ale není předem daná. Společnost HONOR ji může narušit a pravděpodobně ji také naruší svými vlastními kroky.

Autor: Lukáš Drahozal

Zdroj: gizchina.com, technewscentury.co.uk

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hodnocení: 3

Zatím nehodnoceno.

Štítky:, , ,
4 komentářů

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *