Huawei P50 Pro: Návrat krále s hořkosladkou příchutí

Huawei P50 Pro / Zdroj fotografie: Svět Huawei

Věřím, že na tento den čekalo mnoho našich čtenářů. Nejnovější a zároveň nejočekávanější série P50 vstupuje do našich končin, a my vám exkluzivně přinášíme recenzi z našeho testování. I když se může zdát, že se jedná o nováčka mezi smartphony, tak ve skutečnosti je tento smartphone na čínském trhu dostupný už téměř půl roku, a až nyní přichází do Evropy. To je také jeden z hlavních faktorů, proč to nebude mít na místním trhu vůbec jednoduché.

Sám jsem velkým fanouškem této fotografické série. Přeci jenom pokud chcete kvalitní fotoaparát ve smartphonu, tak zaplujete mezi tyto modely s označením „P“. Na druhou stranu poslední vlajkové kousky od Huawei, které jsme na našem trhu mohli vidět byla P40 Pro, ta přišla v dubnu 2020 a model Mate 40 Pro, který k nám dorazil v říjnu 2020. Jsou to tedy téměř dva roky, kdy k nám žádný vlajkový model nedorazil. Mezitím konkurence udělala velké skoky v oblasti vývoje a pokroku, proto se ptáme, bude série P50 na konkurenci stačit?

Jak už bývá zvykem, tak se hned na začátku podíváme na běžné tabulkové hodnoty, ať víte, jakou výbavu tento smartphone dostal.


Huawei P50 Pro – Specifikace

Rozměry: výška 158,8 mm, šířka 72,8 mm, hloubka 8,5 mm (hmotnost 195 g)

Displej: 6,6 palců velký OLED panel s obnovovací frekvencí 120 Hz, rozlišením 2700 x 1228 pixelů a 300 Hz vzorkovací frekvencí dotyku, 1,07 miliardy barev a 450 ppi

Procesor: Snapdragon 888 4G (Octa-core, 1 x Cortex-X1@2,84 GHz + 3 x Cortex-A78@2,42 GHz + 4 x Cortex-A55@1,8 GHz)

Operační systém: EMUI 12, který je postaven na Androidu 10

Paměť: 8GB RAM + 256GB interní paměti

Fotoaparát:

Zadní kamera:

 50 MP True-Chroma fotoaparát (barevný, clona f/1.8, OIS)

40 MP True-Chroma fotoaparát (mono, clona f/1.6)

13 MP ultra širokoúhlý fotoaparát (clona f/2.2)

64 MP fotoaparát se superzoomem (clona f/3.5, OIS), podpora automatického zaostřování

Přední kamera:

13 MP selfie fotoaparát (širokoúhlý, f/2.4, automatické zaostřování)

Baterie: 4360 mAh s podporou drátového nabíjení 66W a bezdrátového nabíjení 50W

NFC: Režim Čtení-Psaní, režim Peer to Peer, Card Emulation režim (platba SIM kartou nebo HCE) je plně podporována


Obsah balení:

Tuhle část vezmeme skutečně rychle, tady se Huawei drží zajetého standardu. Jsem rád, že Huawei nepodlehl módní vlně, a i u tohoto modelu najdeme v balení nabíječku. A ne ledajakou, Huawei do balení přidává svoji SuperCharge s výkonem 66W. Dále v krabičce najdeme napájecí kabel s USB-A/USB-C a jehlu pro vyndávání šuplíku na sim kartu. U testovaného modelu bylo v balení i průhledné pouzdro, ale nevíme jistě, zda ho najdeme i v klasické prodejní verzi.

Vzhled a zpracování:

Už z prvních fotek je zřejmé, že Huawei přesedlal na novou designovou vlnu. Konkrétně se zcela změnil vzhled fotomodulu, a zároveň zmizel proklínaný průstřel ve tvaru pilulky. Mimo jiné ten průstřel ve tvaru pilulky mi tu vážně chybí, byl to takový poznávací znak, který jasně všem ukázal, že máte Huawei. Nyní nám model P50 Pro nabídne jeden kulatý průstřel uprostřed v horní části obrazovky, který mi přijde velmi nudný už jenom proto, že to má takhle každý druhý smartphone na dnešním trhu. Přeci jenom, každému se líbí něco jiného.

Dále se velká změna odehrála u zadního modulu fotoaparátů. Předchozí model P40 přišel s obdélníkovým typem modulu, kterým se dále inspiroval například model P Smart 2021. V současnosti jsou fotoaparáty uložené v oválném modulu, který je rozdělen do dvou samostatných kruhů. Na první pohled je tohle rozložení skutečně impozantní, a Huawei přinesl do tohoto segmentu opět něco nového, stejně jako tomu bylo například u modelu Mate 30 Pro, kde byl extravagantní kruhový fotomodul.  

Pokud pomineme tyto dvě klíčové novinky, které jsem popsal o odstavec výše, tak zbytek telefonu už má jasný rukopis společnosti Huawei. Tedy perfektně zahnutý displej přes okraje do stran, a to samé platí i na zádech. Někteří uživatelé tento displej zatracují, protože mají strach z náhodných dotyků a přehmatů. Ovšem během používání zjistíte, že Huawei má software opravdu vychytaný, a ten eliminuje případné náhodné doteky.

Novou „Pé padesátku“ jsme obdrželi v barvě Cocoa Gold, ano zní to skutečně vznešeně. Ale pokud budu upřímný, tak ten odstín „zlaté“ je velmi slabý. Spíše to působí lehce do stříbrna, a zlatý nádech se objeví jen zřídka pod určitým úhlem. Na druhou stranu jako muže mě tento fakt nechává klidným, ale věřím tomu, že by toto zjištění mohlo podráždit některé ženy, které si potrpí spíše na vzhled a barvu.

Samotné zpracování smartphonu působí opravdu prémiově, a telefon působí robustním dojmem při každém doteku. Je vidět, že si dal Huawei při výrobě konstrukce skutečně záležet, a na daných materiálech nešetřil. Na první pohled si budete jistí, že držíte prémiový produkt, který po stránce designu budete milovat.

Displej:

Jak můžeme být z vlajkových modelů společnosti Huawei zvyklí, tak displej vám nabídne skvělé pozorovací úhly, skvělou čitelnost na slunci a také ideální podání barev. Huawei se umí svým zákazníkům trefit do vkusu, takže barvy nejsou ani moc studené, ale zase ani moc přepálené. Samozřejmě si je v nastavení můžete ještě dále upravit a nakonfigurovat podle sebe.

Displej, který Huawei u toho modelu použil spoléhá na OLED technologii a na 120Hz obnovovací frekvenci. Nebudeme lhát, kvalitní OLED panel a takto vysoká obnovovací frekvence je neuvěřitelnou pastvou pro naše oči. Velikost displeje je už dneska běžných 6,6 palce a při práci jednou rukou už to může být problém.

Takto velký panel vám nabídne rozlišení 2 700 x 1 228 pixelů, ppi 450 a vzorkovací frekvencí dotyku 300 Hz. Například při hraní her je tato kombinace naprosto vynikající, každý dotek je ihned zaznamenán, a okamžitě přenesen do hry.

Huawei P50 Pro / Zdroj fotografie: Svět Huawei

Zvuk:

V této kategorii je vidět hlavní pokrok v celé sérii P50. Pokud máte zkušenosti se smartphony Huawei, tak víte, že audio nebylo nikdy moc silnou stránkou těchto zařízení. Velký pokrok ohledně zvukové projevu přinesl až model Huawei Mate 40 Pro, tam to bylo skutečně famózní. Například u P30 Pro mě ten jeden mono reproduktor vytáčel do běla. To samé se později dělo i u modelu P40 Pro, který také žádnou inovaci v tomto směru nepřinesl. Až nynější generace nám ukazuje, že Huawei to skutečně umí.

Stejně jako u modelu Mate 40 Pro, tak i tady najdeme kvalitní řešení stereo reproduktoru. Většina konkurenčních značek má jeden hlavní reproduktor na spodní straně smartphonu a druhý stereo vyřeší tím, že zvuk jde z reproduktoru určeného pro telefonní hovory. Není to moc kvalitní, ale svůj účel to splní. Huawei to tady vyřešil skutečně bravurně, místo aby pouštěl zvuk z telefonního reproduktoru také, tak přidal do horní části telefonu druhý plnohodnotný reproduktor.  

Proto věřte tomu, že až zvukový projev nové P50 Pro uslyšíte, tak budete nadšeni. Hudba je skutečně čistá a vyvážená, ale navnadí vás už skutečně dost vybarvené basy, které nejsou u mobilních telefonů zcela běžné. S klidem říkám, že se tento model zvukově vyrovná bráškovi Mate 40 Pro.


Nenechte si také ujít:


Baterie:

Baterie nám u tohoto modelu povyrostla pouze minimálně. Předchozí generace P40 Pro nabízela baterii o kapacitě 4 200 mAh, a současná P50 Pro vám nabídne kapacitu 4 360 mAh. Samozřejmě jistý posun to je, když navíc přidáme 66W nabíjení, tak je tato kombinace řekněme ideální.

Na druhou stranu nebudu lhát, měl jsem docela strach ohledně výdrže na jedno nabití. Přeci jenom tady máme procesor Snapdragon, který nejspíše nebude mít tak dobrou optimalizaci jako Kirin, a obří 6,6 palců velký displej se 120 Hz se na baterii taky jistě podepíše.

Během několika dní testování se naštěstí ukázalo, že jsem se bál zbytečně. S telefonem jsem neměl problém se většinou dostat na výdrž na den a půl. Každý den několik desítek minut hovorů, další stovky sms a zpráv přes různé aplikace Messenger, Whatsapp. Dále několik hodin na sociálních sítích jako FB a Instagram a do toho nějaké to focení. Proto můžu s klidem říci, že jsem měl telefon stále přilepený k ruce, a baterka mi vždy s přehledem vydržela.

Jak už jsem psal výše, tak telefon je vybaven 66W rychlím nabíjením, které potěší nejednoho zákazníka. Pokud přeci jenom radši využíváte bezdrátové nabíjení, tak ani v tom případě Huawei neotálel. Stejně jako u modelu Mate 40 Pro tady najdeme 50W bezdrátové nabíjení.

Výkon:

Americké restrikce zasáhly Huawei přímo do srdce, když jim ta nesmyslná omezení znemožnila nechávat si vyrábět vlastní procesory. Ať se to někomu líbí nebo ne, tak procesory Kirin patřily k absolutní špičce. Nyní se Huawei musí spokojit s procesory od amerického Qualcommu, které vydává pod značkou Snapdragon. V současnosti to není žádná výhra, ale jinou možnost Huawei nyní nemá.

Aby toho nebylo málo, tak jsou tyto procesory navrženy speciálně pro Huawei, a tudíž tedy neobsahují 5G technologie. Uživatelé se tedy musí spokojit s klasickým 4G připojením. Můžete samozřejmě namítnout, že v současnosti není 5G ještě tolik rozšířené, aby mi to muselo vadit. Jenže já si takovýto telefon kupuji na delší dobu, a proto mi tohle omezení vadí. Skutečně nebude 5G tolik rozšířené i za 3 roky? V tom vidím jeden velký kámen úrazu pro většinu zákazníků.

Skutečně mě osobně nástup procesorů od Qualcommu do této série mrzí. Jak už jsem uváděl v několika článcích dříve, tak se mi jedná spíše o bezpečnost. Už několikrát bylo totiž prokázáno, že procesory Snapdragon měly „zadní vrátka“ pro vzdálený přístup. I když se společnost vždy omluvila, že se jednalo o výrobní chybu, a časem vydala různé záplaty. Tak na samotné důvěře společnosti to moc nepřidá.

Ohledně samotného výkonu tady nemáte šanci narazit na nějaké výkonnostní limity. Procesor šlape jak hodinky, a je skutečně k neutahání. Jeho sestava je velmi prostá najdeme v něm 1 x Cortex-X1@2,84 GHz + 3 x Cortex-A78@2,42 GHz + 4 x Cortex-A55@1,8 GHz. K tomu všemu mu asistuje grafický čip Adreno 660. K tomu všemu přidejte 8GB RAM a máte smartphone, který vám dokáže stříhat 4K videa a hrát nejnáročnější nové hry.

Poslední a asi i největší problém vidím ve stáří samotného procesoru. Jak jsem už na začátku psal, tak P50 Pro měla premiéru zhruba před půl rokem v domovské Číně. A do Evropy přichází zrovna v době, kdy tu za pár týdnů budeme mít první smartphony s nejnovější generací Snapdragonu, konkrétně s modelem Snapdragon 8 gen1. To bude také další faktor, který budou zákazníci posuzovat.


Nenechte si také ujít:


Fotoaparát:

Tady Huawei opět dokazuje, že v tomto odvětví je skutečně králem. Série P byla vždy zaměřena na fotoaparáty, a u tohoto modelu tomu není jinak. Něž si ukážeme nějaké snímky, tak se podíváme na konkrétní specifikace fotoaparátu. Hlavní fotoaparát je 50MPx True-Chroma fotoaparát (barevný, clona f/1.8, OIS), druhý hlavní je 40MPx True-Chroma fotoaparát (mono, clona f/1.6), dále následuje 13MPx ultra širokoúhlý fotoaparát (clona f/2.2) a jako poslední tu dominuje 64MPx fotoaparát se superzoomem (clona f/3.5, OIS) a podporou automatického zaostřování.

Jak už jsem říkal několikrát dříve v předchozích testech, tak se mi zdá, že všechny modely Huawei / Honor mají „vlastní“ podání barev. Když jsem vyfotil stejný snímek například na iPhone, Samsung nebo Xiaomi. Tak Huawei měl takové „bledější“ barvy oproti konkurenčním přístrojům. Bylo takovým nepsaným pravidlem, že u konkurence jste mnohdy našli větší saturaci barev. Ale to tady už neplatí, Huawei zapracoval na novém čipu, a snímku jsou skutečně na barvy velmi bohaté.

Dále musím také zmínit novou technologii zvanou HUAWEI XD Optik, která umožňuje fotografování s lepší ostrostí, zatímco vylepšený obrazový engine HUAWEI XD Fusion Pro, ten pomáhá reprodukovat komplexní detaily obrazu za různých světelných podmínek. Když jsem výsledné fotografie nahrával na web, tak mě zarazila velikost samotných snímků. Je to asi první smartphone, kde jsem měl snímky o velikosti 13 MB a větší.

Nebudu lhát, a na rovinu říkám, že zoom u tohoto smartphonu je skutečně fascinující. Pokud máte ideální světelné podmínky, tak s tímhle telefonem a jeho senzorem dokážete neskutečné zázraky. Většinu fotek jsem pro vás nafotil přes zoom, abyste si mohli udělat vlastní obrázek. Vždy u konkrétní fotky naleznete informace o tom, kolikrát to bylo přiblíženo.

Software:

Ano, ano, ano. Ani v tomto modelu nenajdete ty proslulé Google služby. Stále aktuální obchodní válka mezi USA a Čínou je v plném proudu a Huawei je stále jejím rukojmím, která na to doplácí nejvíce. Situace je taková, že drtivá většina zákazníků se boji nakupovat smartphony Huawei, protože nevědí, jak bez Google služeb fungovat.

Nejnovější model P50 Pro běží na novém EMUI 12, které má základ na Androidu 10, ale i tak Vám nabídne řadu nových zajímavých funkcí. Už nyní je tedy jasné, že představení nového systému HarmonyOS se opět nekoná. Běžný uživatel to nepozná, protože všechny vychytávky, které známe ze systému HarmonyOS totiž nalezneme i v EMUI 12. Je to taková evropská verze systému HarmonyOS.

Myslím si, že Huawei se rozhodl pro EMUI 12 postaveném na Androidu z jednoho prostého důvodu. A tou je konkrétně změna pro běžné uživatele. Už nyní Huawei bojuje o zákazníky z důvodu nedostupnosti Google služeb, a teď kdyby se do toho přidal nový systém HarmonyOS, tak to by mohla být poslední kapka. Většina dnešních zákazníků nechce zkoušet nic nového, chce své zaběhnuté zvyky mít i na svém novém telefonu, který zrovna vyndaly z krabičky.

Huawei P50 Pro / Zdroj fotografie: Svět Huawei

Aplikace:

Stále narážím na názor, že nové smartphony bez Google služeb nemají základní aplikace jako Facebook, Messenger, Instagram, WhatsApp, Twitter, Netflix, atd… Tyto aplikace tam samozřejmě jsou a fungují naprosto stejně, jako když máte Huawei se službami Google. Jediný rozdíl je ten, že ty aplikace stáhnete z AppGallery, Petal Search nebo Aurora Store.  

Pokud jde o Google aplikace, tak Vám například nebude fungovat klasické YouTube, ale na to existuje aplikace YouTube Vanced. Ta vám nabídne ty samé možnosti, navíc je zcela bez reklam a může vám běžet i na pozadí. Nepůjde Vám samostatná aplikace Gmail, ale do Gmailu se můžete přihlásit například přes aplikaci Email, kterou máte předinstalovanou v mobilu. Například aplikace Google Maps vám bude fungovat normálně, akorát se nebudete moci přihlásit do svého Google účtu a takhle bych mohl ještě samozřejmě pokračovat. Navíc Huawei nabízí k těmto mapám alternativu pomocí svojí vlastní aplikace Petal Maps.

Já tady nebudu říkat, že bez Google služeb se dá normálně žít a ani to nepoznáte. Nemůžu to říct, protože to není pravda. Pokud máte všechno nastavené přes Google, tak to pro vás bude velký problém. Myslím tím například Google drive, YouTube Premium, Google kalendář, Google Fotky, tak to bude pro vás citelná rána a věřím, že takové užívání telefonu bude pro vás velmi nepohodlné.

Pokud vám můžu doporučit jednu věc, tak to je, abyste zašli do vašeho nejbližšího prodejního místa, kde si nové modely bez Google služeb budete moci prohlédnout a případně i vyzkoušet. A věřím tomu, že Vám tam proškolený pracovník určitě rád ukáže, jak to s tím Googlem skutečně je. 

Závěr:

Na odhalení tohoto smartphonu jsem čekal jako malé dítko. Byl jsem neskutečně natěšený, až se mi dostane do rukou, a já ho budu moci testovat. Ale s tím, jak se oddaloval jeho příchod na evropskou scénu, tak jsem byl čím dále více skeptický. Co si budeme povídat, technologie v mobilním odvětví doslova postupující mílovými kroky, takže to, co se nám zdálo včera nemožné, už je dneska zcela běžné.

Narážím tím třeba na procesor, který už má v dnešní době svého generačního nástupce. A nám se teprve dostane do rukou jako vlajkový model. Další strašák, který na nás číhá je konektivita 5G. Každému to vadit nemusí, proto to beru jenom jako takovou malou připomínku. Na druhou stranu tohle jsou dvě klíčové vlastnosti, které dokáží odradit mnoho zájemců.

Model Huawei P50 Pro přijde na náš trh s prodejní cenou, která útočí na hranici 30 tisíc korun. Konkrétně se jedná o částku 29999 Kč, a přeci jenom člověk za tyto peníze očekává nejnovější technologie na trhu. Huawei vám nabídne nejlepší fotografický zážitek, který můžete se smartphonem zažít. V tom ostatním malinko pokulhává.

Zatím víme, že pokud si telefon zakoupíte na oficiálních stránkách výrobce, tak k němu dostanete zdarma sluchátka Huawei Freebuds Pro v hodnotě 3499 Kč. To je zajímavá nabídka, a věřím, že to mnohé zákazníky přitáhne.

Jak už jsem psal v nadpisu článku. Huawei nám představil novou generaci P50, ale vzhledem k vývoji situace ohledně amerického embarga na dodávky komponent. Má tato série skutečně hořkosladkou příchuť, která jí ubírá na atraktivitě. Věřím tomu, že si tato série své oblíbence najde. Telefon je to skutečně skvělý, nabídne uživatelům mnoho příjemných funkcí, zajímavé vychytávky a úžasné fotografie. Ale mám strach, aby tento smartphone nebyl v oblibě jen u krajních fanoušků společnosti Huawei.

Autor: Lukáš Drahozal

Zdroj: Svět Huawei

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hodnocení: 0

Zatím nehodnoceno.

6 komentářů

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *