Huawei už v září uvede HarmonyOS nezávislý na Androidu

HarmonyOS
Zdroj: Svět Huawei

Huawei pracuje konstantně na svém operačním systému HarmonyOS už od roku 2019, protože v tom roce na něj Spojené státy uvalily nemilosrdné sankce. Mezi ty patřilo a vlastně dodnes patří zákaz používání Google služeb, a tak bylo pro společnost zbytečné dále pracovat na Androidu. Na globálním trhu sice čínský gigant ještě ponechává EMUI, ale v Číně už se jede čistě jenom Harmony.

V červnu očekáváme pravidelnou vývojářskou konferenci společnosti, na které by mohlo dojít ke spuštění beta verze HarmonyOS NEXT, což bude významný milník. Oficiální podrobnosti k celé akci zatím nemáme, ale nedávný únik naznačuje zavedení nové verze operačního systému na širokou škálu zařízení. Spolehlivý leaker, Digital Chat Station, ve svém úniku uvedl, že HarmonyOS NEXT bude kompatibilní zpočátku s vlajkovými loděmi, skládacími vlajkovými loděmi, telefony střední třídy, tablety a chytrými hodinkami.

Jako první HarmonyOS NEXT pravděpodobně získá nadcházející vlajková řada Huawei Mate 70, která by mohla přijít i s novým čipem. Na základě úniků můžeme očekávat, že bude uvedena v září tak, aby konkurovala Applu.

Po technické stránce se Huawei v podstatě loučí s Androidem, protože se zbavuje tradičního Android Open Source (AOSP) a zcela se začíná spoléhat na vlastní jádro Hongmeng. A právě kvůli tomu musí Huawei přijít s aplikacemi, které budou už jenom čistě určeny pro jeho vlastní operační systém. A překvapivě se to daří, protože čínský gigant přesvědčil už mnoho institucí k vývinu aplikací pro jeho systém.

HarmonyOS už má tisíce aplikací

Společnost oznámila, že pro nový operační systém bylo vyvinuto už přes 4000 nativních aplikací, a to ani zdaleka není konečné číslo. Mezi tyto aplikace patří hry, finance apod. Oficiálním cílem Huawei je mít do konce tohoto roku k dispozici ve svém obchodě 5000 aplikací. Dlouhodobá vize pak počítá s přibližně 500 000 aplikacemi. Z tak velké číslovky je víc než jasné, že se tyto aplikace budou týkat i globálního trhu, na který bude HarmonyOS snad v budoucnu expandovat.

Autor: Adam Vilkus

Zdroj: gizmochina.com, gadgets360.com

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hodnocení: 1

Zatím nehodnoceno.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *