Huawei Watch 3 Pro: Trefa do černého nebo krok vedle?

Je to pouze pár dní, co jsem tady měl na testování nejnovější generaci hodinek Huawei Watch 3. Přiznám se, že mi docela sedly, i když tam stále nalezneme několik klíčových omezení. Pokud vás zajímá recenze na základní model Watch 3 a mnohem více, tak ji najdete pod odkazem ZDE. Ale nyní zpět k tématu. Po otestování základního modelu mi na stole přistála verze Pro, a musím uznat, že ta je skutečně pro fajnšmekry. Designově to jsou opravdu krásné hodinky, ale to už nyní předbíhám, a více si povíme v samotné recenzi.

Zdroj: Svět Huawei

Jak už bývá na našem webu zvykem, tak jako první si projdeme klíčové specifikace.    


Huawei Watch 3 Pro – Specifikace

Rozměry a hmotnost: 48 mm x 49,6 mm x 14 mm. 63 g bez řemínku

Displej: 1,43 palce, AMOLED s rozlišením 466 x 466 pixelů při PPI 326

Konektivita: WLAN (2,4GHz), GPS, NFC, Bluetooth (BT5.2 a BR + BLE)

Senzory:

  • Senzor zrychlení
  • Gyroskop
  • Geomagnetický senzor
  • Optický snímač srdeční frekvence
  • Senzor okolního světla
  • Barometr
  • Teplotní senzor

Interní paměť: 16 GB ROM / 2 GB RAM

Systémové požadavky: Android 6.0 nebo novější, iOS 9.0 nebo novější


Obsah balení:

Tady jak bývá zvykem se Huawei drží svých pravidel. V krabičce najdeme skutečně to nejnutnější k provozu hodinek, ale zároveň i to nejpotřebnější. Když tu krabičku otevřete, tak vás ihned oslní nová verze Pro, která je skutečně fascinující. U hodinek v krabičce najdeme také manuál a důležité tištěné informace.

Klasickou součástí i tohoto balení je nabíjecí kabel. Najdeme zde kabel typu USB-A a na konci bezdrátovou nabíjecí plošku, která se magneticky uchytí na spodní část hodinek. Případný adaptér tu opět nehledejte, buď vám na nabíjení postačí kabel připojit klasicky přes USB k PC nebo ho můžete připojit na adaptér od vašeho smartphonu.

Vzhled a zpracování:

Je pravda, že letošní série Watch 3 se mi skutečně líbí, a je jedno, zda se jedná o klasický model nebo nynější model Pro. Hodinky to jsou skutečně krásné a vyladěné do každého detailu. U modelu Watch 3 Pro hraje na strunu v první řadě elegance a smysl pro detail. Nebál bych se říci, že se vám tyto hodinky budou skvěle hodit k vašemu obleku.

Z mého pohledu se tady Huawei opět trefil do černého. Pokud se na hodinky totiž podíváte, tak vás jako první uhrane celistvá plocha obřího displeje. Nenajdete zde žádné vystouplé okraje, výraznou lunetu nebo displej zahnutý přes okraj. Jednoduše čistá a rovná plocha, která je pastvou pro vaše oči. Klasickou otočnou lunetu tady naštěstí nenajdete. Stejný luxusní dojem jsem měl i z modelu Huawei Watch GT2 Pro, který byl v naší redakci také na testování.

Díky safírovému sklíčku a tělu z titanu nemusíte mít strach o nějaké oděrky, případně škrábance. Za to dám klidně ruku do ohně, protože jsem o tom sám několikrát přesvědčil při práci. Tělo působí opravdu robustně, pevně a celistvě. Díky těmto aspektům nám ovšem malinko narostla váha a velikost. A musím zdůraznit, že pokud máte malé ruce, tak na nich nové Watch 3 Pro budou vypadat spíše komicky než elegantně. Přeci jenom při rozměrech 48 mm x 49,6 mm x 14 mm a váhou kolem 63 g bez řemínku se hodinky celkem pronesou. Mně osobně větší rozměry a hmotnost nevadí, ale zřejmě to bude tím, že jsem před tím nosil klasické Watch 3. Proto ten velikostní skok nebyl takový. Například kolega v práci, který běžně nosí Honor Band 6 si je vyzkoušel a uznal, že jsou skutečně velké, a nejspíše by si na ně ani nezvykl.

I u těchto hodinek najdeme na boku jednu rolovací korunku a běžné fyzické tlačítko. Na korunku jsem si velmi rychle zvykl, a musím uznat, že ji Huawei skvěle zakomponoval při pohybu po menu hodinek. Korunka je příjemná změna, a doufám, že ji Huawei zachová i pro další modely.

Hodně lidí se mě ptalo na možnosti řemínků. Já jsem dostal na testování verzi s koženým řemínkem, který je neskutečně příjemný. Kůže je příjemná na dotek, nikde vás netlačí, a působí skutečně luxusním dojmem. Možná kdybych si mohl vybrat, tak si vyberu verzi s titanovým řemínkem, která mi přijde jen o malinko hezčí a praktičtější. Ale to je zřejmě věc vkusu.

Spodní část hodinek je samozřejmě opět z keramiky, jako tomu je i u klasického modelu Watch 3. U hodinek, kde je plastová spodní strana, se mi stávalo, že jsem měl po celém dni na ruce lehce začervenalou kůži. A bylo jedno, jestli byla zima nebo léto. Tento problém zmizel poté, co jsem začal používat hodinky, které mají keramickou spodní část.

Displej:

U tohoto modelu najdeme stejný displej, který nám nabídne i klasická verze Watch 3. Konkrétně se jedná o displej s velikostí 1,43 palce s technologií AMOLED. Samotné rozlišení pak je 466 x 466 pixelů při ideálních 326 PPI. Je pravda, že ohledně displeje nemůžu hodinkám nic vytknout, každý pohled na displej si budete skutečně vychutnávat. Bál jsem se, jaká bude čitelnost na silném slunečním světle z důvodu přítomnosti safírového sklíčka. Například u modelu Watch GT2 Pro se občas stávalo, že se displej na přímém slunci v odrazech lehce barvil do modra. To bylo právě způsobeno safírovým sklíčkem. Tento problém už u tohoto modelu nenajdeme. A hodinky vám nabídnou skvělou čitelnost i za jasného slunečního dne.

Jak už jsem psal výše, tak díky safírovému sklíčku nemusíte mít strach, že se vám na displeji začnou objevovat nějaké škrábance. Protože jsem člověk, který pracuje převážně manuálně, a není výjimkou, že sem tam hodinky dostanou nějakou větší ránu, případně se s nimi někde otřu. Tak v tomhle směru hodinky obstály na jedničku, a po několika dnech úmorného testování nemá displej, ani titanové pouzdro jediný škrábanec.

Díky pokročilému vývoji nejen po stránce hardwaru, ale i softwaru nám Huawei každým dnem nabízí nové a nové ciferníky. Nebojím se říci, že jich jsou na trhu už stovky, a každý si najde ten svůj oblíbený. Některé jsou zcela zdarma, za jiné se musí zaplatit. Ale nemusíte mít strach, jsou to většinou symbolické částky v pár korunách.

Zdroj: Svět Huawei

Systém a uživatelské prostředí:

I tady jako u klasické verze Watch 3 najdeme vlastní operační systém společnosti Huawei, HarmonyOS. Jsem rád, že Huawei vývoj vlastního systému dotáhl do takové fáze, že ho může bez problémů nabízet svým zákazníkům. Je pravda, že systém ještě není zcela dokonalý, ale věřím tomu, že budeme svědky toho, jak se bude postupně zdokonalovat. Huawei si na uživatelském zážitku velmi zakládá, proto se nebojím toho, že by něco zůstalo nedotažené.

Jsem rád, že systém je skutečně velmi jednoduchý a intuitivní. Po pár minutách si s hodinkami rozumíte, a víte, co kde přesně najdete. Je to také dáno tím, že se Huawei drží podobného vzhledového vzorce, který si nastavil v systému LiteOS na předchozích generacích hodinek. Takže věřím tomu, že při posunech v menu nebudete mít žádný problém.

Hodně lidí mi psalo, jak je to s novým docela ostře sledovaným menu. To je asi ta největší vizuální změna, kterou HarmonyOS nabízí. A konkrétně to, že se systémové ikony nezobrazují klasicky v žebříčku pod sebou, ale máte je vyskládané vedle sebe po celém displeji. Alespoň za mě klasické menu působí výrazně přehledněji, a na tento nový styl jsem si ani po několika dnech nezvykl. Na druhou stranu několik našich čtenářů nám psalo, že se jim tento nový styl zamlouvá a je to příjemná změna. Huawei naštěstí po této vizuální stránce myslí na oba tábory, takže si můžete v nastavení přepnout zpět na klasickou seznamovou nabídku položek.

Stejně jako u modelu Watch 3 zde najdeme funkce jako NFC a eSIM. Situace je bohužel taková, že na našem trhu tyto funkce prozatím ještě zcela naplno nevyužijeme. Například možnost placení pomocí NFC na hodinkách je v dnešní době celkem běžná, a přiznám se, že mi tato možnost chyběla. A umím si představit, že řada zákazníků se bude podle této základní funkce při koupi rozhodovat. Huawei naštěstí už dal najevo, že jedná o spolupráci s několika bankami na možnosti zavedení možnosti Huawei Pay do našich končin. 

Další zajímavá funkce, která je velmi lákavá, je plnohodnotná podpora eSIM. Tato funkce je užitečná, ale na našem trhu funguje pouze z části. Samozřejmě, nic vám nebrání registrovat novou eSIM, a udělat si z hodinek nezávislé zařízení. Ale bohužel, na našem trhu operátoři nenabízejí duální SIM + eSIM. Takže neexistuje možnost tyto dvě zařízení přihlásit do sítě současně. Pokud tedy budete chtít vyrazit na kolo, a spoléhat se pouze na hodinky, tak smartphone musíte nechat vypnutý doma. Případně si pořídit do hodinek eSIM s vlastním číslem, a tím je zcela osamostatnit.

I u těchto hodinek jsem si oblíbil možnost telefonování. Díky tomu, že hodinky mají kvalitní mikrofon a reproduktor, tak je tato možnost k nezaplacení. Tuto funkci jsem si zamiloval při jízdě v autě nebo při práci u počítače. Kvalita zvuku je opravdu skvělá, a to samé platí i na druhé straně hovoru. Denně jsem prováděl několik hovorů, a nikdo nepoznal, že telefonuji z hodinek. Jedním z hlavních důvodů, který mě „nutil“ používat hodinky k telefonování je fakt, že už tady máme konečně svůj kompletní telefonní seznam. Všechny své kontakty máte na zápěstí a pouhým kliknutím můžete okamžitě volat. Tohle mi u předchozích generací skutečně chybělo. A jsem rád, že Huawei na tomto zapracoval.

A teď trocha kritiky, která bude zaměřena na praktičnost samotného systému. Přiznám se, že jestli mi něco na těchto hodinkách vadí, tak je to nemožnost odpovídat na příchozí zprávy. Je jedno jestli jde o zprávy z Messengeru, WhatsAppu nebo běžné SMS. Prostě neodpovíte, není tady možnost si ani dopředu nastavit nějaké předvolené odpovědi. Takže i když budete chtít napsat pouhé „ok“, tak stejně musíte telefon vytáhnout z kapsy. Věřím tomu, že se to v následujících měsících změní. Protože už nyní je v hodinkách integrovaná klávesnice, když například zadáváte heslo na WiFi síť. Tak pevně doufám v to, že brzy pomocí aktualizací přijde i možnost odpovídat na příchozí zprávy.

Dále mě mrzí prozatím nepřítomnost některých klíčových aplikací. Ano, v hodinkách už najdeme obchod AppGallery, ale ten zatím obsahuje něco kolem 20 aplikací, které jsou nám Evropanům téměř k ničemu. Je pravda, že Huawei na rozšíření pomalinku pracuje, tak budeme doufat, že se nabídka brzy zlepší. Nejvíc mi asi chyběla aplikace Spotify. Případně emailový klient, kdy pouhým jedním kliknutím zkontroluji na zápěstí příchozí emaily.

Tyto nedokonalosti jsou skutečně zásadní, a při cenovce hodinek, která překračuje hranici 10 tisíc korun, už je to vážně k zamyšlení. A pokud zvolíme verzi s titanovým řemínkem, tak se cena pohybuje okolo 16 tisíc korun. Tyto nedostatky jsem byl schopen tolerovat u modelu Watch GT2 Pro, který je nyní na trhu s cenou kolem 6 tisíc korun. Ale u Watch 3 Pro už s tím mám problém.

Sportovní aktivita a kontrola zdraví:

V této kategorii Huawei opět nezklamal, a s měřením si dává skutečně záležet. V oblasti snímání zdraví se nebojím napsat, že Huawei spadá do absolutní špičky na trhu. Je pravda, že za tu dobu, co provozuji tento web, tak mi prošlo rukama několik hodinek a náramků. A všechny se vyznačují velikou přesností. Ať už se jedná o sportovní analýzu, tak i o monitoring zdraví. Mnohdy až žasnu, jaké všechny informace dokáží hodinky během spánku vytáhnout. Kolikrát se v noci probudím, abych se jenom napil, a hned je v hodinkách záznam o probuzení, rovnou to následně ukáže, za jak dlouho jsem zase usnul. Přitom ani nevstanu z postele.

Hodinky se skutečně zajímají o váš zdravotní stav a měří několik vašich klíčových hodnot během dne zcela automaticky. Během dne vám hodinky sledují tepovou frekvenci, hladinu stresu, okysličení krve, a dokonce dokáží změřit teplotu vaší pokožky. Huawei v tomto směru skutečně exceluje a všechna měření vám nabídne jako vždy s vysokou přesností. Před testováním se mě několik našich čtenářů ptalo, jak to bude s měřením glukózy u těchto hodinek. Model Watch 3 Pro tuto funkci skutečně mají, ale prozatím je podporovaná pouze v domovské Číně.

Pokud jste vášnivý milovník sportu, tak si u Watch 3 Pro přijdete na své. Hodinky podporují více jak 100 sportovních režimů, včetně 17 profesionálních a zároveň nabízejí i běžecké kurzy. Během sportování vám hodinky zaznamenávají i nadmořskou výšku, takže poté můžete sledovat převýšení, které jste zdolali během sportování. Vůbec poprvé u této generace najdeme teplotní čidlo na snímání teploty vaší pokožky.

Výdrž baterie:

Pokud jste měli předchozí generace, tak víte, že výdrž u dřívějších modelů byla s přehledem i 14 dní na jedno nabití. To celé bylo způsobeno malou energetickou náročností systému LiteOS. Nynější generace, která běží na systému HarmonyOS má výdrž kolem 4-5 dní. Konkrétně tento model Watch 3 Pro mi na jedno nabití vydržel 6 dní.

Hodinky jsem používal v „Chytrém režimu“. V tomto režimu Huawei uvádí výdrž kolem 5 dní. Samozřejmě je potřeba si uvědomit, že v tomto režimu jsou hodinky neustále v pohotovosti, a snímají vaše zdravotní a pohybové aktivity. Do toho přidejte občasné hovory, notifikace, rozsvěcení displeje při podívání se na čas. Proto nemohu ohledně výdrže nic vytknout. Ano, je slabší oproti předchozím generacím, ale stále je větší než například u konkurenčních výrobců.

Huawei dále nabízí režim „Ultra“, který prodlouží výdrž hodinek až na neuvěřitelných 21 dní. Samozřejmě se tím utlumí automatické funkce snímaní vašeho zdraví. Pokud se nerozhodnete je aktivovat sami.

Cena a dostupnost:

V současné době se hodinky Huawei Watch 3 Pro dají koupit ve dvou variantách. První varianta s koženým řemínkem vyjde na 10 999Kč. A druhá varianta s titanovým řemínkem má cenovku nastavenou na 15 999Kč. K obou verzím hodinek máte možnost získat nová sluchátka HUAWEI Freebuds 4i za pouhou 1Kč.

Zdroj: consumer.huawei.com
Všechny modely Watch 3 jsou testované na nejnovější verzi aplikace Huawei Zdraví

Finální hodnocení:

Pokud se budu soustředit čistě na design a uživatelské prostředí, tak jsem z hodinek nadšený. Skutečně krásný vzhled a využití prvotřídních materiálů je cítit na každém milimetru hodinek. Je to skutečně krásný kousek hardwaru, který se hodí na každodenní nošení, případně pouze jako doplněk k vašemu obleku.

Po stránce praktické, už z nich tak nadšený nejsem. Stále jsou tu klíčové nedostatky, které jsem shrnul o několik odstavců výše. Za sebe můžu říci, že pevně věřím tomu, že Huawei svůj systém HarmonyOS skutečně dopiluje, a brzy se můžeme těšit na plnohodnotné funkce. Pokud se podaří odstranit tyto nedostatky, tak jsem přesvědčen, že máme před sebou jedny z nejlepších smartwatch na trhu. Je ale zřejmé, že to bude ještě spousta práce.

Autor: Lukáš Drahozal

Zdroj: Svět Huawei

Průměrné hodnocení 4 / 5. Počet hodnocení: 1

Zatím nehodnoceno.

5 komentářů

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *