iPhone 15: Velký přehled o tom, co zatím víme o budoucích smartphonech

iPhone 15
Zdroj fotografie: Apple

V září 2023, tedy rok po vydání iPhonu 14, by měl být oficiálně představen iPhone 15 a všechny jeho varianty. Jaké úpravy budou v této řadě provedeny? Dočkáme se konečně nového vzhledu? Co bude přidáno do technických specifikací? Pomohou iPhonu 15 nové senzory fotoaparátu? A jaká bude cena iPhonu 15? Podíváme se na všechny podrobnosti o chystaných zařízeních Apple v tomto článku.

Představení iPhonů je každoroční událostí, která v kalendáři mobilních telefonů nesmí chybět. Vydání iPhonu vytváří základ pro to, co v následujících měsících nebo letech nabídne společnost Apple. Telefony Apple nejsou vždy špičkou v každé kategorii. Ne vždy používají nejnovější technologie. Vždy však určují trendy. Díky tomu, po této stránce americkou společnost kopírují některé konkurenční značky.

Dokonale to ukazují dva případy. Mnoho smartphonů si osvojilo výřez v displeji, když Apple uvedl na trh iPhone X. Představení iPhonu 7 Plus zvýšilo poptávku po duálních snímačích fotoaparátu. A jakmile Apple představil iPhone 12, četné výrobce to motivovalo k vydání zařízení s hranatější ergonomií (Oppo Reno 6, Vivo V23 atd.). Výjimkou nejsou ani iPhony 13 a 14, i když provedené změny jsou méně „viditelné“: satelitní připojení, režim filmového videa atd.

Přestože do vydání zbývají ještě dlouhé měsíce, smartphony iPhone 15 se již nyní těší velké pozornosti. Množství modelů. Ergonomické úpravy. Biometrické funkce. V tomto článku si projdeme všechny úpravy, které cupertinská společnost u svých nadcházejících přístrojů předpokládá.

Modely iPhone 15

Počet modelů iPhone 15 zůstává zatím záhadou. V roce 2023 by se měly objevit čtyři modely. Zatím víme, že bude klasický základní model, dále model s označením Pro. Ačkoli některé průzkumy zřejmě naznačují, že zájem o model Plus byl nízký, může být stále k dispozici i u série iPhonu 15. A konečně ultraprémiový model, který bude sloužit jako nejšpičkovější iPhone.

Přesný název tohoto nejnovějšího modelu je zatím ve hvězdách. Podle přetrvávajících zpráv by mohl nést název „iPhone 15 Ultra“. Značka jej začíná používat stále častěji. K dispozici bude procesor M1 Ultra. Hodinky Apple Watch Ultra jsou už nyní k dispozici. A k dispozici by měl být i iPhone 15 Ultra. Bude k dispozici také iPhone 15 Pro Max a iPhone 15 Ultra? Známý tchajwanský finanční analytik Ming Chi Kuo s tím nesouhlasí. Údajně iPhone 15 Ultra nahradí iPhone 14 Pro Max.

Možná se vrátí i iPhone Mini. Není to však jisté. Dost možná však nahradí iPhone SE, který bude těžit z odloženého uvedení na trh na začátku roku a bude aktualizován pouze jednou za dva roky. U předchozích dvou modelů tomu tak bylo. Následující model by přišel až v roce 2024.

Datum uvedení iPhonu 15 na trh

V současnosti není přesné datum vydání iPhonu 15 známo. Apple však zaúkoloval zákazníky, aby očekávali vydání jeho nových telefonů klasicky v září, těsně před začátkem akademického roku. A u nadcházejících modelů by tomu nemělo být jinak. Je tedy nanejvýš pravděpodobné, že ke keynote dojde v prvních dvou týdnech září. Jedinou výjimkou z tohoto pravidla bylo, když Apple v roce 2020 odložil vydání iPhonu 12 až na říjen.

Úterky nebo možná středy jsou obvykle dny, kdy se keynote konají. Nejpravděpodobnějšími termíny v roce 2023 jsou úterky 5. září, případně 12. září, nebo 6. září, případně 13. září. Předobjednávky jsou obvykle spuštěny následující pátek, což by na základě našich předpovědí bylo buď 8. nebo 15. září. Obvykle trvají jeden týden. Týden a půl po projevu tedy začíná prodej.

Jeden z chytrých telefonů nemusí být dostupný ve stejnou dobu jako ostatní. Apple už neváhá obchodní debut odkládat, o čemž svědčí iPhone X, iPhone XR, iPhone 12 Mini, iPhone 12 Pro Max a iPhone 14 Plus. Nebylo by nemyslitelné, aby se jedna nebo dvě verze iPhonu 14 o několik týdnů opozdily, pokud bude krize s komponenty a logistické problémy pokračovat i v roce 2023.


Nenechte si ujít:


Ceny iPhonu 15

Je logické, že cena iPhonu 15 poroste. Je to automatizované. Náklady na energii. Náklady na logistiku. Náklady na součástky. Inflace. Po období velmi stabilních cen na celém světě vše nasvědčuje tomu, že ceny porostou. S přihlédnutím k daním by se tento nárůst měl výrazněji projevit i v Evropě.

Podle tchajwanských médií je zvýšení cen některých modelů iPhone 15, zejména SoC, údajně částečně způsobeno rostoucími výrobními náklady na komponenty. TSMC je pro iPhone vyrábí již delší dobu. Podle spekulací však budou některé SoC pro iPhone 15 využívat 3 nm výrobní proces. Podle zdroje tohoto úniku si TSMC účtuje za komponenty s 3 nm  výrobním procesem o 25 % více než za 5 nm výrobní proces (A14, A15 a A16).

Potenciální nástupce iPhonu 14 Pro Max, iPhone 15 Extreme, by zaujal pozici na ultra prémiovém trhu. Jeho cena by se zvýšila o 10 až 18 %. Jeho pořízení by stálo 1199 až 1299 dolarů, zatímco ceny iPhonu 13 Pro Max a 14 Pro Max při uvedení na trh se pohybují mezi 1099 dolary.

Připomeňme, že ceny iPhonu 14 se pohybují od 799 USD za model 128 GB do 1499 USD za model iPhone 14 Pro Max s kapacitou 1 TB. Základní model iPhone 15 by mohl začínat na 899 dolarech. Nástupci iPhonu 14 s velkou pravděpodobností překročí další tarifní úrovně.

iPhone 15
Zdroj fotografie: Apple

Design iPhonu 15

Nepředpokládá se, že by Apple v roce 2023 provedl výrazné změny vzhledu iPhonu 15. Předpokládá se, že všechny chytré telefony budou mít kovové tělo a konstrukci, která je primárně vyrobena ze skla. V závislosti na modelové řadě se budou vlastnosti těchto prvků měnit. Předpokládá se, že hliník z předchůdců verzí Standard a Plus zůstane zachován. Nerezová ocel by byla výhodná pro model Pro. Šasi potenciální varianty Ultra by navíc bylo vyrobeno z titanu.

Apple by přepracoval zadní stranu smartphonu a přidal další estetickou úpravu. Některé okraje by mohly být zaoblené, nikoli rovné. Vizuální opak demonstruje výrazné zakřivení mezi kovovou hranou a horní hranou telefonu (nad fotografickým modulem). Tím pádem musí být ohnuto i minerální sklo.

Apple má údajně v úmyslu odstranit z iPhonu 15 Pro a 15 Pro Max / Ultra mechanická tlačítka, což by byla další estetická, ale také ergonomická změna. Tlačítka hlasitosti a zapínání zmizí. Místo nich by se objevila hmatová tlačítka napojená na další dva haptické motory ukryté pod bočními hranami. Stejnou metodu použil Apple při přechodu z mechanické na hmatovou verzi Touch ID. Skutečná tlačítka na ostatních iPhonech 15 by zůstala zachována.

Vpředu by se měly objevit obrazovky o velikosti shodné s generací 14. Konkrétně 6,1 palce pro základní iPhone a Pro a 6,7 palce pro iPhone Plus a Ultra (nebo Pro Max). Face ID pod displejem není v plánu, protože podle zvěsti bude mít Apple snímače selfie pod obrazovkou až v roce 2024.

Bude iPhone 15 kompatibilní s USB-C nebo Lightning?

Evropská unie konečně oznámila datum, od kterého musí být všechna dobíjecí elektrická zařízení včetně chytrých telefonů vybavena portem USB pro nabíjení nebo přenos dat. Na tento krok se čekalo dlouho. Tímto dnem je 28. prosinec 2024. Výrobci zatím nejsou povinni port USB do tohoto data zabudovat a mohou si místo něj zvolit proprietární port.

Již dříve bylo zřejmé, že se společnost Apple bude snažit přijetí konektoru USB co nejvíce oddálit, protože z portu Lightning společnost výrazně profituje. Aby bylo možné prodávat produkty kompatibilní s iPhonem, musí veškeré příslušenství před použitím této exkluzivní technologie získat licenci. Společnost Apple by proto měla ještě rok na zvážení, zda se podřídí.

Je s podivem, že by Apple mohl předběhnout konkurenci. Podle finančního analytika Ming Chi Kuo, který se o tom zmiňuje v jedné ze svých finančních poznámek, by všechny iPhony 15 mohly obsahovat port USB-C. Toto tvrzení navíc není v rozporu s údaji, které poskytla agentura Bloomberg. Tato finanční zpravodajská agentura před několika týdny uvedla, že společnost Apple přidá port USB do svých iPhonů až v roce 2023.

Je zde však jedna nuance, kterou je třeba mít na paměti. I kdyby byly porty na různých modelech iPhonů fyzicky totožné, modely by se lišily svými standardy USB, což by vysvětlovalo cenové rozdíly. Běžné modely a modely Plus by měly pouze port kompatibilní s USB 2.0, zatímco varianty Pro by měly port kompatibilní s USB 3.2. První z nich má mnohem větší šířku pásma než druhý. Kromě toho může být silnější i napájení pro dobíjení.


Nenechte si ujít:


Specifikace iPhone 15

Kromě klasického vylepšení by mělo dojít i k dalším úpravám. Baterie, procesor, modem nebo technologie displeje. Apple využije této příležitosti k vylepšení zážitku ze všech zařízení, i když výrazný rozdíl mezi modely Pro a Ultra by měl být stále přítomen.

Nový procesor je první komponentou, kterou očekáváme. Ten by měl zaujmout místo modelu A16 Bionic a měl by mít označení A17. Jediné iPhony, které dnes používají A16, jsou modely 14 Pro a 14 Pro Max. Levnější iPhony stále používají čip A15 Bionic z předchozího roku. Podle zprávy ze sociální sítě Weibo by procesor A17 Bionic byl v roce 2023 vyhrazen pouze pro nejdražší modely společnosti Apple, iPhone 15 Pro a iPhone 15 Ultra/Pro Max. V ostatních modelech by měl být k dispozici procesor A16 Bionic.

Místo 5nm procesu bude pravděpodobně nový A17 vyroben 3nm procesem. Což by zvýšilo jeho efektivitu a zároveň zvýšilo jeho výkon. Výrobcem tohoto čipu by měla být tchajwanská společnost TSMC. Již před řadou let Apple vyráběl procesory svých zařízení s využitím zkušeností TSMC. Výrazné zvýšení autonomie o 3 až 4 hodiny při běžném používání by přineslo uvedení čipu A16 Bionic ve standardních modelech a modelech Plus a A17 Bionic v modelech Pro a Pro Max / Ultra. Jestli dojde také k posílení baterií, není podle úniků jasné.

Modem 5G iPhonu 15 by měl stále nést podpis společnosti Qualcomm. To není žádným překvapením vzhledem k tomu, že cupertinská firma uzavřela s kalifornským zakladatelem několikaletou smlouvu o poskytování modemů pro smartphony společnosti Apple (dohoda, která následovala po právní bitvě mezi oběma firmami v roce 2017). Podle agentury Bloomberg proto v iPhonu 15 nebude modem Applu, protože společnost nebyla schopna předložit uspokojivý výsledek. Připomeňme, že Apple koupil divizi mobilních modemů společnosti Intel.

Podle Rosse Younga, odborníka na obrazovky, by Apple měl v úmyslu zabudovat Dynamic Island do každého modelu iPhone 15, a ne jen do těch nejdražších. Tím by celá řada získala stejný vizuální vzhled. Upozorňujeme, že některé funkce by byly nadále dostupné pouze u modelů Pro a Pro Max / Ultra. Například standardní modely a modely Plus by nepodporovaly obnovovací frekvenci 120 Hz. Modely Pro a Pro Max / Ultra by navíc dostaly tradičnější panel LTPS, zatímco ostatní dva by měly panel LTPO schopný přepínat až na 1 Hz, jako je tomu dnes.

Fotoaparát iPhone 15

Jednou z dlouho očekávaných změn je zařazení periskopického teleobjektivu do špičkových iPhonů. Výhodou takové součásti je, že v závislosti na modelu výrazně zvyšuje navrhovaný poměr optického zoomu z 2x nebo 3x na 5x nebo 10x. Ještě větším přiblížením k detailům by tedy high-endové iPhony získaly možnost výrazně zlepšit kvalitu fotografií pořízených z větší vzdálenosti. Apple by pravděpodobně zvolil zařízení s poskládanými 8 objektivy a 10x optickým zoomem.

Nevýhodou takového systému je dodatečný prostor, který vyžaduje. Jen do největších telefonů se vejde velká baterie, výkonný systém odvodu tepla a periskopický zoom. V důsledku toho je dost pravděpodobné, že se tento periskopický zoom týká pouze iPhonu 15 Ultra/Pro Max.

Na druhou stranu podle analytika Ming Chi Kuo nedojde k žádným výrazným změnám primárního snímače, zejména u variant Pro a Pro Max / Ultra. Primárním snímačem bude i nadále 48megapixelová varianta. Mohlo by jít o přepracovaný model od společnosti Sony, který vylepší snímky pořízené v náročných světelných situacích. Například při slabém osvětlení, protisvětle nebo s přeexponovaným pozadím. Tento snímač by zvýšil dynamický rozsah, což by nevyhnutelně zlepšilo kolorimetrii fotografií.

Nová generace snímačů fotoaparátu by jako obvykle nebyla pro iPhone 15 a 15 Plus výhodná. Není jasné, zda se starý 12megapixelový snímač nakonec nezlepší. Objektiv by pak měl být při stejném nastavení (světelnost f/1,8, ekvivalentní ohnisková vzdálenost 24 mm) v provozu sedmkrát. Podle některých zpráv by měl být přítomen objektiv s osmi prvky (pro lepší zachycení světla a snížení aberace). To by však nebyl tento případ.

Autor: Lukáš Drahozal

Zdroj: macrumors.com

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hodnocení: 0

Zatím nehodnoceno.

Štítky:, , ,
Jeden komentář

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *